ضروری‌ترین مهارت‌ها برای یک مدیر توسعه کسب و کار

امتیاز 3.00 ( 1 رای )

مهارت‌های مهم یک مدیر توسعه کسب و کار 

برای توسعه یک کسب و کار سالم و موفق نیاز است بدانیم ضروری‌ترین مهارت‌ها برای یک مدیر توسعه کسب و کار چیست. جالب است که برخی از مدیران بازاریابی از هر دو عنوان بازاریابی و توسعه کسب و کار برای شغل خود استفاده می‌کنند اما واقعیت این است که فعالیت‌هایی که در این دو سمت شغلی باید انجام شود کاملاً متفاوت بوده و معمولاً نیاز به مجموعه متفاوتی از مهارت‌ها و تخصص‌ها دارد.

ضروری‌ترین مهارت‌ها برای یک مدیر توسعه کسب و کار چیست؟

هرچند توسعه کسب وکار در منابع گوناگون معانی متنوعی دارد، اما یک مدیر توسعه کسب و کار در سه حوزه اساسی فعالیت می‌کند:

  • مشتریان: یافتن مشتریان جدید و ارزش آفرینی بیشتر از مشتریان فعلی
  • بازار: شکل دهی فضا و مکان مشتریان جدید (توسعه جغرافیایی، ذهنی، مالی و غیره) و تلاش برای یافتن راه های جدید و کم هزینه تر دستیابی به آنها
  • روابط: ایجاد و بهره برداری از روابطی که برمبنای اعتماد و اتحاد شکل گرفته و به دنبال استفاده بهینه از فرصت هاست.

وظایف اصلی مدیر کسب و کار

کار اصلی مدیران توسعه کسب و کار، ایجاد ارتباط است. ارتباط با مشتری، ارتباط با همکاران، حتی ارتباط با رقبا. اما وسیعترین حوزه نیازمند ارتباط، توسعه ارتباط با مشتریان است. او مشتریان احتمالی (lead) را تعیین می‌کند و سپس آن‌ها را به مشتریان واقعی تبدیل می‌کند. باز هم لازم است تاکید کنیم که توسعه کسب و کار تماماً با ایجاد رابطه سروکار دارد.

وظایف اصلی مدیر کسب و کار

مدیران توسعه کسب و کار باید فرصتهای تجاری در حال رشد را شناسایی کرده و چشم اندازهای تجاری طولانی مدت را پیگیری کنند. این امر به منظور افزایش درآمد شرکت و به حداکثر رساندن سود مورد نیاز است.

تلاش های یک مدیر توسعه کسب و کار در نهایت برای موفقیت شرکت است. آنها برای کمک به رشد کسب و کار به دانش تئوری و تجربیات عملی خود و سایر مدیران کسب و کار دنیا تکیه می کنند. علاوه بر این، آنها عملکرد فعلی کسب و کار را ارزیابی می‌کنند و راه هایی برای دستیابی به بالاترین پتانسیل کسب و کار می‌یابند.

مهارتهای ارتباطی و بین فردی

یک مدیر توسعه کسب و کار خوب باید مهارت های ارتباطی قوی داشته باشد. توانایی های مذاکره، مصاحبه، پرزنتیشن، زبان بدن و… همگی از جمله مهارتهای ارتباطی مهم هستند. او همچنین باید بتواند با اعتماد به نفس مذاکرات تلفنی برقرار کند تا مشتری های جدیدی بدست آورد.

مهارت های همکاری

توسعه کسب و کار یک نمایش تک نفره نیست و شامل همکاری با افراد مختلف در داخل و خارج از شرکت می‌باشد. هر مدیر توسعه کسب و کار خوب باید قادر به ایجاد روابط، نفوذ، مدیریت تعارض و چالشها باشد.

مهارت های مذاکره و متقاعد سازی

این مهارت به معنی همیشه با حوصله و دیپلماتیک بودن است. دستیابی به اهداف تعیین شده شما مستلزم این است که بتوانید یاد بگیرید چه موقع سازش کنید و چه زمانی موضع بگیرید. برای متقاعدسازی دیگران برای انجام کارهایی که شما میخواهید انجام شود، باید قلب، ذهن و اعتماد آنها را جلب کنید.

مهارت های مذاکره و متقاعد سازی

مهارت های مدیریت پروژه

یک مدیر توسعه کسب و کار به نوعی مدیر پروژه نیز هست. او باید بتواند هدف تعیین کند، برنامه ریزی کند و پروژه ها را مدیریت کند، ریسک ها و خطرات مربوط به آن را مدیریت کند، بودجه، هزینه، زمان تیم‌هایی که روی پروژه‌های در حال انجام کار هستند را محاسبه کنند.

تحقیق و استراتژی

یک مدیر باید مهارت های تحقیق و تحلیل استراتژی قوی داشته باشد. این مهارت برای آنالیز رقبا و تدوین استراتژی رقابتی موفق ضروری است.

مهارت‌های کامپیوتری

گذشته از سمت سازمانی، هر کارمند شایسته‌ باید حداقل مهارت‌های کامپیوتری پایه را داشته باشد. اما یک مدیر توسعه کسب و کار باید دارای مهارت بالایی در زمینه کار با مایکروسافت آفیس باشد. حتی کار با نرم افزارهای CRM  نیز برای مدیر ضروری است.

هوش تجاری

یکی از وظایف مدیر توسعه کسب و کار  تجزیه و تحلیل بازار برای شناسایی موقعیت فعلی شرکت در بازار است. دانستن همه چیز درباره خدمات و محصولات تجاری شما برای مدیر ضروری است و با دانستن همه چیز در مورد رقبا و مزایای رقابتی شما، پیشی گرفتن از آنها ساده‌تر می‌شود. یک مدیر قابل احترام باید بتواند داده های مورد نیاز خود را جمع آوری کرده و یک تجزیه و تحلیل دقیق انجام دهد.

هوش تجاری

علاوه بر تمام مهارت‌های فوق، مدیران توسعه کسب و کار استثنایی همیشه گرسنه دانش هستند. آنها دوست دارند که در آخرین موضوعات اقتصادی صنعت به روز باشند. کار کردن تحت فشار مداوم بخشی از روال توسعه دهندگان کسب و کار است. دانش مدیریت فروش، بازاریابی، مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی کسب و کار از نقاط قوت آنهاست که می توانند برای رشد و توسعه کسب و کار از آنها استفاده کنند.

یکی از ضروری ترین مواردی که برای تبدیل شدن به یک مدیر بین المللی باید بدانید این است که همیشه باید یک چمدان آماده برای سفر داشته باشید چراکه برای توسعه جغرافیایی نیاز است در فضای کسب و کار آن منطقه کار کنید.