آموزش افعال بی قاعده در زبان انگلیسی 

افعال بی قاعده در زبان انگلیسی را بهتر بشناسید

در زبان انگلیسی افعال مختلفی وجود دارد که برخی آنها با نام بی قاعده شناخته می شوند که صورت گذشته و سومشان ed نمیگیرد. و در اکثر زمان ها با فعل تفاوت دارند به همین خاطر به آنها افعال بی قاعده میگوییم.

انواع افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی سه نوع افعال بی قاعده می توان یافت.

نوع نخست: افعالی که سه شکل آنها مشابه است.

بطور مثال:

 • Let (اجازه دادن)→let→let
 • Hit (ضربه زدن)→hit→hit
 • Bid (پیشنهاد دادن) →bid→bid

نوع دوم: فعل هایی که دو بخش آنها مشابه است.

مثل:

 • Bend(خم شدن)→bent→bent
 • Catch (دستگیر شدن)→caught→caught
 • Deal (معامله کردن)→dealt→dealt

نوع سوم: فعل هایی که دارای سه شکل مختلف می باشند.

مثل:

 • Draw (رسم کردن)→drew→drawn
 • Drink(آشامیدن)→drank→drunk
 • Drive (رانندگی کردن)→drove→driven

پرکاربردترین افعال بی قاعده در زبان انگلیسی کدامند

نکته حائز اهمیت: برخی از افعال هم به صورت بی قاعده و هم به شکل با قاعده مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی هم شکل آنها تغییر می کند هم  ed میگیرند.

تعداد زیادی فعل در زبان انگلیسی وجود دارد که از قواعد این زبان پیروی نمی کنند که افعال بی قاعده یا نامنظم نام گذاری شده اند. این فعل ها در زبان انگلیسی اندکی مشکل هستند. بطوریکه ما دیگر نمی توانیم برای تبدیل افعال بی قاعده به گذشته ساده (ed) یا (d)به آخر کلمات اضافه کنیم، اما این عمل را می توانیم در مورد افعال با قاعده انجام دهیم .به جزء مصدر، افعال بی قاعده دو شکل دیگر هم دارند:

 1. اسم مفعول
 2. گذشته ساده.

تعدادی افعال بی قاعده در زبان انگلیسی وجود دارند که در انگلیسی (آمریکایی) جزء افعال با قاعده به حساب می آیند. بطور مثال یکی از این افعال فعل learn می باشد که شکل های دوم و سوم آن در انگلیسی آمریکایی هر دو (burned) است ولی این فعل در انگلیسی (بریتانیایی) یکی از افعال بی قاعده است که شکل های دوم و سوم آن burnt است.

چند نوع دیگر از این افعال عبارتند از:

burn, smell,learn,dream,kneel, lean, leap, spell, spill, spoil

بیش از ۱۸۰ فعل انگلیسی وجود دارند که بی قاعده اند و همه ی قواعد مورد استفاده در افعال را عدم پذیرش می‌کنند. افعال بی قاعده، از قاعده وصل شدن (ed) در انتهای فعل پیروی نکرده و در خود کلمه،تغییرات پیاده می شود که قاعده‌ای برای این تغییر نیز وجود ندارد.

حفظ این تعداد فعل که خیلی از آن‌ها روزمره مداوم تکرار می‌شوند، می‌تواند عذاب آور باشد. اما با این حساب شرایط می‌توانست از این بدتر هم باشد، چون در انگلیسی سال های قبل دوبرابر این تعداد ، افعال بی قاعده در زبان انگلیسی عنوان می شد که در طی سال‌های سپری شده این کلمات و روش بکارگیری از آن‌ها تغییر کرده است.

در کل افعال باقاعده زمان استفاده در برخی جملات مانند(گذشته ساده و ماضی بعید)، در انتهایشان حروف ed افزوده می‌شود. ولی در افعال بی قاعده، راه یا ساختار مشخصی برای ایجاد آن وجود ندارد و خود کلمات تغییر پیدا می کنند و اما در تعدادی از آن‌ها، افعال بدون تغییر باقی می‌مانند.

مانند:

 • I write, I wrote, I had written.
 • I laugh, I laughed, I had laughed.

که در مثال اول (من می‌نویسم، من نوشتم، من داشتم می‌نوشتم) جزو افعال بی‌قاعده است و همان‌طور که مشاهده میکنید فعلی که استفاده شده کاملا از لحاظ نوشتاری و خواندن تغییر کرده است. در مثال دوم(من می‌خندم، من خندیدم، من داشتم می‌خندیدم) فعل باقاعده است و ed به آن اضافه شده  است.

۴ روش که یادگیری و حفظ افعال بی قاعده را آسان میکند:

۱. تقسیم بندی افعال بی قاعده و به خاطر سپردن هر یک از این تقسیم بندی ها بطور جداگانه،در کل افعال بی‌قاعده از هیچگونه قاعده خاصی پیروی نمی‌کنند ولی می‌توان با تقسیم بندی  به روش هایی که در پایین مثال زدیم آن‌هایی را که ساختار مثل هم دارند را به ترتیب الفبا جدا کرد و چند دسته کوتاه‌تر ساخت. این که چگونه باید تقسیم بندی کرد به خودتان بستگی دارد اما ما چند نمونه پیشنهاد می کنیم:

 1. فعل‌هایی که در دو شکل گذشته مشابه هستند و نه در شکل حال. برای نمونه : breed,bred
 2.  فعل‌هایی که در انتهای بخش سوم، حروف en حضور دارد. مثل: speak,spoken یا هر شکلی که می‌توانید کلمات را مشابه ببینید.

۲. حین یادگرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته آن را حفظ و به خاطر بسپارید اگر در همان ابتدا زمان یاد گرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته را هم به خاطر بسپارید کار شما برای حفظ این افعال آسان تر می‌شود. مقاله ی آشنایی با جملات و اصطلاحات کاربردی انگلیسی در سفر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

برای مثال هنگام به خاطر سپردن و حفظ معنای فعل steal کنار حفظ معنی که در این مثال take something without permission (برداشتن چیزی بدون اجازه گرفتن) است، بی‌قاعده بودن آن را بازبینی و چک کرده و stole, stolen را هم‌زمان به‌خاطر بسپرد.

۳. در شروع کار ۱۰ فعل پرکاربرد از افعال بی قاعده در زبان انگلیسی را به ذهن بسپارید،بسیاری از افعال بی‌قاعده اکثراً به کار گرفته نمی‌شوند و تاکیدی به یادگیری آن‌ها نیست. به طور مثال broadcast که احتمالا نیازی به بکارگیری آن در هنگام روز ندارید. اما از آن‌ سمت افعالی هستند که در روزمره ممکن است از حالت‌های گذشته آن‌ها صد ها بار استفاده کنید. بهتر است اول این کلمات را کاملا به خاطر بسپارید تا بعد سراغ بقیه کلمات بروید:

 1. Think, thought, thought
 2. Become, became, become
 3. Know, knew, known
 4. Come, came, come
 5. Get, got, gotten
 6.  Give, gave, given
 7. Go, went, gone
 8.  See, saw, seen
 9.  Say, said, said
 10. Find, found, found

با افعال بی قاعده بازی بسازید و آن را به‌ راحتی با فلش‌کارت حفظ کنید اگر از این راه جواب نگرفتید

می‌توانید  بازی‌های اینترنتی وا بکار بگیرید . مثل بازی (کوییز کنسولگری) یا بازی (چرخ افعال دیکشنری مک‌میلان) که برای بهره  و اجرای آن ملزم به ابزار فلش در نرم افزار وب خواهید داشت یا (Quia)، یا خود با هر وسیله ای که دلتان می خواهد بازی خودتان را تولید کنید.

بطور مثال کارت‌هایی درست کنید که به روی هریک از آنها یکی از حالت‌های افعال بی قاعده نوشته شده باشد. و بعد آن‌ها را برعکس به روی میز بگذارید و دو به دو چک کنید و اگر این دو کارتی که انتخاب کردید از یک فعل بودند، به رو روی میز بگذارید و اگر نبودند دوباره برعکس روی میز بچینید و این‌طور سرگرم بازی و یادگیری می شوید.