گردنبند چند منظوره

MarkazeDarsDefault.jpg

در این مدل گردنبند چندین ردیف مروارید رنگی فرش واتر به‌کار رفته است. ترکیب‌های مختلفی از رنگ درباره این مدل قابل استفاده است به شرط آن‌که مرواریدها یک اندازه باشند. این گردنبند بدون آن‌که نیازی به پیچیدن داشته باشد به‌کار می‌رود.

ابزار مورد نیاز:

۱.    مروارید‌های فرش واتر یا مهره‌های هم اندازه
۲.    نخ نایلونی یا ابریشمی هماهنگ با رنگ مروارید
۳.    گیره‌ای حاوی حلقه‌های جامپ متصل به هم- گیره‌ای نقره‌ای به شکل عدد ۸ (فلپ یابال‌ها ۱۴ و ۱۷ را مشاهده کنید.)
۴.    6 سانتی‌متر نوار تزیینی هماهنگ با رنگ تیره
۵.    سوزن نخ ظریف
۶.    پولیش ناخن در صورت کاربرد نخ ابریشمی یا آهن لحیم برای نخ نایلونی

۱-    در آغاز طول گردنبند را مشخص کنید و چند قطعه نخ را دور گردن خود امتحان کنید. سپس ۳۰ درصد اضافه نخ داشته باشید تا امکان پیچ خوردن داشته باشد. هر رشته گردنبند باید از نظر طولی از ویژگی‌های فوق برخوردار شود. با توجه به این شرایط ۶ تکه نخ نایلونی یا ابریشمی بریده شود و هر قطعه باید ۳ برابر بلندتر از طول مورد نیاز باشد. نوار تزیینی را به اندازه ۵ میلی‌متر برش دهید.

۲-    با استفاده از یک مجموعه مروارید رنگی یک رشته گردنبند بسازید.(پروژه ۸) لازم نیست که بین هر جفت مهره گره بزنید. گره‌ها باید در فواصل مشخص از یکدیگر زده شوند تا گردنبند محکم شود.

۳-    به کار خود ادامه دهید تا ۵ رشته مروارید را بسازید و همه آن‌ها را به یک گیره، مانند اولین رشته متصل کنید در ضمن برای هر رشته از رنگ متفاوتی استفاده کنید. اطمینان یابید که رشته‌ها هم اندازه و هم‌رنگ با دیگری در نظر گرفته شده باشد، در غیر این صورت گردنبند صاف قرار نمی‌گیرد. در صورتی‌که نخ، ابریشمی است، از پولیش لاک نیز به میزان اندک علاوه بر گره‌زدن بخش‌های انتهایی استفاده کنید. اجازه دهید که روغن جلا یا لاک الکل خشک شود. سپس با قیچی ابریشم اضافی را ببرید.(مرحله ۸ از پروژه ۸)

۴-    در صورتی‌که از نخ نایلونی استفاده کرده‌اید از آهن یا فلز داغ لحیم شده برای بریدن نخ که حدود ۱ سانتی‌متر از مهره یا مروارید فاصله دارد بهره جویید. به کمک نوک داغ فلز انتهای نخ را ذوب کنید که برای زدن گره به یکدیگر جوش بخورند. نخ‌های اضافی را ببرید و به راحتی گردنبند را قبل از استفاده بپیچانید.