×

اهمیت بازاریابی محتوا در کسب و کار

حتما درباره بازاریابی محتوا بسیار شنیده‌اید و از نقش پررنگی که در کسب و کارها ایفا می‌کند، آگاهی دارید. در این مقاله از مرکز درس با موضوع “بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟” قصد داریم اطلاعات و دانش خود را از این نوع بازاریابی دیجیتال افزایش دهیم. بازاریابی محتوا فرایند برنامه‌ریزی، خلق، توزیع، اشتراک و انتشار مطالب (محتوا) برای جلب مخاطبان موردنظر شماست.

بازاریابی محتوا چیست؟

در کسب و کارها، این مهارت می‌تواند به شما کمک کند تا آگاهیتان از یک برند را بهبود بخشید، فروشتان را رونق دهید، ارتباطتان با مخاطب مورد نظر افزایش داده و در نهایت مشتریان بیشتری را جذب کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم برای جذب و دستیابی به مخاطب است که با هدف هدایت مشتریان سود آور انجام می شود.

انواع مختلف بازاریابی محتوا

برای اینکه بهتر بفهمیم که بازاریابی محتوا چیست، باید از انواع آن نیز آگاهی داشته باشیم. بازاریابی محتوا انواع مختلفی دارد که ممکن است بسته به موقعیت کسب و کارتان، انتخاب و بهره‌وری از آن متفاوت باشد که از طریق کدام از آن ها به ذهن مخاطب نفوذ کنید. برخی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها در موارد زیر آمده است:

بازاریابی محتوای رسانه ای اجتماعی (Social Media Content Marketing)

با داشتن بیش از ۳٫۷ میلیارد کاربر جهانی، این موضوع که چرا بسیاری از مشاغل در بازاریابی محتوای رسانه‌های اجتماعی سرمایه گذاری می‌کنند، بیشتر قابل درک می‌شود.

رسانه هایی مانند:

Facebook

instagram

Pinterest

LinkedIn

snapchat

رسانه‌های زیادی در دنیای دیجیتال کنونی وجود دارند که می‌توانید با آنها کار کنید و چندین روش نیز برای خلق و به اشتراک‌گذاری محتوای رسانه‌های اجتماعی در هر یک از آنها وجود دارد. مواردی مانند:

 1. عکس ها
 2. فیلم های زنده و از پیش ضبط شده
 3. استوری ها

تمام این سیستم عامل‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتن محتواهای شما کمک کرده و فرصت‌های بی‌شماری برای ارتباط با مخاطبان را فراهم می‌سازد.

بازاریابی محتوا اینفو گرافیک

اینفوگرافیک‌ها، اطلاعات و داده ها را با فرمت گرافیکی که به آسانی قابل درک است، نمایش می‌دهند. اینفوگرافیک‌ها ترکیبی از جمله‌بندی ساده، جمله‌های کوتاه و تصاویر واضح هستند که راهی عالی برای برقراری ارتباط موثر با محتوای شماست.

اگر شما سعی دارید تا یک موضوع آموزشی و یا پیچیده‌ای را به گونه‌ای که همه مخاطبان بتوانند آن را درک کنند به ذهن مخاطب منتقل کنید، اینفوگرافیک‌ها می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

بازاریابی محتوا برای وبلاگ

وبلاگ‌ها یکی از انواع موثر و قوی از محتوا برای بازاریابی داخلی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات با مشتریان و مخاطبان موردنظر (اعم از آموزشی، مشتری  محور یا  مرتبط  با محصول) هستند. وبلاگ‌ها می‌توانند برای تبدیل خوانندگان به مشتری، بالا بردن آگاهی افراد از برندی خاص یا ایجاد روابط با مخاطبانتان استفاده شوند.

بسته به هدف وبلاگ خاص شما، شاید بخواهید محتوای بلاگ های دیگر را با مرتبط کردن آن‌ها در پستهای مختلف، به اشتراک گذاری لینک ها در صفحات رسانه های اجتماعی شما و مرتبط  کردن آن با خدمات و محصولات کسب و کارهای شرکای شما ، آن‌ها را توسعه دهید.

بازاریابی محتوا برای پادکست

آیا می دانید بیش از ۶ میلیون نفر در حال حاضر در ایالات متحده به پادکست‌ها بیشتر از هر رسانه دیگری گوش می‌دهند؟ پادکست‌ها به دلیل جذابیت و کاربرد راحتی که دارند، به یک محتوای پرطرفدار تبدیل شده‌اند.

می توانید در هنگام استراحت، کار،در مسیر دانشگاه و سرکار به راحتی گوش دهید و لذت ببرید. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها و مشاغل مختلف از این رسانه محبوب و موثر استفاده می‌کنند تا به آن‌ها برای بهبود آگاهی از برند، ایجاد روابط میان مخاطبان و توسعه محصولات و ارائه بهتر خدمات و محصولات کمک کنند.

بازاریابی محتوا برای ویدئوها

بر اساس تحقیقات اخیر hubspot، بیش از ۵۰% مشتریان تمایل دارند تا ویدئو هایی را تماشا کنند که با برند آن‌ها بیشتر آشنا هستند و سرو کار دارند.

به علاوه بازاریابی ویدئویی باعث بالا رفتن تعداد مخاطبان شما، تبدیل شدن یک بازدیدکننده به خریدار، بهبود ROI ( بازگشت سرمایه) و کمک به توسعه روابط با مخاطبان می‌گردد.

شما می‌توانید محتوای ویدئویی خود را در انواع رسانه و شبکه‌های اجتماعی، صفحات سایت‌ها، و یا در وبسایت های رقیبان و شریکان تجاری خود به اشتراک بگذارید تا دسترسی خود را از طریق رسانه‌های مختلف گسترش دهید.

بازاریابی محتوا با تبلیغات پرداختی (paid advertising)

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ترافیک ارگانیک ایجاد شده به وسیله بازاریابی داخلی و محتوا، به طور فزاینده‌ای در حال افزایش در میان انواع کسب و کارها است. با این حال به این معنا نیست که محتوای پرداختی و تبلیغات برای دستیابی شما به مخاطب مورد نظر بی فایده است.

تبلیغات محتوای پرداخت شده می‌تواند به شما در دستیابی به گستره بزرگی از مخاطبان کمک کند و به شما این امکان را می‌دهد که برند خود را در تمامی مکان‌هایی که تمایل دارید دیده شوید، به نمایش بگذارید.

شیوه‌های متعددی هستند که شما می‌توانید از طریق آن‌ها تبلیغات محتوای پرداختی خود را ایجاد و منتشر کنید. شما می‌توانید تبلیغات پرداختی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و یا آگهی‌های دیجیتالی را به شکل های بنرو یا تبلیغات حمایت شده (توسط اسپانسرها) در وبسایت‌ها منتشر کنید.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

مهم‌تر از آگاهی درباره کلیت بازاریابی محتوا، باید بفهمید که چرا این مقوله برای کسب و کار شما حائز اهمیت است.

ما در وهله اول نیاز داریم تا با ۴ مرحله روند خرید آشنا شویم:

 1. آگاهی: آگاهی از این که مشتریان شما چه نوع نیازهایی دارند، درحالیکه مشتریان شما شاید آگاهی کافی نداشته باشند که چه راه‌حلی در پیش رو دارند.
 2. تحقیق:  هنگامی که مشتری از وجود راه حل آگاه شد، تحقیق می‌کند تا اطلاعاتش را بالا ببرد. برای مثال یک خریدار ماشین تحقیق می‌کند تا بفهمد که انواع ماشین را بشناسد تاتصمیم بگیرد کدام یک از آن‌ها متناسب با نیاز آن‌ها هستند.
 3. سنجش: در این مرحله مشتری شروع به مقایسه قیمت محصولات مختلف از فروشندگان مختلف با کیفیت‌های متفاوت می‌کند تا اطمینان یابد که محصولی با کیفیت با قیمت عادلانه دریافت می‌کند.
 4. خرید: سرانجام مشتری تصمیم خود را می‌گیرد و مراحل معامله را به پیش می‌برد.

تبلیغات و بازاریابی سنتی در دو مرحله بعدی عالی به نظر می‌رسد. در دو مرحله اول، بازاریابی محتوا با بالا بردن آگاهی افراد از راه حل‌ها و آموزش دادن به مصرف کنندگانی که درباره محصول موردنظر هیچ شناخت و ارتباطی نداشتند، در حوزه بازاریابی‌های نوین و دیجیتال حضور پیدا می‌کند.

مزایای بازاریابی محتوا چیست؟

حالا که پاسخ را دریافت کردید، این سوال مهم است که اکنون مشخص کنید کسب و کار شما چه مزایایی می‌تواند از بازاریابی محتوا کسب کند؟

 • این بهترین راه برای رسیدن شما به مخاطب هدف با ارائه مطالب مناسب و با کیفیت به آنه‌است.
 • این بهترین تکنیک برای بهبود محتوای شما، وبسایت و پیشنهادات تجاری از نظر موقعیت وب است .
 • این امکان را برای شما فراهم می‌کند که ارزش برند خود را به مشتری بشناسید.
 • ایجاد مقالات و محتواهای مرتبط با مخاطبان شما، این امکان را فراهم می‌سازدکه از تکنیک‌های سئو استفاده کنید؛ این به شما کمک می‌کند تا نتایج خود را در صفحات اول گوگل هم ببینید.
عیسی نیکومنش
عیسی نیکومنش eisanikou
0 محصول
145 نوشته
عضویت 20/04/27

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *