معاملات بازارهای مالی در ایران چه ساعتی انجام می شود؟

یکی از نکات مهمی که سرمایه گذاران در بازار بورس و سایر بازار های مالی باید از آن آگاه باشند و در هنگام معامله و تحلیل آن ها از جمله سهام های بورسی، به آن دقت کنند، ساعت معامله سهام است. در این مقاله از سری آموزش های سرمایه گذاری در بورس در وبسایت مرکز درس، می خواهیم در این مورد صحبت کنیم و نکات مهم آن را به شما اطلاع رسانی کنیم.

ساعت معامله در بازارهای مالی

همانطور که می دانید ، بازارهای مالی مختلفی در ایران فعالیت می‌کنند که می‌توان به بازار بورس و اوراق بهادار تهران، بازار آتی کالا، بازار بورس کالا، بازار اختیار معامله و … اشاره کرد. ساعات معامله در هر کدام از این بازارها نیز متفاوت است. معامله گران و سهامدارانی که تمایل دارند در هر کدام از این بازارها به فعالیت بپردازند، لازم است تا ابتدا با ساز و کار آن آشنا شده و در ساعات معامله سفارشات خود را ارسال کنند. در جدول زیر ساعات معامله در بازارهای مختلف بازارهای مالی ایران آورده شده است.

نحوه معامله در بازار بورس اوراق بهادار تهران و قراردادهای مشتقه به صورت پیوسته است. بنابراین دوره زمانی خاصی برای انجام معاملات در نظر گرفته می‌شود. اما در تالارهایی که تنها یک زمان برای آن ها ذکر شده است، سازوکار معاملات متفاوت است. نحوه معاملات در این تالارها به صورت گسسته و حراج تک قیمت است. برای ارسال سفارش در این تالارها افراد سفارش خود را به کارگزاری اعلام می‌کنند و کارگزار در زمان اعلام‌ شده سفارش را ثبت می‌کند.