×

۱۲ نکته کلیدی برای بهبود مکالمه انگلیسی 

چگونه می‌توانید مکالمه انگلیسی خود را بهبود ببخشید؟

درست مثل مهارت‌های دیگر زبان، مکالمه انگلیسی نیز روش‌ها و تکنیک‌های مختص خود را دارد. صحبت کردن به زبان انگلیسی نه تنها سخت نیست، بلکه از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین قسمت‌های یادگیری زبان است.

در ادامه از این مقاله آموزشی در مرکز درس ۱۲ روش تاثیرگذار برای تقویت مکالمه انگلیسی را به شما آموزش خواهیم داد.

۱- عبارات را یاد بگیرید نه کلمات

اگر به یادگیری لغات بپردازید هنگام مکالمه باید تک تک کلمات را به یاد بیاورید و سعی کنید تا با استفاده از گرامر درست، با این کلمات در نهایت یک جمله‌ی معنی‌دار بسازید. یاد گرفتن عبارات از طرف دیگر باعث می‌شود شما همیشه جوابی آماده در ذهنتان داشته باشید. تمرکز بر روی یادگیری عبارات در دراز مدت به شما کمک خواهد کرد بهتر و روان‌تر به مکالمه انگلیسی بپردازید.

۲- بیشتر گوش کنید

گوش دادن به محتواهای انگلیسی باعث می‌شود به مرور زمان تلفظ و لهجه‌ی خود را بهبود ببخشید. درضمن اگر شما متوجه صحبت طرف مقابلتان نشوید چطور می‌توانید به درستی پاسخ دهید؟

۳- با خودتان حرف بزنید

در مکالمه انگلیسی ممکن است با دو چالش مواجه شوید:

  • استفاده از کلمات مناسب
  • تلفظ صحیح کلمات

برای بهبود تلفظتان می‌توانید کتاب های انگلیسی را با صدای بلند بخوانید. بدون نگرانی بابت انتخاب کلمات، لب و زبان خود را به تلفظ کلمات انگلیسی عادت ‌دهید.

صحبت کردن با خودتان به خصوص از این جهت بسیار مفید است که بدون تجربه‌ی استرس یک مکالمه‌ی واقعی، در انتخاب کلمات تبحر پیدا ‌می‌کنید. همچنین باعث می‌شود به راحتی بتوانید افکارتان را به زبان بیاورید.

برای شروع می‌توانید لیستی از سؤالات را تهیه کنید و خودتان با صدای بلند جواب بدهید. شاید احمقانه به نظر برسد. به یاد داشته باشید که این روش بسیار مؤثر است. در ضمن کسی نیست که اشتباهات شما را بشنود.

برای تقویت مکالمه ی انگلیسی، با خودتان حرف بزنید

۴- به انگلیسی فکر کنید

آیا افکارتان را در ذهنتان به انگلیسی ترجمه می‌کنید و به زبان می‌آورید؟

دستور زبان فارسی از انگلیسی متفاوت است. این تفاوت‌ها گاهی باعث می‌شوند که در هنگام ترجمه جملات انگلیسی، منظورتان را نتوانید برسانید. یکی از بزرگترین گام‌ها در مکالمه انگلیسی این است که بتوانید به انگلیسی فکر کنید.

از همین امروز شروع کنید! با روزی چند دقیقه تمرین می‌توانید به نتایج بزرگی دست پیدا کنید.

۵- هم صحبت پیدا کنید

اگر کسی را نداشته باشید که با او صحبت کنید، چگونه می‌توانید مکالمه انگلیسی یاد بگیرید؟ همچنین  صحبت با یک انگلیسی زبان به شما کمک می‌کند ایراد‌هایتان را رفع کنید. امروزه با همه‌گیری شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانید با افرادی که علایق مشترک دارید، در زمینه‌های مختلف وارد بحث شوید.

برای مکالمه‌ ی انگلیسی یک هم صحبت انتخاب کنید.

۶- به یاد داشته باشید که برقراری ارتباط از گرامر مهم‌تر است

ممکن است بخاطر  ترس از اشتباه دچار استرس شوید. به یاد داشته باشید که هدف اصلی مکالمه انگلیسی برقراری ارتباط است نه استفاده از گرامر صحیح. تا وقتی که منظور خود را می‌رسانید، اشتباهات گرامری خیلی مهم نیستند. بهتر است اشتباه کنیم تا اینکه اصلا حرفی نزنیم. همچنین گرامر در مکالمه بسیار انعطاف‌پذیرتر از گرامر رایتینگ است. پس هنگام مکالمه خیلی نگران نباشید.

۷- تقلب کنید

بخشی از اضطرابی که شما هنگام مکالمه انگلیسی تجربه می‌کنید بخاطر نداشتن آمادگی در موضوع مورد بحثتان است. برای مقابله با این اضطراب برگه‌ای آماده کنید و در مورد موضوعی که قرار است بحث کنید، مطالعه کنید و عبارات و واژه‌های مرتبط را یادداشت کنید.

۸- آرام صحبت کنید

سریع صحبت کردن به معنی یک مکالمه انگلیسی خوب نیست. در واقع شاید طرف مقابل نتواند منظور شما را به درستی بفهمد.

به آرامی صحبت کردن دو مزیت اساسی دارد:

  • وقت بیشتری به شما می‌دهد تا در مورد چیزی که میخواهید بگویید، بیشتر فکر کنید.
  • باعث می‌شود تا کلمات را با وضوح بیشتری بیان کنید و در نتیجه طرف مقابل بهتر منظور شما را بفهمد.

با گذشت زمان و تمرین بیشتر سرعت شما نیز بیشتر خواهد شد. پس لازم نیست عجله کنید.

۹- اگر کلمه‌ای را فراموش کردید، از کلمات دیگر استفاده کنید

بین زبان‌آموزان بسیار رایج است که بخاطر فراموش کردن کلمه‌ای، وسط جمله حرف خود را قطع می‌کنند. لازم نیست نگران باشید، خلاقیت به خرج دهید. کلمه‌ی دیگری را استفاده کنید و یا کلمه‌ی مورد نظر خود را توضیح دهید تا طرف مقابل نیز به شما کمک کند.

۱۰- با اعتماد به نفس ادامه دهید

«انگلیسی من خوب نیست.» و یا «مکالمه انگلیسی من ضعیف است.» هیچ کمکی به شما نمی‌کند. اعتماد به نفس داشته باشید و هیچوقت خودتان را دست کم نگیرید. در عوض بگویید «من می‌توانم» این کار باعث می‌شود تا شما مطمئن‌تر و بهتر صحبت کنید.

اگر هنگام مکالمه دچار اشتباه شدید و یا واژه‌ای را فراموش کردید. مضطرب نشوید. طرف مقابل شما را درک خواهد کرد.

۱۱- صدای خود را ضبط کنید

بیشتر افراد از صدای ضبط شده‌ی خودشان خوششان نمی‌آید. درحالیکه روشی فوق‌العاده برای بهبود مکالمه انگلیسی است. این تکنیک باعث می‌شود تا بیشتر در خود دقیق شوید و به نکاتی دست پیدا کنید که در حالت عادی توجهی به آن‌ها نداشتید. برای استفاده بیشتر می‌توانید از معلم و یا دوستان خود بخواهید تا نظر بدهند.

صدای خود را ضبط کنید تا اشتباهات مکالمه ی انگلیسی خود را متوجه شوید.

۱۲- در مکالمات خود تامل کنید

پس از پایان صحبتتان، چند دقیقه‌ای در مورد آن فکر کنید. چطور پیش‌ رفت؟ چقدر از مکالمه را به درستی متوجه شدید؟ چقدر با موضوع مورد بحثتان راحت بودید؟ آیا با واژه‌‌های جدیدی آشنا شدید؟

فکر کردن به این موضوع اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در مکالمه‌های بعدی هدف‌دارتر باشید و با برنامه پیش بروید.

ساسان سروشه
ساسان سروشه sasansorousheh
15 محصول
574 نوشته
عضویت ۹۸/۱۰/۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.