منظور از نسبت NVT در بیت کوین چیست؟

امتیاز 3.50 ( 2 رای )

تریدرها و تحلیلگران بازار به منظور تعیین ارزش سهام ، دارایی‌ها ، کالاها و ارزها ، اندیکاتورها و نسبت های گوناگونی را به کار می گیرند که یکی از آنها را می توان از نسبت NVT نام برد ؛ با اینکه وقتی از بیت کوین صحبت به میان می آید ، شرایط اندکی متفاوت است .

به خاطر ماهیتی که بیت کوین دارد و این موضوع که بیت کوین نخستین ارز دیجیتال کاملا کاربردی در دنیا به شمار می رود ، باعث ایجاد تفاوت‌هایی می گردد که باید به آن توجه کرد .

به طور مثال ، زمانی که افراد سهام را مورد معامله قرار می دهند ، از نسبت P/E یا همان نسبت قیمت به درآمد و سود هر سهم استفاده می کنند . این نسبت ، قیمت کنونی هر سهم را نسبت به سود یا درآمد یک سهم مورد محاسبه قرار می دهد .

اگرچه در مورد بیت کوین ، به کار بردن این نسبت سخت است ؛ چراکه بیت کوین سهام نمی باشد ؛ اگرچه نسبت مشابهی با P/E به نام نسبت NVT موجود است .

نسبت NVT بیت کوین چیست ؟

نسبت NVT بیت کوین ، که نسبت ارزش شبکه به تراکنش‌های بیت کوین هم گفته می شود ،  نشان دهنده‌ی بیشتر یا کمتر بودن ارزش قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی آن است .

این نسبت نشان می دهد که ارزش شبکه بیت کوین (یا همان ارزش بازار بیت کوین) و حجم تراکنش‌های صورت گرفته در بلاک چین بیت کوین در ۲۴ ساعت قبل چقدر بوده است ؛ به همین خاطر است که تعداد زیادی از افراد ، نسبت NVT را همان نسبت P/E برای بیت کوین در نظر می گیرند ؛ چراکه این نسبت ارزشی که در شبکه به عنوان واسطه‌ای جهت درآمد شرکت وجود دارد ، مورد استفاده قرار می دهد .

طریقه‌ی محاسبه نسبت NVT بیت کوین به چه صورت است ؟

در حقیقت ، محاسبه نسبت NVT بیت کوین خیلی راحت می باشد . تنها کافیست ارزش بازار کنونی را بر حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعت اخیر ، تقسیم نمایید .

اطلاعاتی که جهت محاسبه نسبت NVT نیاز است خیلی راحت در دسترس قرار دارند . این امکان وجود دارد که ارزش بازار را از سایت‌هایی مانند CoinGecko و حجم تراکنش را از سایت‌هایی همچون blockchain.com کسب کرد .

فراموش نکنید که دریافت اطلاعات از سایت‌های گوناگون ، به احتمال زیاد موجب می شود نسبت NVT متفاوت گردد ؛ چراکه امکان دارد اطلاعات این وب سایت‌ها با یکدیگر متفاوت باشد .

کسی که مفهوم نسبت NVT بیت کوین را به وجود آورد ، محقق و تحلیلگر مستقل و معروف ارز دیجیتال Willy Woo بوده است . وی طی توئیتی اذعان داشت :

بیت کوین حباب نمی باشد . من اقدام به ارائه نسبت ارزش بازار به حجم تراکنش می کنم که نزدیک‎ترین مفهوم به نسبت P/E می باشد . 

اگرچه شایان ذکر است که به خاطر وجود نوسانات زیاد ، ممکن است ارزش بازار به صورت قابل توجهی دچار تغییر شود . همچنین امکان دارد حجم تراکنش شبکه فرق داشته باشد و به همین خاطر نسبت دیگری به نام سیگنال NVT بیت کوین یا NVTS وجود دارد .

نسبت NVTS بیت کوین چیست ؟

نسبت NVTS بیت کوین به طور تقریبی شبیه به نسبت NVT می باشد ؛‌ ولی به صورت دقیق‌تر و حساس‌تر است . برای اینکه این نسبت تعیین شود ، کافیست که ارزش بازار بیت کوین بر حجم تراکنش ۹۰ روزه تقسیم شود .

نسبت NVTS از جانب دیمیتری کالیچکین مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال ساخته شده است .

کالیچکین محدودیت‌های این اندیکاتور تکنیکال را مورد تایید قرار داده است ؛ چراکه در به وجود آوردن این نسبت ، تعداد تراکنش‌ها با تعداد آدرس‌های فعال روزانه را در نظر نداشته است .

طریقه‌ی استفاده از نسبت NVT بیت کوین به چه صورت است ؟

نسبت NVT مثل اندیکاتورهای دیگر ، قادر به ارائه اطلاعات ارزشمندی است که می تواند به شما در پروسه‌ی تصمیم گیری کمک کند .

همانگونه که گفته شد ، هدف اصلی که این نسبت دنبال می کند ، تعیین نمودن کمتر یا بیشتر بودن قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی خود می باشد . این اندیکاتور به شما می گوید که به طور مثال الان وقت فروش است ؛ چراکه قیمت دارایی از ارزش واقعی آن خیلی بیشتر می باشد و ممکن است یک اصلاحیه قیمت صورت گیرد و یا وقت خرید دارایی می باشد ؛ چراکه قیمت آن نشان دهنده‌ی ارزش واقعی دارایی نمی باشد .

نظریه‌های گوناگونی در مورد این مسئله وجود دارد که چه وقتی NVT نشان دهنده‌ی وضعیت بازار می باشد و به چه صورت امکان استفاده از آن به بهترین شکل وجود دارد ، ولی تصمیم نهایی را خودتان می گیرید . 

برخی از تحلیلگران می گویند زمانی که نسبت NVT به مقدار ۹۵ یا بیشتر دست یافت ، بدان معناست که بیت کوین در حباب قیمت قرار دارد ؛ برای زیاد بودن این نسبت ، باید ارزش بازار بیت کوین خیلی بیشتر از حجم تراکنش‌های آن باشد . این مسئله بیانگر آن است که قیمت در تورم به سر می برد . عکس این شرایط هم می تواند اتفاق بیفتد .

منبع : cryptopotato