ضرورت استراتژی معاملاتی برای موفقیت در سرمایه گذاری

در صورتی که اخیرا پا به عرصه‌ی سرمایه گذاری (investing) و ترید گذاشته‌اید و تصمیم دارید که بدین وسیله درآمدی به دست آورید ، ممکن است عبارات زیادی همچون “روند دوست شماست” در کل اینترنت مشاهده کنید . در برخی مواقع این جملات ممکن است انگیزه‌ی شما را کاهش دهد و برخی مواقع دیگر تا حدی انگیزه بگیرید که مشتاق باشید که بخواهید شما وارن بافت بعدی باشید .

این عباراتی که در اینترنت قابل مشاهده است در حقیقت توصیه‌های درست و جامع‌ای را به شما می دهند . به طور مثال عبارت “روند دوست شماست” به شما می گوید هنگامی که شما در حال ترید هستید ، روند بازار می بایست به گونه‌ای باشد که مطابق دیدگاه شما جلو رود . البته وقتی می توان این توصیه‌های سرمایه گذار را سودمند دانست که با یک استراتژی کلی ادغام شود . در صورتی که تمایل به موفقیت در سرمایه گذاریتان دارید نیازمند یک استراتژی بسیار خوب هستید .

نخست باید بتوانید استراتژی‌های صحیح را از استراتژی‌های نادرست و غیرکاربردی تشخیص دهید و اغلب استراتژی هایی همچون به سرعت پولدار شدن در دسته‌ی استراتژی‌های غیرکاربردی و نادرست قرار می گیرند . در صورتی که از سیگنال های موجود در یک کانال برای ترید استفاده می کنید و اصلا مشخص نیست که این سیگنال ها چگونه ارائه شدند و تا چه اندازه‌ای مورد تحقیق قرار گرفته‌اند ، می توان گفت اینگونه ترید کردن بدون داشتن استراتژی محسوب می‌شوند .

یک استراتژی سرمایه گذاری درست و حقیقی ، مجموعه‌ای از مراحلی است که قابل تکرار نیست و این امکان را به افراد می دهد که سبد سهام به وجود آورند و آن را مدیریت نمایند . در هریک از مراحل ، یکسری ‌قوانین در دسترس است که سرمایه گذار به منظور دستیابی به موفقیت می بایست آن ها را با دقت فراوان مورد بررسی قرار دهد و سپس اقدام به سرمایه‌گذاری کند .

اگر بدون داشتن استراتژی ، ترید و سرمایه گذاری انجام دهید همانند آن است که در حال انجام قمار هستید و دارای درک و بینش درستی از ارزشی که انتظار دارید نیستید و همانند کسی تلقی می شود که سوادی در حد یک فرد کلاس اول دارد و در مسابقه املا مشارکت می‌کند .

یک سرمایه گذاری موفقیت آمیز چه ویژگی هایی دارد ؟

ویژگی های خاصی برای استراتژی‌های سرمایه گذاری موفق وجود دارد و آسان ترین شیوه‌ای که می توانید این ویژگی ها را شناسایی کنید این است که موفقیت‌ها و شکست‌های خود را طی مدت زمانی با یکدیگر بسنجید .

من پس از اینکه سال‌های زیادی اشتباه کردم ، سرانجام موفق شدم یک استراتژی خیلی خوبی برای خودم به وجود آورم . نخست با استفاده از تحلیل اقتصاد سطح کلان بحث را باز می کنم . این قسمت از استراتژی سرمایه گذاری و تریدی که من دارم بسیار حائز اهمیت است .

بعد طبق تحقیقاتی که انجام داده‌ام به این نتیجه رسیدم که اقدام به سرمایه‌گذاری در کدام یک از دارایی‌ها کنم . من فقط ترید و سرمایه‌گذاری سهام را در استراتژی خودم نمی گنجانم و سایر دارایی‌های مثل ارز، اوراق قرضه و … را نیز به کار می گیرم . در خصوص هریک از این دارایی ها مطالعه و تحقیق انجام می دهم و هرچقدر که بتوانم اطلاعات و دانشم را در زمینه‌ی آنها بالا می برم . بدین ترتیب در طول ماه می توانم به ۴۰ تا ۵۰ ایده تازه دست پیدا کنم .

بعد به سراغ زمان سنجی می روم که دشوارترین بخش محسوب می شود . در ۵۰ دهه‌ی اخیر ، صنعت امور مالی در پی آن بوده که به منظور تعیین زمان صحیح ورود و خروج فرمولی را ایجاد کند و متاسفانه نتوانست این فرمول را به دست آورد . ولی رفته‌رفته ، متخصصان دریافتند که شیوه‌های کمی قادر به ارائه نتایج مناسبی هستند .

من معتقدم که یک تریدر و سرمایه گذار می بایست دارای رفتاری بر خلاف دیگران باشد . من شاخص میانگین متحرک را به کار نمی گیرم . تمامی افراد این شاخص را مورد استفاده قرار می دهند اما از نظر من این شاخص همانند طاعون است و از آن دوری می کنم . من سایر شیوه‌های محاسباتی و یادگیری ماشینی را برای سرمایه‌گذاریم به کار می گیرم و بدین ترتیب ، اقدام به تحلیل شاخص های پیش بینی کننده‌ای مثل نوسانات می کنم .

به منظور سرمایه گذاری موفق چه کاری باید به عنوان کار اصلی انجام داد ؟

پس از آنکه سبد سهام را به وجود آوردید ، کار اصلی آغاز می گردد . لازم است که هر کدام از پوزیشن‌های خود را در این زمان تحت مدیریت بگیرید و حواستان به طریقه‌ی ارتباط آنها باشد . هر روز که بیدار می شوم ، این  سوال را از خودم می پرسم که امروز چه چیزی قرار است رخ دهد و خود را برای بد‌ترین اتفاق‌ها آماده می کنم و به سوالات خاصی پاسخ می دهم و همچنین خودم را در پوزیشن مدیریت ریسک خاصی جهت ترید و سرمایه گذاریم می گذارم . مورد توجه قرار دادن این موارد به شما کمک می کند تا تبدیل به سرمایه‌گذار موفق شوید .

من هر روز مرور پروسه‌ی سرمایه گذاری خودم از آغاز تا پایان آن در برنامه‌هایم قرار می دهم و همیشه به آنها متعد هستم و هیچگاه بر خلاف آنها عمل نمی کنم . در تمام این سال‌ها که گذشت متوجه شدم برای رسیدن به موفقیت همیشه باید تکرار کرد . برای رسیدن به موفقیت و سود باید مسیر طولانی طی کرد و لازم است که سرمایه گذار اینها را مدنظر قرار دهد و صبور باشد . 

در صورتی که در مورد افرادی که در طول ۱۰ سال اخیر به سود زیادی رسیدند بخوانید ، به این نتیجه می رسید که آنها دارای یک استراتژی در سرمایه گذاری خود بودند و همیشه به آن متعهد بودند و بر خلاف آن عمل نکردند و این‌ موضوعی است که بسیار حائز اهمیت است . 

رفته‌رفته اقدام به تکمیل استراتژی سرمایه گذاری خود می کنید و برایتان به یک استراتژی بدل می شود که می توانید به آن اعتماد کنید و و تکرار کنید و سود به دست آورید ، به این نتیجه می رسید که آن جملاتی که به گوشتان می خورود فقط یک مشت چرندیات بوده و حالا می توانید استراتژی خود را به کار گیرد که به سودآوری برسید . 

منبع : medium