آموزش افعال بی قاعده در زبان انگلیسی 

افعال بی قاعده

در زبان انگلیسی افعال مختلفی وجود دارد که برخی آنها با نام بی قاعده شناخته می شوند که صورت گذشته و سومشان ed نمیگیرد. و در اكثر زمان ها با فعل تفاوت دارند به همین خاطر به آنها افعال بی قاعده میگوییم.

انواع افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی سه نوع افعال بی قاعده می توان یافت.

نوع نخست: افعالی که سه شکل آنها مشابه است.

بطور مثال:

 • Let (اجازه دادن)→let→let
 • Hit (ضربه زدن)→hit→hit
 • Bid (پيشنهاد دادن) →bid→bid

نوع دوم: فعل هايي که دو بخش آنها مشابه است.

مثل:

 • Bend(خم شدن)→bent→bent
 • Catch (دستگير شدن)→caught→caught
 • Deal (معامله كردن)→dealt→dealt

نوع سوم: فعل هايی که دارای سه شکل مختلف می باشند.

مثل:

 • Draw (رسم كردن)→drew→drawn
 • Drink(آشاميدن)→drank→drunk
 • Drive (رانندگي كردن)→drove→driven

پرکاربردترین افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

نکته حائز اهمیت: برخی از افعال هم به صورت بی قاعده و هم به شكل با قاعده مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی هم شكل آنها تغيير مي كند هم  ed میگیرند.

تعداد زيادي فعل در زبان انگلیسی وجود دارد که از قواعد این زبان پیروی نمی کنند که افعال بی قاعده يا نامنظم نام گذاري شده اند. این فعل ها در زبان انگلیسی اندكي مشکل هستند. بطوريكه ما دیگر نمی توانیم برای تبدیل افعال بی قاعده به گذشته ساده (ed) یا (d)به آخر كلمات اضافه کنیم، اما این عمل را می توانیم در مورد افعال با قاعده انجام دهیم .به جزء مصدر، افعال بی قاعده دو شکل دیگر هم دارند:

 1. اسم مفعول
 2. گذشته ساده.

تعدادی افعال بی قاعده در زبان انگلیسی وجود دارند که در انگلیسی (آمریکایی) جزء افعال با قاعده به حساب مي آيند. بطور مثال یکی از این افعال فعل learn می باشد که شکل های دوم و سوم آن در انگلیسی آمریکایی هر دو (burned) است ولی این فعل در انگلیسی (بریتانیایی) يكي از افعال بی قاعده است که شکل های دوم و سوم آن burnt است.

چند نوع دیگر از این افعال عبارتند از:

burn, smell,learn,dream,kneel, lean, leap, spell, spill, spoil

بیش از ۱۸۰ فعل انگلیسی وجود دارند که بي قاعده اند و همه ي قواعد مورد استفاده در افعال را عدم پذيرش می‌کنند. افعال بی قاعده، از قاعده وصل شدن (ed) در انتهاي فعل پيروي نکرده و در خود کلمه،تغییرات پياده مي شود که قاعده‌ای برای این تغییر نیز وجود ندارد.

حفظ این تعداد فعل که خيلي از آن‌ها روزمره مداوم تکرار می‌شوند، می‌تواند عذاب آور باشد. اما با اين حساب شرایط می‌توانست از اين بدتر هم باشد، چون در انگلیسی سال های قبل دوبرابر این تعداد ، افعال بی قاعده در زبان انگلیسی عنوان می شد که در طی سال‌های سپری شده این کلمات و روش بكارگيري از آن‌ها تغییر کرده است.

در كل افعال باقاعده زمان استفاده در برخي جملات مانند(گذشته ساده و ماضی بعید)، در انتهایشان حروف ed افزوده می‌شود. ولي در افعال بی قاعده، راه یا ساختار مشخصی برای ایجاد آن وجود ندارد و خود کلمات تغییر پيدا مي كنند و اما در تعدادی از آن‌ها، افعال بدون تغییر باقی می‌مانند.

مانند:

 • I write, I wrote, I had written.
 • I laugh, I laughed, I had laughed.

که در مثال اول (من می‌نویسم، من نوشتم، من داشتم می‌نوشتم) جزو افعال بی‌قاعده است و همان‌طور که مشاهده ميكنيد فعلي كه استفاده شده کاملا از لحاظ نوشتاری و خواندن تغییر كرده است. در مثال دوم(من می‌خندم، من خندیدم، من داشتم می‌خندیدم) فعل باقاعده است و ed به آن اضافه شده  است.

۴ روش يادگيري و حفظ افعال بی قاعده

۱. تقسيم بندي افعال بی قاعده و به خاطر سپردن هر يك از اين تقسيم بندي ها بطور جداگانه،در كل افعال بی‌قاعده از هیچگونه قاعده خاصی پيروي نمی‌کنند ولي می‌توان با تقسيم بندي  به روش هايي كه در پايين مثال زديم آن‌هایی را که ساختار مثل هم دارند را به ترتیب الفبا جدا کرد و چند دسته کوتاه‌تر ساخت. این که چگونه باید تقسيم بندي کرد به خودتان بستگی دارد اما ما چند نمونه پيشنهاد مي كنيم:

 1. فعل‌هایی که در دو شکل گذشته مشابه هستند و نه در شکل حال. برای نمونه : breed,bred
 2.  فعل‌هایی که در انتهای بخش سوم، حروف en حضور دارد. مثل: speak,spoken یا هر شکلی که می‌توانید کلمات را مشابه ببینید.

۲. حين یادگرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته آن را حفظ و به خاطر بسپاريد اگر در همان ابتدا زمان یاد گرفتن معنای فعل، حالت‌های گذشته را هم به خاطر بسپاريد کار شما برای حفظ این افعال آسان تر می‌شود. مقاله ی آشنایی با جملات و اصطلاحات کاربردی انگلیسی در سفر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

براي مثال هنگام به خاطر سپردن و حفظ معنای فعل steal کنار حفظ معنی که در این مثال take something without permission (برداشتن چیزی بدون اجازه گرفتن) است، بی‌قاعده بودن آن را بازبيني و چك كرده و stole, stolen را هم‌زمان به‌خاطر بسپرد.

۳. در شروع كار ۱۰ فعل پركاربرد از افعال بی قاعده در زبان انگلیسی را به ذهن بسپاريد،بسياري از افعال بی‌قاعده اكثراً به كار گرفته نمی‌شوند و تاكيدي به يادگيري آن‌ها نیست. به طور مثال broadcast که احتمالا نیازی به بكارگيري آن در هنگام روز ندارید. اما از آن‌ سمت افعالی هستند که در روزمره ممکن است از حالت‌های گذشته آن‌ها صد ها بار استفاده کنید. بهتر است اول این کلمات را کاملا به خاطر بسپاريد تا بعد سراغ بقیه کلمات برويد:

 1. Think, thought, thought
 2. Become, became, become
 3. Know, knew, known
 4. Come, came, come
 5. Get, got, gotten
 6.  Give, gave, given
 7. Go, went, gone
 8.  See, saw, seen
 9.  Say, said, said
 10. Find, found, found

با افعال بی قاعده بازی بسازيد و آن را به‌ راحتی با فلش‌کارت حفظ کنيد اگر از اين راه جواب نگرفتيد

می‌توانید  بازی‌های اینترنتی وا بكار بگيريد . مثل بازی (كوييز كنسولگري) یا بازی (چرخ افعال دیکشنری مک‌میلان) که برای بهره  و اجرای آن ملزم به ابزار فلش در نرم افزار وب خواهيد داشت یا (Quia)، یا خود با هر وسیله ای که دلتان مي خواهد بازی خودتان را تولید کنید.

بطور مثال کارت‌هایی درست كنيد که به روي هريك از آنها یکی از حالت‌های افعال بی قاعده نوشته شده باشد. و بعد آن‌ها را برعكس به روی میز بگذاريد و دو به دو چک کنید و اگر اين دو کارتي كه انتخاب كرديد از یک فعل بودند، به رو روی میز بگذارید و اگر نبودند دوباره برعكس روی میز بچینید و این‌طور سرگرم بازي و يادگيري مي شويد.