رفتار صحیح با همسر پس از حل مشکلات

در دنیای کنونی، افرادی که دچار آلزایمر می­ شوند خاطراتی که چند سال اخیر زندگی برایشان رخ داده را فراموش می­ کنند و چیزی در این خصوص به یاد نمی­ آورند. در زندگی مشترک نیز گاهی اوقات زوجین دچار آلزایمر خانوادگی شده و زحماتی که شریک زندگی­ شان در چند سال اخیر کشیده است را خیلی راحت به فراموشی می­ سپارند.

این افراد بعد از مدتی از شروع زندگی مشترک و معمولاً زمانی که قدری از مشکلات زندگی مشترک کاسته ­می ­شود به بهانه های مختلف بنای ناسازگاری و اختلاف با همسر گذاشته و جوّ آرام زندگی مشترک را متشنّج می‌کنند.

ذکر یک مصاحبه در مرکز مشاوره­ خانواده

خانم نادیا ۳۴ ساله در مصاحبه با مشاور خانواده چنین می­گوید: «خسرو وقتی به خواستگاری من آمد، از مال دنیا چیزی نداشت و بیکار بود ولی پر بود از انرژی و شور زندگی و عشق و علاقه به من. پدر و مادرم با ازدواج ما مخالف بودند و می­ گفتند: مردی که توانایی کار پیدا کردن نداشته باشد به درد ازدواج با دختر ما نمی­ خورد و در آینده در زندگی مشترک با شوهر خود به مشکل و اختلاف برمی‌خورید. ولی من به دلیل اینکه احساس می­ کردم او می‌تواند مرا با این عشق و علاقه ­ای که ابراز می­کند، خوشبخت نماید سرانجام تصمیم به ازدواج با خسرو گرفتم.

سرانجام با اصرار من ، علی‌رغم مخالفت خانواده با ازدواج  من و خسرو، ازدواج کردیم. ازآنجایی‌که همسرم بیکار بود و توانایی اجاره خانه نداشت، پدرم طبقه بالای منزلش را در اختیار ما گذاشت تا زندگی ما زودتر سر بگیرد؛ البته با این شرط که همسرم به دنبال کار بگردد و شغل مناسبی پیدا نماید.

شروع زندگی ما با پشتیبانی و حمایت خانواده من صورت پذیرفت زیرا خانواده همسرم از توانایی مالی لازم برخوردار نبودند. بعد از مدتی که همسرم نتوانست شغل مناسب پیدا کند، پدرم سرمایه قابل‌توجهی در اختیار همسرم قرار داد تا به کاسبی بپردازد و بتواند رشد کند.

همسرم نیز با این سرمایه توانست کسب‌وکار کوچکی راه‌اندازی نماید و کم‌کم مشکلات زندگی ما کمتر شد. هنوز دو سال از شروع زندگی تقریباً سخت ما نگذشته بود که همسرم دچار بیماری سختی شد و ما مجبور به شیمی‌درمانی او شدیم و بازهم هزینه درمان این بیماری به پدرم بود. نزدیک به شش ماه درگیر بیماری همسرم بودیم و در تمام این لحظه­ها مثل پروانه دور او می‌چرخیدم و از او مراقبت می‌کردم.

بالاخره بیماری همسرم خوب شد و او به کسب‌وکار خود بازگشت و توانست در پنجمین سال زندگی یک منزل مستقل و خودروی مناسب تهیه نماید. مشکلات زندگی ما خیلی کم شده بود و همه‌چیز تقریباً به‌خوبی پیش  می­ رفت در حال تجربه یک زندگی مشترک موفق با همسرم بودیم تا اینکه نمی­دانم چطور شد که ورق زندگی ما برگشت و همه‌چیز عوض شد؛ همسرم خیلی ایرادگیر شده است، همان غذای دل خواهی که همیشه برایش درست می‌کردم و تعریف می‌کرد،‌ مدام ایراد می‌گیرد. حتی از ظاهر من هم ایراد می‌گیرد و می‌گوید جذابیتت را برایم ازدست‌داده‌ای.

لطفاً بفرمایید چه‌کار کنم؟»

پاسخ مشاور خانواده

همسر این خانم دچار آلزایمر خانوادگی یا زندگی شده است. فراموش کرده باوجود بیکاری و نداشتن آمادگی قبل از ازدواج برای شروع زندگی مشترک ، همسرش به او جواب مثبت داده و پای همه مشکلات زندگی شوهر نشسته و صبر کرده و حتی در موارد زیادی هم جلوی عزیزترین اعضای خانواده اش ایستاده است تا بتواند رضایت همسر را به دست آورد.

او فراموش کرده در هنگام بیماری، همسر مهربان و باوفایش در تمام لحظه­ ها در کنارش بوده است و او را رها نکرده است و اکنون‌که بیماری‌اش بهبود پیداکرده و مشکلات اقتصادی‌اش تا حد زیادی به لطف کمک خانواده همسر و صبر آن‌ها کم شده است، گذشته سختش را فراموش نموده و بنای ناسازگاری گذاشته است.

چه‌کار کنیم تا همسرمان قدر زحماتمان را بداند و محبت‌های ما را فراموش نکند؟

خدمات و محبت بی‌منت به همسر

اگر در مقابله با مشکلات زندگی فردی صبور هستید و با گرفتاری های همسر خود مدارا می کنید، هیچ‌گاه بابت این محبت به همسرتان فخرفروشی نکنید یا منت نگذارید. مثلاً هیچ‌گاه نگویید: « این پدر من بود که دست‌تو را گرفت و از چاهی که بودی بیرون کشید»، یا نگویید: «غیر من هیچ‌کس نمی‌توانست تو و خانواده ات را تحمل کند و هیچ‌کس نمی‌توانست با تو زندگی کند».

یادآوری مشکلات گذشته زندگی به همسر با ملایمت و نرمی

هرگاه احساس کردید همسرتان محبت های صادقانه و خالصانه شمارا فراموش نموده، با تنش و دعوا با همسر آن را به او یادآوری نکنید؛ بلکه دریک فرصت مناسب که همسرتان سرخوش است، با ملایمت روزهای سخت زندگی را یادآوری کنید و مثلاً به او بگویید: «یادت است که در روزهایی که دچار بحران اقتصادی بودیم چطور باهم دیگر توانستیم مشکلات زندگی را با موفقیت پشت سر بگذاریم و مشکلات زندگی را از سر راه برداریم؟»

سعی کنید یادآوری‌هایتان هدفمند باشد تا میزان تأثیرگذاری آن بیشتر باشد. مثلاً اگر از همسرتان از غذای همیشگی انتقاد می­کند به او بگوییم: «یادت است که قبلاً وقتی این غذا را درست می‌کردم چقدر تعریف می‌کردی؟ آیا طعم غذا فرقی کرده که اکنون ایراد می‌گیری؟» یا اگر از رنگ و مدل موی شما ایراد می‌گیرد بگوییم: «اگر از این مدل مو خسته شدی خودت بگو چه رنگ و مدلی را می‌پسندی که به همان صورت آرایش کنم. این همان مدل و رنگی است که قبلاً از آن خیلی تعریف می‌کردی».

تذکر منطقی عواقب فراموشی زحمات همسر

به همسرمان بگوییم: « اگر قدر این عافیت و راحتی را ندانیم ممکن است دوباره دچار مشکلات زندگی گذشته شویم و آن‌وقت ممکن است به دلیل بی‌توجهی به افرادی که هنگام مشکلات در کنارت بودند، این بار این افراد برای رفع مشکلات تو پیش‌قدم نشوند و تو را با مشکلات زندگی تنها بگذارند».

مشکلات زندگی خود را با مشاور خانواده در میان بگذارید

اگر مراحل بالا را طی نمودید ولی همسر شما هنوز بر رفتار و بی‌توجهی خود ادامه داد، موضوع را با یک مشاور خانواده خوب در میان بگذارید. سعی نمایید تا جایی که امکان دارد خانواده همسر یا خانواده خود را در جریان این موضوع قرار ندهید، زیرا دخالت خانواده برای حل مشکلات زندگی زناشویی معمولاً با دعواهای خانوادگی همراه بوده و مشکلات زناشویی را چند برابر می‌نماید. تا جایی که امکان دارد سعی نمایید اختلاف با همسر را خود به صورت مسالمت‌آمیز حل کنید.

همسرتان را راضی نمایید باهم دیگر به یک مرکز مشاوره خانواده مراجعه نمایید زیرا که راضی شدن او برای حضور در مرکز مشاوره به معنای علاقه‌مندی او برای حل مشکلات زندگی زناشویی هست و همچنین به معنای توجه به محبت‌های شماست. زیرا اگر توجهی به شما و محبت‌های گذشته شما نداشت هیچ‌گاه راضی نمی‌شد برای حل مشکلات زندگی با شما همراه شود و به مشاور خانواده مراجعه نماید.

گام‌های چهارگانه فوق را به همین ترتیب طی نمایید و میزان اثر هرکدام را در حل مشکل بی‌توجهی همسرتان به محبت‌های گذشته شما در نظر بگیرید و بعد بر اساس موفقیت هرکدام از گام‌ها، روی آن گام بیشتر توقف نمایید و ادامه دهید تا به مطلوب خود برسید.

منبع : مشاوره با ما