برترین نرم افزارهای طراحی

طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی یکی از مشاغل پر طرفدار است که علاقمندان زیادی دارد. این رشته به کمک نرم افزارهای طراحی رونق بیشتری نیز گرفته است و باعث شده است تا درون یک بنا یا ساختمان قبل از آنکه به طور کامل ساخته شده باشد با کمک این نرم افزارها قابل دیدن شود. دکوراسیون داخلی هم مانند سایر هنرها سبک و اصول خود را دارد که با توجه به سلیقه و نیازهای هر بنا یا ساختمان تغییر می کند. دکوراسیون داخلی علم و هنری است که به کمک آن کاربرد داخلی یک بنا از لحاظ زیبایی و کاربری را مشخص می کند.

دکوراسیون داخلی اتصال بین معماری و طراحی داخلی است. از یک طرف درست مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر بر روی فضای داخلی متمرکز است.

معرفی برترین نرم افزارهای طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی داخلی هنر و دانش فضای داخلی یک ساختمان برای دستیابی به یک محیط سالم تر از نظر زیبایی شناختی برای افرادی است که از آن فضا استفاده می کنند. طراح داخلی به کسی گفته می شود که برنامه ریزی ، تحقیق ، هماهنگی و مدیریت یک پروژه را انجام می دهد. طراحی داخلی حرفه ای چند وجهی است که شامل برنامه ریزی فضا ، بازرسی سایت ، برنامه نویسی ، تحقیق ، برقراری ارتباط با ذینفعان یک پروژه ، مدیریت ساخت و ساز و اجرای طرح می شود. در گذشته ، فضای داخلی به عنوان بخشی از روند ساخت و ساز در نظر گرفته می شد. حرفه طراحی داخلی نتیجه پیشرفت جامعه و تغییراتی است که در معماری و سطح پیچیدگی در این هنر برای توسعه فرآیندهای صنعتی به وجود آمد. دستیابی به استفاده موثر از فضا ، رفاه کاربر و طراحی عملکردی به پیشرفت حرفه ای معاصر طراحی داخلی کمک کرده است.

در هند باستان ، معماران نیز به عنوان طراح داخلی عمل می کردند. این موضوع را می توان از منابع ویشواکارما ، معمار یکی از خدایان در اساطیر هند مشاهده کرد. در این نقوش معماران از خانه های هندی قرن هفدهم ، مجسمه هایی که متون و وقایع باستانی را به تصویر می کشد در داخل کاخ ها مشاهده می شود ، در حالی که در زمان قرون وسطی نقاشی های دیواری یک ویژگی مشترک عمارت ها در هند است که معمولا با نام هاولیس شناخته می شوند. در حالی که بیشتر خانه های سنتی برای ساختن ساختمان های مدرن تخریب شده اند ، هنوز هم در منطقه شاخاواتی در راجستان حدود ۲۰۰۰ خانه وجود دارد که نقاشی های دیواری هنوز در آنها دیده می شود. در مصر باستان برخی از خانه ها به عنوان مخازن برای تهیه غذاها در مقبره ها ساخته شده بودند. در این خانه ها می توان جزئیات مربوط به طراحی داخلی اقامتگاه های مختلف را در طول سلسله های مختلف مصر ، از جمله تغییر در تهویه ، ستون ها ، پنجره ها و درها تشخیص داد. در طول قرن ۱۷ و ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ ، دکوراسیون داخلی تغییرات قابل توجهی کرد.

۶ نرم افزار طراحی دکوراسیون داخلی

از آنجایی که امروزه همه چیز دیجیتالی شده است طراحی داخلی نیز از این قضیه مستثنا نیست. امروز حتی یک طراح نما نیز صرفا از یک نرم افزار طراحی ساده برای طراحی فضای داخلی استفاده نمی کند و معمولا چندین نرم افزار مختلف مورد استفاده قرا می گیرد. طرح های دستی دیگر از مد افتاده اند و به معنای واقعی کلمه ، هیچ کس دیگر آنها را ترجیح نمی دهد و از آن استفاده نمی کنند، به خصوص کارفرمایان و شرکت های طراحی داخلی که به دنبال طراحان داخلی هستند.

در مقایسه با روش سنتی یعنی طراحی های دستی و رندر ، طراحی با استفاده از ابزارهای نرم افزاری بسیار ساده تر است. علاوه بر این ، خروجی این نرم افزارها در مقایسه با قبل بهتر شده و کاملا واقعی به نظر می رسد ، بنابراین باعث می شود تا طراحان داخلی بتوانند ایده های خود را بهتر به نمایش بگذارند. در ادامه لیستی از ۵ نرم افزار طراحی داخلی آورده شده است که اگر قصد دارید از آنها برای پیدا کردن شغل استفاده کنید انتظار می روید که به عنوان یک طراح داخلی آنها را بلد باشید.

معرفی برترین نرم افزارهای طراحی دکوراسیون داخلی

۱.نرم افزار Sketchup

SketchUp یک برنامه کامپیوتری مدل سازی سه بعدی است که برای طیف گسترده ای از برنامه های طراحی مانند معماری ، طراحی داخلی ، معماری منظر ، مهندسی عمران و مکانیک ، فیلم و طراحی بازی های ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه به صورت یک برنامه مبتنی بر وب ، SketchUp Free ، یک نسخه رایگان نرم افزار ، SketchUp Make و یک نسخه پولی با قابلیت های اضافی ، SketchUp Pro در دسترس است. SketchUp محصول شرکتTrimble Inc.  است که یک شرکت تجهیزات نقشه برداری است. یک کتابخانه آنلاین از مدل های رایگان مثل پنجره ها ، درها ، اتومبیل ها، وجود دارد که به کاربران برای دسترسی و طراحی راحت تر مدل ها کمک می کند. این برنامه شامل قابلیت طراحی چیدمان ، امکان نمایش سطح در سبک های مختلف و پشتیبانی از افزونه است.

۲.نرم افزار D3 MAX

نرم افزار ۳dsmax ، یک برنامه گرافیکی کامپیوتری سه بعدی حرفه ای برای ساخت انیمیشن های سه بعدی ، مدل ها ، بازی ها و تصاویر است. این برنامه توسط Autodesk Media and Entertainment طراحی و تولید شده است. این نرم افزار از قابلیت های مدل سازی و افزونه انعطاف پذیر برخوردار است و باید از آن روی پلت فرم Microsoft Windows استفاده شود. این نرم افزار اغلب توسط توسعه دهندگان بازی های ویدئویی ، بسیاری از استودیو های تجاری تلویزیون ، و استودیو های تجسم معماری استفاده می شود. این نرم افزار نه تنها با سایر نرم افزارهای طراحی مثل اتوکد، راینو و مایا کاملا سازگار است، بلکه به این علت که رایج بودن آن در ایران و سایر کشورها، با مهارت داشتن در آن در همه جا قابلیت استخدام خواهید داشت. ضمن اینکه برای این نرم افزار، هزاران مدل آماده با کیفیت، صحنه های داخلی آماده، HDRI و متریال و پلاگین وجود دارد که به سادگی می توانید از آنها استفاده کنید. این قابلیتی است که در نرم افزارهای دیگر وجود ندارد و آن را از سایر نرم افزارها متمایز می کند. تنها ایرادی که می توان به این نرم افزار گرفت این مورد است که به یک سیستم قوی نیاز دارد.

۳. نرم افزار AutoCAD

اتوکد یک نرم افزار طراحی است که برای اولین بار در ماه دسامبر ۱۹۸۲ به عنوان یک برنامه قابل اجرا در میکرو کامپیوتر ها با کنترل کننده های گرافیک داخلی منتشر و به بازار عرضه شد. قبل از معرفی اتوکد ، بیشتر برنامه های تجاری CAD روی مینی کامپیوترها کار می کردند که هر اپراتور این نرم افزار در یک فضای گرافیکی مجزا می توانست بر روی آن کار کند. از سال ۲۰۱۰ ، اتوکد نسخه برنامه تلفن همراه و وب نیز منتشر کرد و به عنوان اتوکد ۳۶۰ به بازار عرضه شد. اتوکد نرم افزاری است که توسط معماران ، مدیران پروژه ، مهندسین ، طراحان گرافیک ، برنامه ریزان شهر ، طراحان داخلی و سایر متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد.

۴.نرم افزار Revit

Autodesk Revit یک نرم افزار مدل سازی برای طراحی جزئیات ساختمان برای معماران ، معماران منظر ، مهندسان سازه ، مهندسین مکانیک ، الکترونیک و طراحان داخلی است. این نرم افزار توسط Charles River Software ساخته شده است و در سال ۲۰۰۰ به شرکت Revit Technology تغییر اسم داد و در نهایت به مالکیت Autodesk در سال ۲۰۰۲ در آمد. بجز قابلیت سه بعدی کردن فرم های پیچیده این نرم افزار برتری های زیادی نسبت به سایر نرم افزارهای طراحی داخلی دارد. با یادگیری این نرم افزار، نه تنها می توانید صحنه های زیبای داخلی را طراحی کنید، بلکه در هر مهندس مشاور یا دفتر طراحی معماری به راحتی استخدام شوید زیرا یکی از بهترین نرم افزارها برای کار در بازار معماری است این نرم افزار هم قابلیت نصب پلاگین وی ری را دارد ولی فرم های پیچیده را نسبت به سایر نرم افزارها نمی تواند ترسیم کند.

۵.نرم افزار Infurnia

نرم افزار Infurnia جامع ترین و پرمصرف ترین نرم افزار طراحی داخلی آنلاین است که هم اکنون در بازار موجود است. این اولین نرم افزار طراحی داخلی مبتنی بر ابر است که مخصوص طراحان حرفه ای ساخته شده است. با Infurnia ، طراحان می توانند برنامه های چند لایه مفصلی را به صورت دو بعدی و ۳ بعدی طراحی کنند. طراحی به طور عمده به صورت سه بعدی و گزینه های سفارشی سازی موجود برای انواع مبلمان انجام می شود. طراحان می توانند با سفارشی کردن اندازه ، جزئیات، کابینت ها و غیره طراحی دقیق آشپزخانه را انجام دهند.

۶.نرم افزار راینو Rhino

راینو نرم افزاری است که قابلیت های تری دی مکس را دارد با این تفاوت که نسبت به آن، سریعتر و سبک تر است. این نرم افزار جدیدتر، قابلیت های سه بعدی سازی قوی تری نسبت به تری دی مکس دارد ولی ضعف آن در مقابل تری دی مکس این است که مدل ها و آبجکت های آماده برای آن ساخته نشده اند. هر چند برای فرم ها و صحنه های پیچیده تر، ما این نرم افزار را پیشنهاد می کنیم. به بعضی از توانایی های این نرم افزار می توان به انجام ترسیمات دو بعدی ، سه بعدی سازی فرم های پیچیده در سریعترین زمان ، مناسب برای مسابقات معماری و طرح های ایده آل گرایانه، پلاگین وی ری برای واقعی کردن تصاویر تولید شده ، سرعت بسیار بالا در قیاس با سایر نرم افزارهای موجود، قابلیت ساخت انیمیشن اشاره کرد.