معرفی هنر عرضه جواهرات با بسته بندی

معرفی هنر عرضه جواهرات با بسته بندی

بسته بندی جواهرات

مجموعه‌ی وسیعی از بسته‌بندی وجود دارد که شامل کارتن، جعبه، کیسه و صندوقچه می‌شود و برای جواهرسازان به عنوان یک ضرورت و شاید ابزاری برای ارتقاء سطح کیفی محصولات‌شان بسیار حائز اهمیت است. دانستنی‌های فراوانی پیرامون این موضوع وجود دارد و ما به هنر بسته‌بندی در کشور ژاپن خواهیم پرداخت.

در ژاپن بسته‌بندی یک کالا به اندازه‌ی شی موجود در آن حائز اهمیت است. شیوه‌ی سنتی شرکت “نیپون Nippon” برای بسته‌بندی طوری است که قسمتی از شی داخل بسته آن قابل رؤیت باشد. برخلاف استانداردهای غربی و ضرورت‌های صنعتی “تسوتسومی Tsutsumi” هنر منحصر به فرد بسته‌بندی ژاپنی، تا به امروز به حیات خود ادامه داده است. هنرمندان صاحب نام، تاکید بسیاری بر آن و ارتقاء ایده‌ها به منظور کسب جاذبه زیبایی‌شناختی بالا دارند.

هنگام خرید کیک در آلمان، فروشنده آن را داخل سینی کاغذی می‌گذارد و با نوعی کاغذ نازک بسته‌بندی می‌کند. در ژاپن، فروشنده کیک را داخل سلیفون می‌پیچد، آن را داخل یک جعبه می‌گذارد، سپس با یک کاغذ زیبا بسته‌بندی می‌کند و در نهایت آن را داخل ساک خرید قرار می‌دهد. پیام این موضوع آن است که کالای خریداری شده به این‌گونه بسته‌بندی نیاز دارد.

همواره مواد مهمی را برای بسته‌بندی فراهم کرده‌اند. برگ‌های درختان برگریز نظیر بلوط یا مگنولیا اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساقه‌ی دو نیم شده و برگ‌های بامبو، پوشال برنج، نیلوفر آبی و ساقه‌های نی موادی هستند که به طور معمول استفاده می‌شوند. از نقطه نظر بازیافت، این مواد مورد استفاده در بسته‌بندی‌ها می‌بایستی مورد تایید مسؤلان حفاظت از محیط زیست باشند. بسیاری از جعبه‌ها به طور طبیعی از چوب ساخته می‌شوند.

براساس آنچه در کتاب “سیشو ناگون Seisho Nagon” آمده است، بسته بندی اشیاء برای اولین بار در قرن دهم صورت گرفت. شگفت‌انگیزتر آن‌که بسته‌بندی در آن زمان تجمل مطلق به شمار می‌آمد اما در قرن هجدهم بسیار متداول گشت. از آن پس این ایده به ذهن شخصی رسید که به جای پیچیدن کاغذ اضافه به دور کالا بهتر است که بسته‌بندی به صورت جذاب‌تری انجام شود به این ترتیب با خم کردن و تا کردن کاغذهای دو رنگ یا دو نوع کاغذ، به بسته‌بندی حالت برجسته داده شد. به منظور مشاهده‌ی محتویات بسته‌بندی، کاغذها به گونه‌ای تا می‌شدند که شی داخل آن قابل رؤیت باشد. در بسته‌بندی از “اوریگمی Orogami‌” یا همان هنر تا کردن کاغذ، استفاده می‌شود. این روش، ترکیبی زیبا و دلنشین از جعبه‌ها ارائه می‌دهد.

هنرمندان بسته‌بندی ژاپنی، مدل‌های خاص و متفاوتی را برای بسته‌بندی جواهرات ارائه می‌دهند. یکی از این روش‌ها، تلفیق پیشنهادات جالب طراحان صاحب نام با یکدیگر و استفاده از کاغذ و روش‌های بسته بندی خاص می‌باشد. با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در انتخاب مواد مورد نیاز وجود دارد، نمی‌بایست خلاقیت را نادیده گرفت.

جعبه جواهرات

استفاده از جواهرات گران‌بها هرگز امری پیش پا افتاده به حساب نخواهد آمد. خانم‌ها علاقه‌ی فراوانی به خرید جواهرات شیک، امروزی و گران‌بها به منظور استفاده روزمره یا در مجالس دارند. الماس، مروارید، کریستال، سنگ‌های گران‌بها، فلزاتی نظیر طلا، نقره استرلینگ، پلاتین، تیتانیوم و غیره در ساخت جواهرات به‌کار می‌روند، اما این سنگ‌ها و فلزات گران‌بها تنها در صورتی زیبایی و درخشش خود را حفظ می‌کنند که با دقت و به خوبی نگهداری شوند.

جواهرات گران‌بها را باید در جعبه‌های مخصوص قرار داد. یکی از مزایای نگهداری جواهرات در جعبه‌ها، جلوگیری از در معرض رطوبت قرار گرفتن و در نتیجه ممانعت از کدر شدن و خراشیده شدن آن‌ها است. بسیاری از جواهرفروشان این جعبه‌ها را هنگام خرید به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. این قبیل جعبه‌ها دارای آسترهای نرم و لطیفی هستند که مانع خراشیده شدن جواهرات و نفوذ رطوبت به داخل جعبه می‌شوند. استفاده از جواهرات زیبا به اندازه‌ی نگهداری از آن‌ها دشوار نیست. هنگامی‌که شخصی به منظور خرید جواهرات گران‌بها هزینه‌ی بالایی را پرداخت می‌کند، به طبع قصد استفاده‌ی دراز مدت از آن را دارد. در صورتی‌که تمایل دارید جواهراتتان همواره درخشان باشند می‌بایستی تمیز کردن پس از هر بار استفاده و قرار دادن آن‌ها درون جعبه جواهرات را هرگز فراموش نکنید.

علاوه بر ساخت و فروش، به نمایش گذاشتن جواهرات زیبا و درخشان به گونه‌ای متفاوت و خلاقانه در صنعت طلا و جواهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از ارزش یک کار هنری شگفت‌انگیز در صورت عدم عرضه‌ی صحیح کاسته می‌شود. به علاوه، وجود رقابت در صنعت طلا و جواهر، جواهرفروشان را به سوی تاکید بیشتر بر روی عرضه جواهرات خود به کمک طراحی‌های مبتکرانه هنرمندان خلاق این رشته سوق داده است. این نحوه‌ی عرضه‌‌ی جواهرات موجب افزایش فروش و در نتیجه درآمد جواهرفروشان می‌شود.

به منظور عرضه‌ی جواهرات به گونه‌ای جالب توجه،‌ انواع متفاوتی از استندها، جعبه‌ها و کیسه‌های زیبا وجود دارند که جواهرفروشان و فروشندگان از آن‌ها استفاده می‌کنند. بسیاری از جواهرسازان از مانکن برای نمایش جواهرات استفاده می‌کنند. گردنبندی زیبا بر روی یک مانکن، به خریدار کمک می‌کند تا آن را بهتر بر روی گردن خود تجسم ‌کند. به طور معمول از رنگ‌های تیره برای این مانکن‌ها استفاده می‌شود زیرا این تیرگی درخشش و تلالو قطعه جواهر را بیشتر به نمایش می‌گذارد.

اغلب جواهرفروشان، از ویترین‌های شیشه‌ای استفاده می‌کند تا جواهرات قابل رؤیت باشند. یک ویترین زیبا و جذاب به راحتی توجه مشتریان را به سوی جواهرفروشی جلب می‌کند و آن‌ها را ترغیب می‌کند که بارها و بارها از آنجا دیدن کنند.