تفاوت های بازار سهام و بازار ارز دیجیتال

امتیاز 4.00 ( 1 رای )

آیا تا به حال چیزی در خصوص بازار سهام به گوشتان خورده است ؟ امید داریم که در این مورد چیزهایی شنیده باشید ؛ چراکه اگر در خصوص آن اندکی بدانید شاید به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بازار ارز دیجیتال نیز علاقه داشته باشید . با اینکه این دو بازار دارای شباهت های بسیاری هستند ، اما دارای تفاوت هایی اساسی نیز  می باشند و ماهیت چگونگی کار کردن صرافی ها در این دو بازار و میزان نوسانات موجود در این دو بازار کاملا متفاوت است . برای کسانی که در این زمینه مشغول فعالیت می باشند ، دانستن تفاوت ها و شباهت های این دو بازار بسیار حائز اهمیت است .

توجه داشته باشید این مقاله را اصلا توصیه ای جهت سرمایه گذاری در نظر نگیرید و این مطلب فقط برای دانستن تفاوت های این دو بازار نوشته شده است . در این مقاله از مرکز درس توضیحاتی در مورد این دو بازار ارائه می شود و در آخر آنها را باهم مقایسه خواهیم کرد و تفاوت هایشان را بیان می کنیم .

بازار سهام

تعداد زیادی از افراد ، از بازار سهام شروع کردند و حرفه ای شدند و این بازار یکی از شیوه های مورد علاقه جهت افزایش ثروت افراد به حساب می آید . از جمله بزرگترین صرافی های بازار سهام می توان به نزدک (NASDAQ) و بورس نیویورک (NYSE) اشاره کرد که فعالیت آن در روزهای هفته از ۹:۳۰ دقیقه صبح تا ۴ بعد از ظهر به وقت نیویورک می باشد . در خارج از این ساعت ها معامله ای صورت نمی گیرد و تریدر ها در حال آموزش خود و یادگیری روش های جدید برای روزهای بعدی می باشند .

هنگامی که شما در بازار سهام ، سهمی را خریداری می کنید ، در حقیقت در آن شرکت صادر کننده سهم شریک می شوید و به یکی از سهامداران یک شرکت فیزیکی تبدیل می گردید . شرکت های بسیاری در دنیای بورس وجود دارند . این شرکت ها در پروسه های عرضه اولیه سهام ، اقدام به صدور سهام خود برای همگان می کنند و این سهام را در اختیار عموم قرار می دهند . این شرکت ها پیش از عرضه اولیه فعالیتشان به طور خصوصی است و سهامداران آنها متشکل از بنیان گذاران شرکت و خانواده های آنها و عده ای از کسانی که تمایل دارند سرمایه گذاری پر ریسک انجام دهند ، می باشند .

قیمت سهام زمانی تعیین می گردد که عرضه اولیه صورت گیرد و بعد از اینکه وارد صرافی ها شد و تحت تاثیر عوامل گوناگونی همچون عرضه و تقاضا و همینطور روانشناسی تریدر ها قرار گرفت ، امکان دارد قیمت آن ریزش داشته باشد یا افزایش قیمت پیدا کند . در این صورت ، شرکت پولی که جمع شده را می گیرد و سهامشان در صرافی ها می ماند و مورد معامله قرار می گیرد .

بازار ارز دیجیتال

از سوی دیگر ، بازار ارز دیجیتال یک بازار متفاوت به حساب می آید و عملکرد صرافی های آن خیلی متفاوت است . هنگامی که شما یک دارایی دیجیتال را در این بازار خریداری می کنید ، مالک آن شرکت به حساب نمی آیید ، بلکه شما به خاطر تمایلی که به فناوری این دارایی دارید و پتانسیل هایی که در شبکه ی آن و‌جود دارد ، آن را خریداری می کنید . این امکان را دارید که این دارایی های دیجیتال را برای پرداختی و ترید مورد استفاده قرار دهید .

در بازار ارز دیجیتال ، صرافی های ارز دیجیتال به صورت شبانه روز باز می باشند و در همه روز های هفته و ۲۴ ساعت امکان ترید در آنها را دارید . زمانی که شما خواب می باشید ، معاملات ارز دیجیتال در حال انجام است و امکان دارد هنگامی که از خواب بیدار می شوید شاهد افزایش یا کاهش بسیار شدید پورتفولیوی خود باشید . خرید کریپتو بسیار پیچیده تر از سهام است و برای اینکه کوین های (coins) خود را نگهداری کنید به  یک کیف پول نیاز دارید .

آغاز عرضه اولیه کوین ها یا همان ICO ، توسط شرکت هایی در این حیطه صورت می گیرد که دارای ایده و برنامه خاصی هستند و افراد نیز از کل دنیا با بهره‌گیری از ارز های دیجیتال پرطرفداری همچون بیت کوین و اتریوم و یا برخی مواقع ارز های فیات امکان مشارکت در آنها را دارند . این افرادی که مشارکت می کنند امید دارد که سود بسیار زیادی را از این سرمایه گذاری به دست آورند .

تفاوت های اصلی و اساسی

این دو بازار تفاوت های اساسی بسیاری با یکدیگر دارند . مرکز فعالیت بازار ارز دیجیتال ، سان فرانسیسکو است ، ولی مرکز فعالیت بازار سهام نیویورک می باشد . تفاوت اصلی ارز دیجیتال و سهام این است که با خریدن سهام شما مالکیت یک شرکت ملموس و فیزیکی را می گیرید اما در خصوص ارز دیجیتال بدین شکل نمی باشد . در خصوص ارز دیجیتال ، با خرید یک کوین ، شما مالک یک دارایی دیجیتال می شوید که این امکان را دارید که از آن جهت پرداخت و همینطور ترید بهره بگیرید . بیشتر اوقات این کوین ها را برای ذخیره کردن ارزش و افزایش قیمت آن در آینده در کیف پول ها نگهداری می کنند .

از دیگر تفاوت اساسی می توان به زمان معامله این دو دارایی ها اشاره کرد . سهام را در روز های هفته و در ساعت هایی خاص می توان مورد معامله قرار داد ؛ این در حالیست که ارز دیجیتال را در تمامی روز های هفته و در تمامی ساعت های شبانه روز می توان مورد معامله قرار داد و دلیل اینکه در مقایسه با سهام نوسان بیشتری دارد نیز همین است . حرکت سهام کندتر است ؛ چراکه در ساعت های خاصی طی روز های هفته مورد معامله قرار می گیرد .

این دو دارایی در بین سرمایه گذاران دنیا به دو شکل گوناگون مشاهده می شوند . سهام به عنوان شیوه ای پایدار و پرطرفدار جهت گسترش و توسعه ثروت شهرت دارد و چنین نگرشی برای آن مرسوم است ، ولی ارز دیجیتال و فناوری دیجیتال تازه است و مدت زمان زیادی از پیدایش آن نمی گذرد . بنابراین تعداد زیادی از افراد قادر به درک بازار ارز دیجیتال نیستند و نسبت به آن شک دارند . همین موضوع موجب گردیده که بازار ارز دیجیتال دارای ریسک فراوانی باشد و سرمایه گذاران احساساتی گذرا در این بازار داشته باشند . فقط زمان به ما ثابت خواهد کرد که ارزهای دیجیتال تا چه اندازه مشروعیت و محبوبیت خواهند داشت .

با اینکه تفاوت های بسیاری میان این دو بازار موجود است ، اما مهمترین تفاوت ها می تواند نوسانات ، ساعت های ترید و احساسات مصرف کننده به شمار رود .

نتیجه گیری

همانگونه که دیدید ، این دو بازار تفاوت های زیادی دارند . به منظور سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال می بایست قادر به درک تفاوت های آن با سایر بازار ها باشید و دارای دانش و مهارت مورد نیاز در این حیطه باشید . امکان‌ دارد شما دارای تجربه هر دو بازار باشید و در حال حاضر در هر دو بازار دارایی هایی در اختیار داشته باشید . در هر صورت ، آموزش های مورد نیاز در این حیطه را یاد بگیرید و همیشه مطالعه و تحقیق انجام‌ دهید و مطابق آن خرید و فروش نمایید .