انتقال عکس به اتوکد و ترسیم از روی آن

در این مقاله از مرکز درس می خواهیم یکی از کاربرد ها و ترفند ها نرم افزار اتوکد را به مهندسین عزیز آموزش بدهیم. شاید برای شما پیش آمده باشد که یک تصویر هوایی از گوگل مپ یک قطعه زمین دارید و میخواهید آن را تبدیل به فایل اتوکد کنید. یا از یک اتومبیل عکس گرفته اید و میخواهید ۳ نمای آن را در اتوکد ترسیم کنید یا … .

خب پس همراه باشید چون ما در این مقاله نحوه انتقال عکس (درج عکس) در اتوکد و ترسیم از روی آن با یک مقیاس دقیق را توضیح می دهیم.

بخش اول : وارد کردن عکس

روش اول: لینک کردن عکس

مطابق تصویر زیر با استفاده از دستور Attach عکس خود را انتخاب کنید:

وارد کردن عکس در اتوکد

در این روش، عکس وارد شده به اتوکد، تا انتهای کار به خود عکس متصل خواهد بود و با هر تغییری در عکس اصلی، این تغییر در عکس داخل اتوکد هم اعمال می شود. از طرفی، اگر قرار باشد که بعد از اتمام کار هم عکس داخل فایل اتوکد بماند و آن را برای کسی بفرستید، باید عکس اصلی هم همراه فایل اتوکد فرستاده شود. مزیت دیگر این روش این است که می توانید شفافیت یا transparency عکس را هم تنظیم کنید.

روش دوم: جانشین کردن عکس

مطابق تصویر زیر می توانید از روش OLE یا Object Linking and Embedding هم استفاده کنید. برای این کار کافی است خیلی راحت با کمک دکمه های CTRL+C/CTRL+V عکس را از داخل پوشه اش، به داخل اتوکد کپی پیست کنید.

جانشین کردن عکس در اتوکد

در این روش عکس داخل فایل اتوکد کپی شده است و هر تغییری در عکس اصلی، تغییری در عکس وارد شده به اتوکد ایجاد نمی کند. ضمنا اگر قرار باشد فایل را برای کسی بفرستید نیاز نیست عکس راهم همراه فایل اتوکد ارسال کنید.

نکته: اگر می خواهید کادر مشکی دور عکس های وارد شده را حذف کنید، دستور IMAGEFRAME را تایپ کنید، Enter بزنید و مقدار آن را به صفر تغییر دهید.

بخش دوم : تنظیم مقیاس عکس

در اینجا باید اندازه دقیق یکی از بخش های تصویر وارد شده را بدانید مثلا اگر عکسی مشابه اولین تصویر این مقاله وارد اتوکد می کنید اندازه دقیق سقف ماشین تا روی زمین را بلد باشید یا مثلا اگر عکس یک پلان را وارد اتوکد می کنید، اندازه دقیق یکی از ضلع ها یا پنجره ها یا … را بدانید.

  • یک line با اندازه ای که از عکس وارد شده می دانید ترسیم کنید (مثلا اگر اندازه دستگیره درب اتومبیل شما در واقعیت ۲۵ سانتی متر است، بعد از وارد کردن عکس اتومبیل، یک خط ۲۵ سانتی متری روی دستگیره بکشید)
  • دستور Scale را تایپ کنید و Enter را بزنید.
  • عکس وارد شده را انتخاب کنید و Enter را بزنید.
  • روی Base point خود کلیک کنید (می توانید یکی از کنج های عکس را بگیرید)
  • کلید R را بزنید تا بتوانید reference را انتخاب کنید.
  • حال روی یک سر خطی که در مرحله اول کشیدید کلیک کنید و بعد روی سر دیگر
  • حال اندازه صحیح خطی که در مرحله اول کشیدید را بدهید و Enter کنید.