بلاک چین اتریوم پلاسما چیست؟

یکی از پر اهمیت ترین دغدغه‌هایی که بلاک چین اتریوم دارا می باشد ، مسئله‌ی مقیاس پذیری است . محدودیت‌هایی وجود دارد که اتریوم با آنها روبه رو است نظیر ظرفیت و سرعت ، موجب می گردد که از پذیرش جهانی آن جلوگیری شود . معرفی اتریوم پلاسما از سوی ویتالیک بوترین موسس اتریوم و جوزف پون صورت گرفت . در آگوست سال ۲۰۱۷ ، مفهوم اتریوم پلاسما به عنوان راه‌حل مقیاس پذیری برای بلاک چین اتریوم ایجاد شد . جوزف پون در سال ۲۰۱۵ همراه با ذتادیوس درایا که مسئول به وجود آوردن شبکه لایتنینگ است ، راه‌حل مقیاس پذیری برای بیت کوین به حساب می آمدند . با اینکه پلاسما و شبکه لایتنینگ هر کدام به عنوان راه‌حل مقیاس پذیری برای بلاک ‌چین‌ها عنوان شده‌اند ، ولی دارای مکانیزم‌ها و ویژگی‌های مخصوص به خودشان هستند .

در این مقاله از مرکز درس تصمیم داریم به طور خلاصه اتریوم پلاسما را معرفی کنیم ؛ ولی فراموش نکنید که پلاسما به تنهایی یک پروژه محسوب نمی شود ، بلکه شیوه‌ی مقیاس پذیری خارج از زنجیره یا چارچوبی جهت ساخت برنامه‌های مقیاس پذیر می باشد که این امکان را دارد تا به شیوه های گوناگون از سوی شرکت ها یا تیم های تحقیقاتی متفاوت اجرا گردد .

چگونگی کارکرد اتریوم پلاسما 

ایده‌ی اصلی که اتریوم پلاسما دارا می باشد این است که چارچوبی از زنجیره‌های جانبی ایجاد کند که تا جایی که امکان دارد با مصرف منابع کمتر با زنجیره اصلی ارتباط و تعامل خواهند داشت . طراحی این چارچوب جهت عمل کردن به عنوان درخت بلاک چین صورت می گیرد تا به شکل سلسله مراتبی به گونه‌ای ساماندهی آن انجام می گردد که امکان ایجاد زنجیره های کوچکتر بیشتری بر بستر زنجیره اصلی وجود داشته باشد . به این زنجیره های کوچکتر زنجیره های پلاسما یا زنجیره های کودک نیز گفته می شود .

ساختار پلاسما با بهره‌گیری از قراردادهای هوشمند و درخت‌های مرکل به وجود آمده است و این امکان را فراهم می کند که ساخت بی‌نهایت زنجیره پلاسما انجام‌‌ شود . زنجیره‌های پلاسما اساسا نسخه‌های کوچکتر از بلاک چین اتریوم مادر به حساب می آیند . امکان ایجاد زنجیره‌های بیشتر بر بستر هر زنجیره پلاسما وجود دارد و این موضوع ساختاری شبیه به درخت را ایجاد می کند .

به طور اساسی ، هر زنجیره پلاسما یک قرارداد هوشمند قابل شخصی سازی به حساب می آید که به منظور کار کردن به یک شیوه و حل نمودن نیازهای گوناگون می تواند طراحی شود . این مسئله این معنی را می دهد که این امکان وجود دارد زنجیره‌ها در کنار هم وجود داشته باشند و عملکردی مستقل از هم داشته باشند . در نهایت گفتنی است که پلاسما این امکان را به کسب و کارها و شرکت ها می دهد تا راه‌حل های مقیاس پذیر را به شیوه های گوناگون و بر مبنای بافت و نیازی که خودش دارد اجرایی نمایند .

پس در صورتی که توسعه پلاسما با موفقیت صورت گیرد و در شبکه اتریوم اجرایی گردد موجب کاهش تراکم زنجیره اصلی خواهد شد ؛ چراکه طراحی هر یک از زنجیره‌های پلاسما به گونه‌ای انجام شده تا به شیوه‌های مخصوص برای رسیدن به اهداف معین عمل کند و الزاما این اهداف با اهداف زنجیره اصلی مرتبط نمی باشند . بنابراین ، زنجیره‌های پلاسما موجب سبک تر شدن کار کلی زنجیره اصلی خواهد شد .

در مقابل کلاهبرداری‌ها ایمن است

ارتباطی که میان زنجیره‌های کودک و زنجیره اصلی وجود دارد به وسیله‌ی اقدامات ضدکلاهبرداری ایمن‌سازی شده است ، بدین ترتیب زنجیره اصلی مسئولیت ایمن نگه داشتن شبکه و مجازات کاربران مخرب را بر عهده دارد .

هر زنجیره پلاسما دارای مکانیزم‌های خود جهت تایید بلاک‌ها و اجراسازی اقدامات ضدکلاهبرداری می باشد که امکان ایجاد این موارد بر بستر الگوریتم‌های اجماع گوناگون وجود دارد . از رایج‌ترین این الگوریتم‌ها می توان به گواه اثبات کار، گواه اثبات سهام و گواه اثبات اعتبار اشاره کرد .

ایمن بودن اتریوم پلاسما در برابر کلاهبرداری‌ها ضمانت‌کننده‌ی آن است که زمانی که فعالیت‌های مخرب صورت می گیرد ، کاربران امکان گزارش نودهای مخرب را دارند ، می توانند از سرمایه خود محافظت کنند و از تراکنش خارج گردند . به عبارتی ، این ویژگی به عنوان مکانیزمی به کار گرفته می‌شود که با استفاده از آن ، زنجیره پلاسما اقدام به تهیه‌ی شکایت نامه ای برای زنجیره مادر یا زنجیره اصلی می کند .

مپ ردیوس (MapReduce )

همچنین وایت پیپر پلاسما ، اقدام به ارائه کاربرد بسیار جالبی از محاسبات مپ ردیوس (MapReduce) می کند . به طور اساسی مپ ردیوس (MapReduce) مجموعه توابعی به حساب می آید که به منظور ساماندهی و محاسبات اطلاعات در چندین دیتابیس می تواند بسیار مفید واقع شود .

در مورد اتریوم پلاسما ، این دیتابیس ها همان بلاک چین ها می باشند و ساختار درخت مانند زنجیره‌ها به مپ ردیوس (MapReduce) این اجازه را می دهد تا به عنوان شیوه‌ای جهت آسان کردن تایید اطلاعات در درخت زنجیره ها کار نماید . این مسئله موجب افزایش کارایی شبکه می شود .

مشکل خروج گسترده

مشکل خروج شبکه ، یکی از د‌غدغه‌های مرتبط با اتریوم پلاسما به حساب می آید . این مسئله نشان دهنده‌ی آن است که تعداد زیادی از کاربران در پی آن هستند که به طور همزمان از زنجیره پلاسما خارج شوند و به زنجیره اصلی رجوع کنند که موجب ایجاد تراکم شدید در شبکه می‌گردد . امکان دارد این مسئله با انجام فعالیت‌های مخرب ، حمله به شبکه یا هر نوع نقص بحرانی دیگر فعال گردد .

نتیجه گیری

به طور اساسی اتریوم پلاسما اساسا راه‌حل خارج از زنجیره‌ای محسوب می شود که با به وجود آوردن ساختار درخت مانند از زنجیره‌های کوچکتر بیشمار ،  سعی دارد تا عملکرد کلی شبکه اتریوم را به صورت فارق‌العاده‌ای افزایش دهد . این زنجیره‌ها موجب سبک تر شدن کار زنجیره اصلی می شود ؛ در نتیجه شبکه اصلی امکان مدیریت تراکنش‌های بیشتری در ثانیه را دارد .

مدل سلسله مراتبی بلاک چین هایی که به هم وصل هستند و معرفی آنها از سوی پلاسما صورت گرفته است ، دارای قابلیت بسیار زیادی است و هم‌اکنون تیم‌های تحقیقاتی بسیار زیادی در حال آزمایش آن هستند . اگر به صورت مناسب و درست توسعه یابد ، موجب افزایش کارایی بلاک چین اتریوم خواهد شد و می تواند چارچوب مناسب تری جهت توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه دهد . همچنین ، شبکه‌های دیگر ارز دیجیتال هم این امکان را دارند که ایده پلاسما را به عنوان شیوه‌ای جهت دوری از مشکلات مقیاس پذیری مورد استفاده قرار دهند .

اتریوم پلاسما پروژه ای متن باز به حساب می آید و امکان یافتن مخزن عمومی آن در گیت هاب وجود دارد . علاوه بر اتریوم ، ارزهای دیجیتال و مخزن های گیت هاب دیگری هم مشغول کار با پلاسما هستند که می‌توان OmiseGO، شبکه لوم (Loom Network) و FourthStateLabs را نام برد . جهت به دست آوردن اطلاعات بیشتر ، به وایت پیپر رسمی پلاسما یا وبسایت LearnPlasma بروید .

منبع : binance