آشنایی با برترین زبان‌های برنامه نویسی

بهترین زبان‌های برنامه نویسی

در این مقاله از مرکز درس می‌خواهیم به طور عمده به یک سوال مهم پاسخ دهیم. چگونه بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع را انتخاب نماییم؟ و یا کدام زبان برنامه نویسی، مفاهیم برنامه نویسی راحت‌تری دارند؟. در ادامه ضمن آنکه شما با انواع زبان‌های برنامه نویسی آشنا می‌شوید، می‌توانید راحت‌ترین و ساده‌ترین زبان برنامه نویسی را برای یادگیری انتخاب کنید.

اولین گام برای این کار این است که مفاهیم برنامه نویسی آن را دریابید، هدف بازار را بشناسید و سکویی ایده‌آلی را که از تولید اپلیکیشن می‌خواهید برنامه موبایل خود را بسازید مشخص کنید. به محض تصمیم‌گیری، زمان آن رسیده که یک زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. البته با در نظر داشتن استراتژی تجاری خود برای ایجاد برنامه‌های نرم افزاری، می‌توان ساده‌ترین و بهترین زبان برنامه نویسی را برای تولید اپلیکیشن انتخاب نمایید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای تولید اپلیکیشن

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای برنامه‌های تلفن همراه یک گام دیگر برای اعتبار سنجی ایده توسعه برنامه تلفن همراه شما در یک برنامه کاربردی است. از یک طرف این ایده و علاقه به حوزه‌ی خاص نقش مهمی را ایفا می‌کند و از سوی دیگر، انتخاب بهترین زبان کد نویسی به شما کمک می‌کند تا استراتژی تجاری خود را به سطح جهانی برسانید.

توسعه برنامه‌های تلفن همراه و کامپیوترهای شخصی یک صنعت رو به رشد است. بنابراین، این موضوع که چگونه می‌توانید بهترین زبان را برای تولید اپلیکیشن انتخاب کنید تا یاد بگیرید، گزینه‌های زیادی وجود دارد. اینکه چگونه یک زبان برنامه نویسی خوب را برای تولید اپلیکیشن انتخاب کنید که نه تنها تقاضای تجاری بالایی داشته باشد بلکه رضایت شما را نیز از شغل به وجود می‌آورد؟

در نتیجه انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه برنامه تلفن همراه از لیست سخت نیست. زبان ‌های برنامه نویسی مکتب خونه به شما کمک می‌کند تا ضمن آنکه راحت‌ترین زبان های برنامه نویسی را بشناسید، بتوانید آن‌ها را به خوبی فرا بگیرید.

بهترین Programming language کدامند؟

به عنوان C Plus Plus تلفظ می شود، یک زبان برنامه نویسی شی گرا با هدف کلی است. فراتر از برنامه های تلفن همراه است و می تواند برای ایجاد برخی از قوی ترین ابزارها مانندPhotoshop ،Google Chrome استفاده شود.

این زبان جزو مناسب ترین زبان های برنامه نویسی اندروید و ویندوز و حتی iOS است.جالب است بدانید این زبان برنامه نویسی حتی قبل از انقلاب گوشی های هوشمند بر دنیای برنامه نویسی حاکم بوده اند و همچنان از محبوبیت بالایی برخوردارند (توسط Bjarne Stroustrup در سال ۱۹۸۳ ساخته شده است).

از C ++ می توان برای توسعه سیستم عامل ها، زبان برنامه نویسی جدید، گرافیک و طراحی، توسعه بازی، توسعه برنامه، مرورگرهای وب، توسعه کامپایلرهای زبان‌های برنامه نویسی، برنامه های پزشکی، ریاضی و مهندسی، ابزارهای سازمانی و سیستم عامل‌های محاسباتی استفاده کرد.

C ++ یک زبان برنامه نویسی شی گرا با هدف کلی

سایر زبان‌های برنامه نویسی مانند C ، C # و Java دارای نحوی کاملاً مشابه C ++ هستند، یادگیری سایر Programming language را برای هر کس که C ++ را می‌داند آسان می‌کند.

 جاوا (java)

زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قوی‌رین زبان های برنامه نویسی اندروید است. یک زبان برنامه نویسی شی گرا که جیمز گوسلینگ در سال ۱۹۹۶ در Sun Microsystems طراحی کرد (اکنون متعلق به اوراکل است).

جاوا API ها را برای فعالیت های مختلف مانند اتصال به بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، برنامه های کاربردی و غیره ارائه می دهند و یک زبان شی گرا به حساب می آید. همچنین برای برنامه های وب و داده های بزرگ نیز استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی زیبای جاوادر حالی که جاوا زبان رسمی اندروید است، زبان‌های بسیاری دیگر وجود دارند که می‌توانند برای توسعه برنامه Android استفاده شوند. توضیحات زبان‌های برنامه نویسی مکتب خونه برای کمک به شما در این تصمیم‌گیری آگاهانه برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن، ارائه شده است.

زبان برنامه نویسی جاوا

یکی دیگر از مزایای این Programming language این است که می‌توان آن را یکی از راحت‌ترین و ساده ترین زبان برنامه نویسی دانست. با این حال، بهتر است افراد مبتدی با چیزی ساده‌تر شروع کنند و سپس به آن برگردند، زیرا ممکن است کمی پیچیده باشد. در کل، جاوا یک زبان عالی برای تجربه لذت کامل توسعه برنامه Android است.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت که در ابتدا توسط شرکت Netscape Navigator 2.0 و توسط شخصBrendan Eich در سپتامبر ۱۹۹۵ منتشر شد و با نام LiveScript نامیده می شد که بعداً به JavaScript تغییر نام داد. از زمان آغاز این زبان برنامه نویسی، برنامه ترکیبی JavaScript از نظر پیچیدگی و محبوبیت رشد کرده است. بررسی برنامه نویسان توسط Stack Overflow نشان داد که جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان در بین توسعه دهندگان امروز است.

یکی دیگر از مزایا این زبان این است که جاوا اسکریپت راحت ترین و ساده ترین زبان برنامه نویسی است و می تواند به آسانی با سایر زبان ها کار کند و در سیستم عامل های متنوعی قابل استفاده است.

اسکالا (Scala)

Scala یکی از جدیدترین زبان های برنامه نویسی در بازار است. این زبان برنامه نویسی به عنوان یک نسخه جدید در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است و پشتیبانی از برنامه نویسی کاربردی و یک سیستم نوع استاتیک قوی را فراهم می کند.

پی اچ پی (PHP)

Hypertext Preprocessor یا PHP یکی از زبان‌های برنامه نویسی منبع سرور است که در سال ۱۹۹۵ توسط Rasmus Lerdorf PHP برای وب سایت ها تهیه شده است. اما امروز، این زبان کاربردهای خود را بیشتر در توسعه اهداف عمومی افزایش داده است.

PHP را هم می توان در دسته ی زبان‌های برنامه نویسی تحت وب قرار داد و هم در دسته ی زبان های برنامه نویسی اندروید به کار برد. به این صورت که می‌توانید وب سایت‌های پویا، برنامه‌های وب و انواع برنامه های تلفن همراه ایجاد کنید. نمونه برنامه‌های کاربردی در استفاده از این زبان برنامه نویسی، ایجاد برنامه‌های وب، سیستم های مدیریت محتوا، برنامه‌های تجارت الکترونیکی است. به عبارت دیگر PHP را می توان برای بسیاری موارد دیگر و همچنین ایجاد GUI، ایجاد برنامه‌های Facebook، پردازش تصویر، سیستم های مدیریت محتوا، ایجادPDF ، ابزار مدیریت پروژه کد و غیره در نظر گرفت.

نکات منفی این نرم افزار این است که PHP فاقد ابزار اشکال‌زدایی است و اینکه به نوعی می‌توان گفت که php امن نیست زیرا یکی از زبان‌های منبع باز است. همین طور توسعه وب سایت با PHP Web Development نسبت به سایر Programming language کندتر عمل می‌کند.

زبان برنامه نویسی QT

Qt یک چارچوب توسعه نرم افزار برای دسک تاپ (کامپیوترها) و تلفن همراه تعبیه شده است. سیستم عامل‌های پشتیبانی شده شامل لینوکس، OS X، ویندوز، VxWorks ، QNX، اندروید، iOS ،BlackBerry ،Sailfish OS و سایر موارد هستند.

شرکت‌ها و سازمان‌های پیشرو در بیش از ۷۰ صنعت از Qt برای قدرت میلیون‌ها دستگاه و برنامه استفاده می‌کنند که به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم: آژانس فضایی اروپا، استودیوی انیمیشن والت دیزنی، سیستم‌های تحرک ولوو، زیمنس و …

زبان برنامه نویسی QT

Qt یک چارچوب توسعه برنامه‌های مبتنی بر C ++ است. به طور سنتی، C ++ زبان اصلی برنامه نویسی است که برای توسعه با Qt مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیوندهای مختلفی توسط جامعه Qt برای سایر زبان‌های برنامه نویسی ایجاد شده است.

سهولت یادگیری

به این دلیل که شما محدود به چارچوب‌های موجود می‌شوید. البته چهارچوب ها در واقع چیز خوبی هستند، اما این که بدانید کدام یک از چارچوب ها برای پروژه شما متناسب است می تواند هفته ها طول بکشد. برای یادگیری Qt کاملاً برعکس است (کاملاً ساده و آسان است).

برای زبان های برنامه نویسی تحت وب، یادگیری HTML 5 دشوارتر است اما یادگیری Qt کاملاً برعکس است و می توان آن را جزو راحت ترین و ساده ترین زبان برنامه نویسی دانست. پس می توانید آن را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع تلقی کنید.

پایتون (Python)

Python با یک قابلیت برنامه نویسی سطح بالا، کاربرد خود را در توسعه وب، توسعه برنامه‌ها، ایجاد رابط کاربری گرافیکی کامپیوترهای شخصی، تجزیه و تحلیل و محاسبه داده‌های علمی و عددی و توسعه نرم افزار و دیگر کاربردها روز به روز افزایش می‌دهد. از آنجا که این زبان در زندگی واقعی کاربردهای بیشماری دارد، پایتون در حال حاضر بیشترین تدریس زبان در مدرسه و حتی در سطح کالج است.

این زبان برنامه نویسی به عنوان یک زبان زیبا، صریح، ساده، گاه پیچیده اما کاملاً قابل خواندن و از آنجا که برای یادگیری زبان آسان است، بهتر است پایتون در لیست بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع شما وجود داشته باشد.