گران ترین خودروی جهان که از طلا ساخته شد

MarkazeDarsDefault.jpg

تاتا نانو، یک خودروی شهری ۴ سرنشینه است که به دست شرکت هندی تاتا موتورز و بیشتر برای بازار هند ساخته شده است.

 این خودرو بسیار کم‌مصرف است به گونه‌ای که در بزرگراه‌ها با یک لیتر ۲۶ کیلومتر و در داخل شهر با یک لیتر ۲۲ کیلومتر راه می‌پیماید. این خودرو برای نخستین بار در نهمین نمایشگاه خودروی پراگاتی میدان شهر دهلی نو هند در دهم ژانویه ۲۰۰۸ رونمایی شد. فروش بازرگانی نانو از تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۰۹ و فروش آن از جولای ۲۰۰۹ آغاز شد. بهای آغازین این خودرو در ژوئن ۲۰۰۹ حدود ۲۲۰۰ دلار آمریکا (۱۴۹۰ یورو) بود. نانو در زبان گجراتی یعنی زبان مدیران گروه تاتا به معنای کوچک است.

بخش Goldplus شرکت طراحی و تولید جواهرات شرکت Titan، به مناسبت پنج هزارمین سالگرد جواهرات هندی، تصمیم گرفته تا اولین خودرو جواهر نشان دنیا را معرفی کند و اینگونه ممکن است ارزان‌ترین خودروی جهان، به گران‌ترین خودروی جهان تبدیل شود.

به گزارش کارگرنیوز، این خودرو نسبت به خودروهای دیگر کوچک‌تر، چابک‌تر و ارزان‌تر است. این خودروی کوچک که GoldPlus Nano نام گرفته، اکنون با ۸۰ کیلوگرم طلای ۲۲ عیار، ۱۵ کیلوگرم نقره و ۱۰۰۰۰ سنگ نیمه‌قیمتی و جواهر از جمله یاقوت و مروارید، پوشیده شده است

اتومبیل های گران و مشابه در جهان زیاداست که پوشش آنها از طلا بوده است اما تاتا. نانو را برای مزین کردن به طلا انتخاب کرده است، زیرا تاتا نانو را میتوان اولین محصول بین‌المللی کشور هند در صنعت خودروسازی دانست که با قیمت ۵/۲ میلیون تومان ارزان‌ترین خودرو جهان به شمار می‌رود.

مدیر شرکت هندی تاتا موتورز، راتان ناوال تاتا (Ratan Naval Tata)، در مبئی از این خودروی کوچک طلا، پرده‌برداری نمود.