آموزش تصویری نرم افزار فتوشاپ Cs6

در این آموزش از سایت مرکز درس، می خواهیم به آموزش تصویری در مورد نحوه شروع به کار و یادگیری نسخه جدید فتوشاپ Cs6 صحبت کنیم که البته برای نسخه های cc تا cs3, cs4,cs5 تا ۲۰۱۷ نیز کاربرد دارد. این آموزش بسیار ابتدایی و اولیه می باشد که شامل نحوه باز کردن و ایجاد و ویرایش یک عکس در فتوشاپ، یافتن پالت های مختلف فتوشاپ و یادگیری اجزای لایه ها است که توسط دانشگاه میشیگان آمریکا تهیه شده است.

پالت ها Palettes

Example of Photoshop Palettesمقدمه ای برپالت

پالت(در تصویر نشان داده شده است)گروهی از ابزارهایی هستند که برای ویرایش و دستکاری تصویر شما استفاده می شوند. فتوشاپ بیش از دوازده پالت دارد که می توانید با استفاده از منوی پنجره پالت مورد نظر خود را نشان داده یا پنهان کنید. پالت هایی که در کنار نام هایشان علامت وجود داردنشان می دهند که در فتوشاپ باز هستند وانتخابشان آنها را پنهان می کند.

Window menu

 

 

Small Section of Tools Palette

پالت ها را پیدا نمی کنید؟ نگران نباشید…

از پالت ها می توان در موارد مختلفی در فتوشاپ استفاده کرد.یک راه این است که چندین پالت را در یک پنجره دسته بندی کنیم وبرای آنها tabایجاد کنیم. یک راه این است که چندین پالت را در یک پنجره دسته بندی کنیم وبرای آنها tab ایجاد کنیم.اگر به تصویر(نشان داده شده) نگاه کنیدمی بینید که در پشت پالت لایه هاtab برای کانال ها وپالت های مسیری که پشت پالت لایه ها گروه بندی می شوند وجود دارد. علاوه بر این پالت ها ممکن است در فضای کاری فتوشاپ خراب یا کم شوند وپیداکردن آنها سخت باشد. Palettes به شکل آیکون در زیر ظاهر می شوند و می توانید با کلیک بر روی آیکون پالت آنها را گسترش دهید.

پالت ها را شخصی سازی کنید

برای اینکه از کار با فتوشاپ لذت ببرید،فضای کاری خود را سفارشی کنید. فتوشاپ با چندین presets کاری انجام می شودکه هر کدام دارای پالت وگزینه های منحصر به فرد هستند. شما می توانید فضای کاری خود را بارفتن بهWindow در منو،انتخاب فضای کاری،وانتخاب یکی ازpresets تغییر دهید.می دانید که پالت ها می توانند پنهان،آشکار و سازماندهی شوند. شما می توانید(باکلیک بر روی تب پالت)حرکت کنید وپالت را درفضای کاری فتوشاپ خود قرار دهیدوبرای استفاده از آنهابعد از رفتن به پنجره منو، Workspace و سپس New Workspace را انتخاب کنید.

پالتهای بیشتر…

اگر چه ما تمام پالت ها را دراین راهنما پوشش نمی دهیم اما اطلاعات بیشتری در مورد برخی پالت های استفاده شده از جمله ابزارها،گزینه ها،لایه ها، Adjustments و History فراهم کرده ایم. (مهم ترین ابزارها را در این پست آموزش می دهیم)

پالت ابزار

همانطور که ممکن است حدس زده باشیدپالت است که تمام ابزار فوق العاده فتوشاپ رادر بر دارداز راهنمایی های زیر برای یادگیری نحوه انتخاب ابزارها از پالت استفاده کنید.

Full Tools Palette۱- برای انتخاب این ابزار روی آیکون ابزار کلیک کنید.

Selected tool

۲- مکان نما را روی آیکون ابزار قراردهید تا نام و (میانبر صفحه کلید) را نمایان کند.

Tools have alternate text

۳- روی هر آیکون ابزاری که یک مثلث سفید در پایین دارد کلیک کنیدتا ابزارهای مرتبط زیر را نشان دهد.

Tools hidden under other tools

گزینه های موجود در پالت

در مورد پالت به عنوان sidekickبرای ابزار پالت فکرکنید.هرگاه یک ابزار را ازTools Paletteانتخاب کنید،پالت تمام گزینه های آن ابزار انتخابی را نمایش می دهد.برای مثال اگر شما ابزار تایپ را انتخاب کنید،گزینه های مربوط به متن مانند فونت،اندازه،نوع،رنگ وموارد دیگرنمایش داده خواهد شد.

Tools Options Palette

گزینه پالت در بالای پنجره فتوشاپ در زیر منو قرار دارد.اینها باعث می شوند تا شما به راحتی بتوانید ویژگی های tool’s را با استفاده از آنها تنظیم کنید. توجه کنید:اگر تا به حال Tools یا Options را پیدا نکرده اید در منو خود به قسمت Window بروید و ابزار ها را انتخاب کنید یا از لیست برای نشان دادن پالت های خود استفاده کنید.

 

Layers palette icon Adjustments palette icon لایه ها وتنظیمات پالت

پالت(پایین ،چپ)،تمام اطلاعات لایه های شما در پالت ذخیره وسازمان دهی می شود.این لیست تمام لایه هارا در یک تصویر نشان می دهدویک تصویر کوچک از محتویات لایه در سمت چپ نام لایه ظاهر می شود.شما از لایه پالت ها برای ایجاد،حذف،نمایش،کپی وادغام لایه ها استفاده می کنید. تنظیمات پالت(در زیر)جایی که شما می توانید تنظیماتی که می خواهید برای لایه ها انجام دهید انتخاب کنید. پالت شامل تنظیمات مختلفی از جمله:نوردهی،تعادل رنگ،اشباع وروشنایی وکنتراست است.

Layers palette with Layers

Screenshot of Adjustments palette

Color palette iconپالت رنگ

پالت رنگ جایی است که شما در آن می توانیدرنگ های پیش زمینه وپس زمینه خود راانتخاب وتغییردهید. در زیر تصویری از رنگ پالت را می بینیدواز دوجعبه پرشده که به صورت سیاه و سفید دیده می شوند یادداشت برداری کنید:

Color Paletteدر صفحه عکس دقت کنید که رنگ پیش زمینه جعبه بالایی است(سیاه)ورنگ پس زمینه جعبه پایینی (سفید)است. روی آیکون فهرست در پالت رنگ کلیک کنیدتافضای رنگ را از RGB به Lab, Grayscale, CMYK و غیره تغییر دهید. برای تغییر رنگ روی جعبه رنگ پیش زمینه و پس زمینه کلیک کنید.سپس از اسلایدر یا طیف زیر اسلایدر برای انتخاب رنگ جدید استفاده کنید. اگر نمی خواهید از اسلایدر استفاده کنید بر روی جعبه رنگ دوبار کلیک کنید و رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

Color picker

Color picker in Tools Palette همچنین با استفاده از این پالت رنگ کوچک که در ته ابزار پالت قرار داردرنگ های پیش زمینه وپس زمینه را انتخاب وتغییر دهید.

پالت تاریخچه  History Palette

 

History Palette icon تاریخچه پالت – ذخیره عکس فوری

پالت تاریخ مجموعه ای از تمام کارهایی است که در فتوشاپ انجام می دهیدوبه طور پیش فرض دارای ۲۰تغییر آخریست که برروی عکس انجام داده اید.هربار که تصویر راتغییر می دهیدیک حالت جدید به پالت تاریخ اضافه می شود.برای ایجاد یک حالت خاص بر روی نام آن وضعیت در paletee history greyed کلیک کنیدوتمام اقداماتی که بعد از آن صورت گرفته greyedوitalicizedمی شود.

History Palette - Current State History palette - previous state

 

تصویر چپ حالت فعلی واقدامات اخیر را نشان می دهدوتصویرراست باز گشت به حالت قبلی را نشان می دهد.

نکته:اگر به حالت قبلی برگردیدوسپس یک اقدام جدید انجام دهید،تمام اقدامات و ویرایش های قبلی را به صورت ضبط شده در این پالت دارید.

فرمان Snapshot اجازه می دهد تا یک عکس فوری در هر حالت palette history از تصویر خود بگیرید.عکس جدید به فهرستی ازعکس های گرفته شده در بالای پالت تاریخ اضافه می شود.برای ایجاد یک عکس فوری:

۱- حالتی را که می خواهید انتخاب کنید.

۲- روی آیکن New Snapshot در پایین پالت History کلیک کنید.

نکته: هنگام بستن فایل تصویری،عکس های فوری وحالت های موجوددر پالت تاریخ ذخیره نمی شوند.