معرفی و بررسی توکن Ren

Ren پروتکلی است که انتقال خصوصی ارزش بین بلاکچین ها را امکان پذیر می کند . با شروع BTC ، BCH و ZEC ، هدف این است که دارایی های میان زنجیره ای را به اتریوم برساند . Ren اساساً نسخه غیرمتمرکز WBTC است . 

تاریخچه

در اصل ، در سال ۲۰۱۷ ، تیم شروع به ساخت یک استخر تاریک غیرمتمرکز (صرافی که Order Book در آن پنهان شده است) کرد اما بعداً تصمیم گرفت تا بر روی قابلیت همکاری تمرکز کند .

چگونه Ren مورد استفاده قرار می گیرد ؟

هر برنامه ای در اتریوم می تواند از لایه قابلیت همکاری Ren در قراردادهای هوشمند خود استفاده کند . Devs می تواند قراردادهای هوشمند اتریوم را ایجاد کند که از نقدینگی میان زنجیره ای استفاده می کند و از دارایی های غیر اتریوم (شروع با BTC ، BCH و ZEC) مانند هر توکن دیگر ERC20 استفاده می کند .

چگونگی عملکرد Ren 

محصول اصلی Ren ، RenVM است – یک پروتکل BFT که توسط گره ها ایمن می شود . RenSDK ادغام پروتکل را برای برنامه ها آسان می کند . از RenVM به عنوان متولی کمترین اعتماد استفاده می شود که دارایی را در بلاکچین X می گیرد و آن را به عنوان ERC20 در اتریوم ضرب می کند (نسبت ۱: ۱) .

RenVM

RenVM از یک نسخه اصلاح شده از الگوریتم اجماع Tendermint استفاده می کند که به طور خاص برای محاسبات ایمن چند طرفه طراحی شده است . ورودی / خروجی حالت (نوع دارایی ، مقادیر انتقال) RenVM از همه پنهان مانده است ، حتی از گره هایی که آن را تأمین می کنند .

جابجایی دارایی ها بین زنجیره ها

یک آدرس در بلاکچین مهمان (به عنوان مثال بلاکچین بیت کوین) توسط RenVM ایجاد شده است :

  1. BTC به این آدرس منتقل می شود
  2. RenVM حضانت BTC را بر عهده می گیرد
  3. RenVM نمایشی از BTC را در بلاکچین میزبان ایجاد می کند (نمایندگی ERC20 از BTC در Ethereum) .

انتقال دارایی ها به عقب

هنگام انتقال BTC از اتریوم به بلاکچین بیت کوین ، renBTC در اتریوم می سوزد و مقدار مناسبی از بودجه توسط RenVM به آدرس Bitcoin مرتبط (آدرس مشخص شده توسط کاربر آغاز کننده سوختگی) آزاد می شود .

مدل توکن

گره ها (“Darknodes”) برای حق امنیت شبکه نیاز به اتصال (REN  ۱۰۰،۰۰۰ REN ، ۶۰۰۰ دلار به قیمت فعلی) دارند . گره ها درصد کمی از نقدینگی را که از طریق پروتکل به عنوان کارمزد حرکت می کند ، بدست می آورند (۰.۱٪ ، اضافه شده توسط رأی) . عرضه ثابت ۱B REN وجود دارد .

گره های فعال هر چهار هفته پاداش می گیرند . گره هایی که بیش از ۲۴ ساعت غیرفعال هستند ، می توانند توسط گره های دیگر در لیست سیاه قرار بگیرند (= ثبت نام نشده) . گره ای که متوجه رفتار مخرب شده و بریده می شود ، بخشی از پیوند را دریافت می کند ، بقیه سوخته است .

فرضیات امنیتی

حمله رشوه سودآور نیست به شرطی که ارزش کل اوراق قرضه REN معادل ۳ برابر ارزش دارایی های مبدل قفل شده باشد . این محدودیت با تنظیم هزینه های ضرب ، سوزاندن و مداوم از نظر اقتصادی اعمال می شود .

حکومت

پروتکل Ren در ابتدا توسط تیم اصلی اداره می شود تا سطح کنترل مرکزی هنگام راه اندازی را حفظ کند (این بدان معنی است که تیم اصلی می تواند به سرعت در برابر اشکالات و غیره واکنش نشان دهد) . سرانجام این حکومت به دارندگان توکن REN منتقل خواهد شد .

رقبا

۱. tBTC برای اطمینان از ایمن بودن وجوه از وثیقه استفاده می کند .
۲. WBTC از چند متغیره در میان متولیان متمرکز استفاده می کند .
۳. وام های اتمی به جای نمایندگی ERC20 ، از طریق BTC وثیقه های کوین های پایدار (DAI ، USDC) را منتشر می کند .