روش های ثقلی جدید در استحصال طلا

MarkazeDarsDefault.jpg

علاوه بر جداکننده‌های ثقلی متداول که برای جدایش مواد معدنی سنگین بکار برده می‌شود که چند نمونه از آنها بیان شد، جداکننده‌هایی به‌طور خاص برای جداسازی طلای آزاد طراحی شده‌است که از آنها می‌توان به دو مورد زیر اشاره نمود.

 در این جداکننده‌ها از نیروی گریز از مرکز به همراه نیروی جدایشثقلی استفاده می‌شود. جداکننده ثقلی نادسن: این جداکننده از یک ظرف به‌شکل کاسه تشکیل شده‌است که توسط یک موتور با سرعت ۱۰۵_۱۰۲ دور در دقیقه می‌چرخد. کاربرد آن عمدتا برای پرعیارسازی کنسانتره‌های تولید شده توسط جیگ و مارپیچ‌ها می‌باشد.

دانه‌بندی مناسب خوراک برای این دستگاه کوچکتر از ۴ میلی‌متر است و ظرفیت حداکثر آن بالغ بر ۳ تا ۴ تن در ساعت می‌باشد.خوراک بصورت پالپی با غلظت ۳۰ درصد وزنی جامد به داخل جداکننده وارد می‌شود این جداکننده بصورت ناپیوسته کار می‌کند.

جداکننده ثقلی نلسون: جداکننده نلسون برای پرعیارسازی کانسنگ‌های طلا( پلاسری و سنگی ) در دانه‌بندی‌های ریز طراحی شده‌است. این جداکننده قادر است مواد را با دانه‌بندی ۶ میلیمتر‌ تا ۱ میکرون فرآوری نماید. جداکننده نلسون از نیروی گریز از مرکز برای افزایش خاصیت ثقلی مواد سود می‌جوید. پالپ خوراک به داخل یک مخروط شناور شده، که با سرعت زیاد دوران می‌کند ریخته می‌شود.

 یک بستر تغلیظ در داخل مخروط، شکل می‌گیرد و یک جریان آب از طریق منافذ در مخروط مانع فشرده شدن این بستر می‌شود. در نتیجه می‌توان ذرات خیلی ریز( حتی ۱ میکرون ) را نیز جدا کرد. ذرات با وزن مخصوص بالا انتخاب و در بستر جدایش می‌مانند و غلظت جامد خوراک می‌تواند تا ۶۵ درصد باشد. نسبت تغلیظ می‌تواند به ۱۰۰۰ برسد. کار این جداکننده به‌صورت پیوسته و دائمی است.