جواهرات رمانتیک

مجموعه جواهرات رمانتیک هدایایی مزین به محبوب‌ترین نقش مایه‌ها نظیر قلب و گل می‌باشند. اگر یک لغت با معانی متفاوت و بی‌شمار وجود داشته باشد، آن چیزی نیست غیر از واژه‌ی “رمانتیک” است.

بدیهی است که جواهرات رمانتیک با تمامی معنای ضمنی و مفاهیم مربوط به این واژه هماهنگی دارند. طرح این جواهرات می‌تواند آویز قلبی شکل ساده و دخترانه یا طرح‌های عجیب و پیچیده‌ی “ویکتور د کاستلان Victoire de Castellane”‌ کاری از کریستین دیور باشد.
به طور مثال نقش‌مایه‌ی گل را در نظر بگیرید که می‌تواند مجموعه‌ی “گل‌های هاوایی” کاری از ون‌کلیف و آرپلز یا مجموعه‌ی گل‌های وحشی “فلر فایتل Fleure Fatale” کاری از “بوچرون Bouceron” باشد. بنابراین با وجود آن‌که ماهیت ذاتی جواهرات، رمانتیک است اما برخی تعابیر وجه تمایز بعضی از آن‌ها می‌شود. نقش مایه‌هایی نظیر قلب و گل به وضوح رمانتیک‌ترین طرح‌ها به‌شمار می‌آیند اما بعضی جواهرات رمانتیک را می‌یابیم که در ساخت آن‌ها از امضای افراد مشهور و پارچه الهام گرفته شده است.

آسمانی و شیطانی

عشق چیزی فراتر از قلب و یا اشکال این چنینی می‌باشد. تاریخ هنر از سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۸۷۰ شاهد احساساتی فراتر از زندگی مادی بوده است. داستان‌های عاشقانه با عشق‌های رهایی بخش در دنیای تخیلات بین اژدها و پری‌های دریایی تصویرگر نیروهای مقدس و شیطانی در طبیعت بودند. قهرمانان حقیقی به جنگ با شیاطین شرور می‌پرداختند. در نتیجه هنرمندان خلاق و داستان‌های تخیلی مورد توجه قرار گرفتند. خشم طبیعت ترسناک و شکوه آن تحسین برانگیز است. طبیعت دارای نیروهایی فراتر از درک انسان می‌باشد و احساسات دارای توانایی درک جنبه‌های وحشی، غیرقابل کنترل و ناموزون طبیعت است. طی دورانی در تاریخ، احساسات عاشقانه، معصومیت صریح و شفاف خود را از دست داد زیرا این قبیل احساسات بیش از هر چیز دیگری سرشار از طغیان و هیجان هستند و هنر نیز در این دوران اهریمنی و ترسناک و در عین حال زیبا، قلب‌ها را تسخیر کرد. احساسات عاشقانه تنها تصویرگر زیبایی‌های الهام گرفته شده از نقش مایه‌های مشخص نیست، بلکه می‌تواند هر چیزی باشد! احساسات، تخیلات، تصورات موهوم از ویژگی‌های ذاتی رویا و عشق هستند. تبدیل این مفاهیم انتزاعی به جواهرات زیبا به دلیل تناقض ذاتی آن‌ها بسیار دیدنی است. هیچ چیز در این شاهکارهای هنری تصادفی و خودانگیخته نیست! زیرا تمامی تکنولوژی و خلاقیت قرن بیست و یکم برای خلق آن‌ها به کار رفته است.

جواهراتی به شکل قلب
قلب، محبوب‌ترین نقش مایه در ساخت جواهرات به شمار می‌آید. هر یک از برندهای جواهر حداقل یک یا چند قطعه کار به شکل قلب، اغلب به صورت آویز داشته‌اند زیرا به طور یقین به کارهای پرفروشی مبدل می‌شوند. امروزه تمامی ما قلب را به عنوان نماد عشق زمینی می‌شناسیم اما کلیسای کاتولیک به مدت چند قرن از این طرح به عنوان نماد مذهبی به صورت انحصاری استفاده می‌کرد.

جواهراتی به شکل گل (الماس‌نشان)
اهدای گل به اشخاص مورد علاقه، قدیمی‌ترین شکل بیان احساسات است و تنها یک چیز می‌تواند جایگزین دسته گلی زیبا اما دارای عمر کوتاه باشد که آن‌ها هم هیچ چیز غیر از جواهرات الماس‌نشان به شکل گل نیست. گل زبان نمادین خاص خود را دارد که در قرن هفدهم در قسطنطنیه ابداع شد. این زبان هنری و غیرکلامی بعدها توسط خانم “مری ورتلی Mary Wortley” (1762-1689)، همسر سفیر انگلیس در ترکیه، به سالن‌های اروپایی منتقل شد.

۱- گردنبندی زیبا، کاری از “بوچرون Boucheron”
۲- شاهکاری ظریف از ویکتور د کاستلان، کفش دوزکی در میان گل‌های زیبا.
۳-    هر یک از برندهای جواهر تعبیر خاص خود را از نقش مایه‌های قلب دارند و آن را به وسیله‌ی فلزات گران‌بهای متفاوت نشان‌ می‌دهند، حتی با یک الماس تراش قلب کاری از “گراف Graff”
– گوهر مکتب هنری رمانتیک- انگشترهای بزرگ، رنگارنگ و جذاب اثری از ویکتور د کاستلان مزین به نشان “کریستن دیور Christian Dior”.
داستان‌ عاشقانه
ویکتور د کاستلان، مدیر خلاق بخش طراحی مد در “کریستین دیور” شخصی می‌باشد که به نمونه‌سازی داستان‌های عاشقانه مشغول است. جواهرات رنگارنگ طراحی شده توسط این خانم با تمامی زیبایی شناختی بصری خود به دوران دیگری تعلق دارند، سبکی مخصوص طبقه‌ی ثروتمند مزین به سنگ‌های رنگی بزرگ در مرکز که با جزییات ظریفی در اطراف احاطه شده است.
طراحی‌های او انسان را به ماورای تکامل، به غنای آرمانی تغییر شکل یافته در جواهرات می‌برد. قطعه کارهای او شامل قطعات بسیار کوچک یا بزرگ می‌شوند. او در این رابطه می‌گوید: “اقلام لوکس پذیرای هرگونه خیال‌پردازی و همچنین جوهره‌ی سرودن شعر، می‌باشند.” روح فطری طبیعت در مجموعه جواهرات الهام گرفته شده از گیاهان و جانوران نمایان است.

نقش مایه‌ی امضاء هنری
امروزه، در عصر کامپیوتر و اینترنت که مردم به ندرت قلم به دست می‌گیرند، امضای هنری که با خودنویس نگاشته می‌شود، نوعی نشان شخصی به شمار می‌آید. به طور معمول هر یک از برندهای جواهر الفبای خاص خود را دارند به طور مثال اشکال زیستی السا پرتی از طراحان تیفانی، مجموعه‌ی مفهوم نگاری چینی کارتیه و آویزهای الماس‌نشان غیرقابل کشف هری وینستن.

۵-شما هم در صورت استطاعت مالی می‌توانید حروف اول نام خود را با الماس بنویسید. آویز گردن کاری از “هری‌وینستن Harry Winston”
۶- اوج خلاقیت “شوپارد Chopard” به رنگ صورتی و سیاه
۷- ون کلیف و آرپلز با عرضه‌ مجموعه‌ی “هاوایی Hawaii‌” مزین به نشان این شرکت و روش نصب متمایز یاقوت، داستان عاشقانه‌ی خود را بازگو کرده است.
۸-دستبند کاترین از مجموعه‌ی “فلر فایتل”. در دوران سلطنت لوئی چهاردهم در فرانسه، “کاترین لا ویژن” برای اکسیرها و سمومی که از این گیاه یعنی “دیجیتالیس پرپرا Digitalis Purpurea” می‌ساخت شهرت فراوانی داشت.
پارچه، روبان، پاپیون و زیپ
ساخت جواهرات با الهام از روبان، پاپیون و پارچه، سنتی است که به دربار لوئی پانزدهم و “دوران روکوکو” بازمی‌گردد. در حال حاضر Haute Couture Atelier از این منبع الهام، بهره می‌جوید. به طور مثال می‌توان به آثار ویکتور د کاستلان، گردنبند زیپی ون‌کلیف و آرپلز که در اصل زاییده‌ی تفکر “والیس سیمپسون Wallis Simpson” بوده‌اند، دوشس “ویندزور Windsor”، سگک کمربند و دکمه‌های همین شرکت اشاره کرد. یکی از بهترین انتخاب‌ها، ترکیب جواهرات با الیاف طبیعی نظیر ابریشم، حریر و پارچه تافته است.
روبان و پاپیون محبوب‌ترین نقش‌مایه‌های زنانه به طور معمول به شکل گل‌سینه‌های کوچک و بزرگ هستند. کارتیه، جواهرات نفیس “ریتز Ritz” و ون‌کلیف و آرپلز در این زمینه جزء بهترین‌ها هستند.

بیشتر بخوانید :   ایمیل مارکتینگ چیست؟