هنر عرضه جواهرات با بسته بندی

مجموعه‌ي وسيعي از بسته‌بندي وجود دارد كه شامل كارتن، جعبه، كيسه و صندوقچه مي‌شود و براي جواهرسازان به عنوان يك ضرورت و شايد ابزاري براي ارتقاء سطح كيفي محصولات‌شان بسيار حائز اهميت است. دانستني‌هاي فراواني پيرامون اين موضوع وجود دارد و ما به هنر بسته‌بندي در كشور ژاپن خواهيم پرداخت.

در ژاپن بسته‌بندي يك كالا به اندازه‌ي شي موجود در آن حائز اهميت است. شيوه‌ي سنتي شركت “نيپون Nippon” براي بسته‌بندي طوري است كه قسمتي از شي داخل بسته آن قابل رؤيت باشد. برخلاف استانداردهاي غربي و ضرورت‌هاي صنعتي “تسوتسومي Tsutsumi” هنر منحصر به فرد بسته‌بندي ژاپني، تا به امروز به حيات خود ادامه داده است. هنرمندان صاحب نام، تاكيد بسياري بر آن و ارتقاء ايده‌ها به منظور كسب جاذبه زيبايي‌شناختي بالا دارند.

هنگام خريد كيك در آلمان، فروشنده آن را داخل سيني كاغذي مي‌گذارد و با نوعي كاغذ نازك بسته‌بندي مي‌كند. در ژاپن، فروشنده كيك را داخل سليفون مي‌پيچد، آن را داخل يك جعبه مي‌گذارد، سپس با يك كاغذ زيبا بسته‌بندي مي‌كند و در نهايت آن را داخل ساك خريد قرار مي‌دهد. پيام اين موضوع آن است كه كالاي خريداري شده به اين‌گونه بسته‌بندي نياز دارد.

همواره مواد مهمي را براي بسته‌بندي فراهم كرده‌اند. برگ‌هاي درختان برگريز نظير بلوط يا مگنوليا اغلب مورد استفاده قرار مي‌گيرند. ساقه‌ي دو نيم شده و برگ‌هاي بامبو، پوشال برنج، نيلوفر آبي و ساقه‌هاي ني موادي هستند كه به طور معمول استفاده مي‌شوند. از نقطه نظر بازيافت، اين مواد مورد استفاده در بسته‌بندي‌ها مي‌بايستي مورد تاييد مسؤلان حفاظت از محيط زيست باشند. بسياري از جعبه‌ها به طور طبيعي از چوب ساخته مي‌شوند.

بیشتر بخوانید :   پَر، اثري هنري از طبيعت

براساس آنچه در كتاب “سيشو ناگون Seisho Nagon” آمده است، بسته بندي اشياء براي اولين بار در قرن دهم صورت گرفت. شگفت‌انگيزتر آن‌كه بسته‌بندي در آن زمان تجمل مطلق به شمار مي‌آمد اما در قرن هجدهم بسيار متداول گشت. از آن پس اين ايده به ذهن شخصي رسيد كه به جاي پيچيدن كاغذ اضافه به دور كالا بهتر است كه بسته‌بندي به صورت جذاب‌تري انجام شود به اين ترتيب با خم كردن و تا كردن كاغذهاي دو رنگ يا دو نوع كاغذ، به بسته‌بندي حالت برجسته داده شد. به منظور مشاهده‌ي محتويات بسته‌بندي، كاغذها به گونه‌اي تا مي‌شدند كه شي داخل آن قابل رؤيت باشد. در بسته‌بندي از “اوريگمي Orogami‌” يا همان هنر تا كردن كاغذ، استفاده مي‌شود. اين روش، تركيبي زيبا و دلنشين از جعبه‌ها ارائه مي‌دهد.

هنرمندان بسته‌بندي ژاپني، مدل‌هاي خاص و متفاوتي را براي بسته‌بندي جواهرات ارائه مي‌دهند. يكي از اين روش‌ها، تلفيق پيشنهادات جالب طراحان صاحب نام با يكديگر و استفاده از كاغذ و روش‌هاي بسته بندي خاص مي‌باشد. با وجود تمامي محدوديت‌هايي كه در انتخاب مواد مورد نياز وجود دارد، نمي‌بايست خلاقيت را ناديده گرفت.

جعبه جواهرات

استفاده از جواهرات گران‌بها هرگز امري پيش پا افتاده به حساب نخواهد آمد. خانم‌ها علاقه‌ي فراواني به خريد جواهرات شيك، امروزي و گران‌بها به منظور استفاده روزمره يا در مجالس دارند. الماس، مرواريد، كريستال، سنگ‌هاي گران‌بها، فلزاتي نظير طلا، نقره استرلينگ، پلاتين، تيتانيوم و غيره در ساخت جواهرات به‌كار مي‌روند، اما اين سنگ‌ها و فلزات گران‌بها تنها در صورتي زيبايي و درخشش خود را حفظ مي‌كنند كه با دقت و به خوبي نگهداري شوند.

بیشتر بخوانید :   نشانه های رابطه ناسالم و اشتباه

جواهرات گران‌بها را بايد در جعبه‌هاي مخصوص قرار داد. يكي از مزاياي نگهداري جواهرات در جعبه‌ها، جلوگيري از در معرض رطوبت قرار گرفتن و در نتيجه ممانعت از كدر شدن و خراشيده شدن آن‌ها است. بسياري از جواهرفروشان اين جعبه‌ها را هنگام خريد به صورت رايگان در اختيار مشتريان قرار مي‌دهند. اين قبيل جعبه‌ها داراي آسترهاي نرم و لطيفي هستند كه مانع خراشيده شدن جواهرات و نفوذ رطوبت به داخل جعبه مي‌شوند. استفاده از جواهرات زيبا به اندازه‌ي نگهداري از آن‌ها دشوار نيست. هنگامي‌كه شخصي به منظور خريد جواهرات گران‌بها هزينه‌ي بالايي را پرداخت مي‌كند، به طبع قصد استفاده‌ي دراز مدت از آن را دارد. در صورتي‌كه تمايل داريد جواهراتتان همواره درخشان باشند مي‌بايستي تميز كردن پس از هر بار استفاده و قرار دادن آن‌ها درون جعبه جواهرات را هرگز فراموش نكنيد.

علاوه بر ساخت و فروش، به نمايش گذاشتن جواهرات زيبا و درخشان به گونه‌اي متفاوت و خلاقانه در صنعت طلا و جواهر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. از ارزش يك كار هنري شگفت‌انگيز در صورت عدم عرضه‌ي صحيح كاسته مي‌شود. به علاوه، وجود رقابت در صنعت طلا و جواهر، جواهرفروشان را به سوي تاكيد بيشتر بر روي عرضه جواهرات خود به كمك طراحي‌هاي مبتكرانه هنرمندان خلاق اين رشته سوق داده است. اين نحوه‌ي عرضه‌‌ي جواهرات موجب افزايش فروش و در نتيجه درآمد جواهرفروشان مي‌شود.

به منظور عرضه‌ي جواهرات به گونه‌اي جالب توجه،‌ انواع متفاوتي از استندها، جعبه‌ها و كيسه‌هاي زيبا وجود دارند كه جواهرفروشان و فروشندگان از آن‌ها استفاده مي‌كنند. بسياري از جواهرسازان از مانكن براي نمايش جواهرات استفاده مي‌كنند. گردنبندي زيبا بر روي يك مانكن، به خريدار كمك مي‌كند تا آن را بهتر بر روي گردن خود تجسم ‌كند. به طور معمول از رنگ‌هاي تيره براي اين مانكن‌ها استفاده مي‌شود زيرا اين تيرگي درخشش و تلالو قطعه جواهر را بيشتر به نمايش مي‌گذارد.

بیشتر بخوانید :   كشف گنج‌ قارون سرهنگ در دل صحرای لیبی

اغلب جواهرفروشان، از ويترين‌هاي شيشه‌اي استفاده مي‌كند تا جواهرات قابل رؤيت باشند. يك ويترين زيبا و جذاب به راحتي توجه مشتريان را به سوي جواهرفروشي جلب مي‌كند و آن‌ها را ترغيب مي‌كند كه بارها و بارها از آنجا ديدن كنند.

ساسان سروشه

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*