احیای یک اسطوره

MarkazeDarsDefault.jpg

Haute Horlogerie با واژه‌ای جادویی است:‌ کارخانه‌ایی که به‌ساخت بهترین ساعت‌ها شهرت دارد .بسیاری از مارک‌های تجاری با مشکل گذر ‌زمان و قدمت مواجه هستند و خود را تولیدکنندگان تازه کار می‌خوانند .”‌دست‌ساز‌”‌ واژه‌ای مختصر است که به محصولاتی اطلاق می‌شود که  توسط دست ساخته می‌شوند.در ‌دنیای ساعت‌سازی این واژه دارای معانی ضمنی سحر‌آمیزی می‌باشد‌ زیرا به آن ‌دسته از مارک‌های ساعت اختصاص دارد که قطعات متحرک و ساعت‌هایشان را خود تولید می‌کنند. در گذشته این مهارت تنها به شرکت‌های خاص اختصاص داشت اما با عرضه‌ی موفق ساعت‌های کوارتز به بازار و جایگزینی ساعت‌های مکانیکی در دهه هفتاد، از مهارت و دانش شرکت‌ها قطع امید شد. 
حدود دهه‌ی هشتاد بود که ارزش‌های حقیقی ساعت سازی سنتی دو‌مرتبه احیا شد، اما دیگر برای سؤیس، سرزمین ساعت‌سازی دیر بود. بسیاری از شرکت‌های ساعت‌سازی، دانش و متخصصانشان دیگر از بین رفته بودند. آنچه بر جای مانده بود، معجون درهمی متشکل از چند شرکت ساعت‌سازی سویسی، با نام گروه “سواچ Swatch Group “بود که درحال حاضر نیز از مارک‌های تجاری باعنوان‌”‌برگوئت‌Breguet “،”بلنک پین Blancpain”، امگا و سواچ تشکیل یافته است. در آ‌ن‌زمان‌ “ایی تی ‌ای‌‌ETA “، مهم‌ترین تولید‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کالیبر‌های پردازش نشده “‌unprocessed‌” برای ساعت‌های مچی‌، وجود داشت که اقلام مورد نیاز تعداد بی‌شماری از ساعت‌سازان سؤیسی و بین‌المللی را فراهم می‌کرد‌. 
گروه سواچ تصمیم گرفت تعداد کالبیرهای مکانیکی را که برای دیگر شرکت‌های ساعت‌سازی غیر از گروه سواچ می‌ساخت را به‌میزان قابل ملاحظه‌ایی کاهش‌دهد. این تصمیم ‌بر جاه‌طلبی شرکت‌های رقیب به‌طور قابل ملاحظه‌ایی افزود،‌ در همین زمان بود که کالبیر‌ها‌ی دست‌ساز مکانیکی بیش از پیش در نظر مشتریان اهمیت یافتند.
به همین دلیل است که بسیاری از مارک‌های تجاری لوکس به‌منظور رقابت با مارک‌هایی نظیر پاتک فیلیپ، “اودمارس پیگوئت Audemars Piguet”،‌”جگر لکالتر‌Jaeger-Lecoultre””، “آی دبلیوسی IWC” یاA-Lange&Shne” ” به‌دنبال ارتقاء سطح کیفی تولیدات دست‌ساز خود هستند‌‌. برای صعود به این نقطه تنها به یک نوع کالیبر نیاز است. بر‌این اساس، مارک‌های سنتی نظیر” پانرای Panerai” یا “ژان ریچارد Jean Richard ” به دسته‌ی تولیدکنندگان تازه‌کار ساعت‌های دست‌ساز پیوسته‌اند.

۱-مهارت، فناوری و ساخت قطعات به‌صورت دستی یکی از ویژگی‌های بارز شوپارد است.

۲-یکی از ساعت‌سازان ماهر شوپارد درحال نصبBalance Spring 

۳-شوپارد طی مدت ۱۰ سال موفق به‌ساخت ۵کالیبر جدید شد.

“دنیل‌ ژان- ریچارد- دیت- برسل “Daniel Jean-Richard-dit Bressel  مؤسس شرکت ژان- ریچارد می‌باشد او در نیمه‌ی‌دوم قرن هفدهم صنعت ساعت‌سازی در‌رشته کوه‌های جورا را به جهان معرفی کرد. او ساعت‌ساز ماهری بود که نوادگانش تا قرن بیستم به ساخت ساعت برای مشتریان صاحب‌نام اشتغال داشتند. اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ “لوئیجی‌‌ ماکالوسو‌Luigi Macaluso ” حق استفاده از یک مارک تجاری را خریداری و آن‌را با شرکت وسیع خود به نام “گروه سوویندSowind Group” 
” ادغام کرد. 
او مدیریت شرکت ساعت سازی “ژان ریچارد” را بر‌عهده دارد که ساعت‌‌های نفیس و گرانبها تولید می‌کند، صرف‌نظر از نام این مارک تجاری و توانایی‌های آن در زمینه‌ی ابداعات تکنیکی این شرکت در حال حاضر از کالیبر دست‌ساز خود با نام JR1000″” مجهزبه” فنر”Winding  اتوماتیک، عقربه‌ی کوچک ثانیه‌شمار و صفحه‌‌ی ‌نمایش تاریخ استفاده می‌کند. “JR 1000” امروزه برروی بسیاری از ساعت‌های ژان ریچارد نصب می‌شود و با عرضه‌ی مدل‌های جدیدتر ارتقاء می‌یابد. 
مارک تجاری ایتالیایی نیز از یک تولیدکننده‌ی سنتی، با قدمتی که به سال ۱۸۶۰ برمی‌گردد به یک شرکت تولیدکننده‌ی تازه کار در زمینه‌ی ساعت‌های دست‌ساز تبدیل شده است. پانرای که دارای پیشینه‌ایی نظامی می‌باشد برای تولید ساعت‌های با شکوه در اندازه‌های غیر متعارف شهرت دارد و جایگاه خود را به‌عنوان تولید کننده‌ی ساعت‌های با‌دوام و فنی تثبیت کرده است. شرکت پانرای از سال ۱۹۹۷ در تملک “گروه ریچمونت Richmont Group ” قرار داشت و در میان مشتریان طرفدار مد از محبوبیت فراوانی برخوردار بود و با عرضه‌ی اولین قطعه‌ی متحرک خود به‌نام کالیبر p.2002  در سال ۲۰۰۵ تصمیم به‌نمایش توانمندی‌های خود گرفت. این کالیبر مجهز به” عقربه‌ی فنریhand winding ”  ، قدرت ذخیره انرژی به‌مدت ۸‌ روز‌، صفحه‌ی نمایش منطقه‌ی دوم زمانی و تاریخ بود. 
مارک تجاری آلمانی با نام ” نوموس NOMOS ” هنگام مواجه شدن با این معیارها‌، یک تولید کننده تازه‌کار به‌شمار می‌آید . این شرکت از سال ۱۹۹۲ به تولید ساعت در”زاکسن”Saxony  اشتغال داشته که در طراحی آن از “باوهاس Bauhaus” الهام گرفته شده است. این مجموعه مجهز به قطعات متحرک اتوماتیک ساخت خود “روتور”Rotor  به نسبت بزرگ است که دارای قابلیت چرخش دو جهته می‌باشد.

یک مارک تجاری دیگر در گروه تولید کنندگان تازه‌‌کار ساعت‌های دست‌ساز وجود دارد. هیچ شرکت دیگری بهتر از “شوپارد” قادر به تثبیت جایگاه خود به‌عنوان سازنده‌ی ساعت‌های دست‌ساز نبوده‌است. رضایت او با تولید یک کالیبر برای دستیابی به جایگاه تولیدکنندگان ساعت‌های دست‌ساز تامین نشد، اما در عوض او شعبه‌ایی جدید درFleurier” “، شهری کوچک در نزدیکی کوه‌های ” نوشاتلNeuchatel “،را افتتاح کرد.


۴-ایستگاه قطار سابق در زاکسن(آلمان) درحال حاضر دفتر مرکزی شرکت” نوموسNomos”می‌باشد.

۵-دفتر مرکزی ژان ریچارد در “لا-چاکس-دفاندز در رشته کوههای جورا در سؤییس.

۶-ساعتی زیبا و جذاب دارای قطعات دست ‌ساز، کاری از ژان‌ریچارد مجهز به کالیبر اتوماتیک JR1000.

۷-اوج مهارت در ساخت ساعت‌های دست‌ساز: مدل”ال.یو.سی توربیلون L.U.C Tourbillon”ساخت شوپارد

۸-مدل “برسل آلترنتیو Bressel Alternative” ساخت ژان‌ریچارد مجهز به کالیبر JR1000.

۹-طراحی مدل”۱۹۵۰ ۸Days GMT” ساخت شرکت پانرای، موید نظامی بودن مبنای شرکت پانرای است.