۱۱ راه برای شروع یک رابطه موفق و پایدار

با فرض اینکه شما با شناخت، آگاهی، آمادگی، عشق و علاقه، زندگی مشترک خود را آغاز کرده اید ،تازه اولین قدم برای دستیابی به یک ازدواج موفق را برداشته اید. این به منزله این است که دانه درخت زندگی را درون خاک مناسب کاشته باشید و حال بایستی با آبیاری و نگهداری مستمر آن را به یک درخت تنومند تبدیل کنید . برای رسیدن به این هدف رعایت این نکات برای بهبود روابط شما با همسر خود در اوایل ازدواج بسیار اهمیت دارد:

در اوایل ازدواج باورهای غلط و انتظارات بیجا را  دور بریزید

بعد از ماه عسل ممکن است در ذهنتان با سوالاتی نظیر “این همان زندگی مشترک بود که فکرش را میکردم” “آیا  این همان نیمه گمشده من است” رو ­به ­رو شوید. اگرچه طرح چنین سوالاتی نشان دهنده عدم واقع بینی شما از زندگی مشترک و عدم شناخت شما از همسرتان است ولی نگران نباشید، اکثر افراد برخی همان شب اول ازدواج و برخی دیگر چند ماه و چند سال اوایل ازدواج این سوال را از خود می‌پرسند و خوشبختانه اکثر آنها با آگاهی، صداقت، مهربانی و تلاش زندگی مشترک خوب و موفقی را تجربه می کنند.  

در اوایل ازدواج مراقب بارداری ناخواسته باشید

 بسیاری از حاملگی ها در همان اوایل ازدواج رخ می دهد که دلیل آن تمایل به برقراری رابطه جنسی مکرر در اوایل ازدواج و عدم آشنایی زوج نسبت به روش های جلوگیری و پیشگیری از بارداری می باشد. البته که برقراری رابطه جنسی با همسر و داشتن فرزند از تجربه های شیرین زندگی محسوب می شوند اما اگر این حاملگی ناخواسته باشد تاثیرات مخرب و منفی در ادامه زندگی مشترک و زندگی زناشویی شما خواهد گذاشت.

از هر نوع مقایسه، مسابقه و مقابله جدی پرهیز کنید

 اگر چنین افکاری به ذهنتان خطور کرد سریعا ذهن خود را با موضوع دیگری مشغول کنید . با مطالعه و بررسی دقیق، ریشه چنین افکاری را بیابید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

حرمت و احترام خانواده همسر خود را حفظ کنید

همیشه در اوایل ازدواج به دلیل عدم شناخت کافی از خانواده همسر، ممکن است نسبت به رفتار و گفتار آنها واکنش نشان دهید. سعی کنید پندارهای خود را به شکل گله و شکایت با همسر خود بیان نکنید. همچنین تمرین کنید تا مشکلات و نکات منفی نه چندان مهم را خود به نحوی صحیح حل کنید و مسائل و مشکلات جدی را با همسرتان به صورت محترمانه، صادقانه و مهربانانه مطرح و در میان بگذارید . در این رابطه از تکنیک صحیح گفت و گو با همسر استفاده کنید. اگر چه زن و شوهر بایستی برای همدیگر در رتبه و درجه اول قرار داشته باشند ولی به خاطر داشته باشید که این مسئله یک شبه به وقوع نمی پیوندد بلکه باید به همسرتان ثابت شود که شما لیاقت و شایستگی ارجح بودن را دارید .

به عبارت دیگر صرف اینکه زن و شوهر بر اساس عشق با هم ازدواج کرده باشند کافی نیست زیرا حتی در بهترین حالت، چنین عشقی بیشتر به یک عشق رمانتیک و احساسی شبیه است نه یک عشق واقعی. عشق واقعی زمانی ظاهر می شود که عاشق و معشوق در عمل ثابت کرده باشند که عاقل، عادل، مهربان، وفادار، متعهد و دوست داشتنی هستند . البته لازم به ذکر است عشق یک موضوع مطلق نیست بلکه امری نسبی بوده و می‌تواند شدت و درجات متفاوتی داشته باشد .

هرگز همسرتان را در موقعیتی قرار ندهید که مجبور به انتخاب میان شما و یا خانواده‌اش باشد

از این راه حل فقط در موارد حیاتی و مهم نظیر اعتیاد همسر، خشونت خانگی ، خیانت به همسر می توان استفاده کرد

مشکلات جنسی در اوایل ازدواج را جدی بگیرید و با همسرتان در میان بگذارید

اگر قبلاً در مورد مسائل مهم با همسر خود به مشورت و گفتگو نپرداخته اید آن را در اولویت قرار دهید مانند شغل، تحصیل، مسائل اقتصادی، بچه، محدوده وظایف و مسئولیتها، توقعات و خانواده ها .

در اوایل زندگی با شک و تردید زندگی نکنید

 اگر متوجه مسئله‌ای شک برانگیز شدید بدون اینکه قضاوت کنید با احتیاط و مراقبت، از هر کاری که می‌توانید شک خود را برطرف کند چه مثبت و چه منفی دریغ نکنید به شرط اینکه اساساً یک شخصیت شکاک نداشته باشید که در این صورت می بایست با مراجعه به یک مشاور خانواده خوب برای یکبار و همیشه شک خود را برطرف کند .

برای همسرتان همراه، همدم و دوست باشید نه پدر یا مادر

بسیاری از زوجین به اشتباه و ناخودآگاه، مهربانی و محبت شان بوی پدر یا مادر میدهد . هرچند چنین رابطه ای در اوایل ازدواج برای هر دو طرف ممکن است بسیار خوشایند و لذت بخش باشد ولی دیری نخواهد پایید که به دشمنی و نفرت تبدیل خواهد شد. برای اجتناب از این مسئله نه به جای همسر خود احساس کنید و نه به جای او فکر کنید و نه به جای او تصمیم بگیرید .

در اوایل ازدواج آرمان گرا نباشید

همه افراد در ذهن خود الگو و مدلی از یک همسر ایده‌آل به تصویر دارند که ممکن است والدین و یا افراد دیگر باشد . قبل از این که همسرتان در اوایل ازدواج بخواهد مطرح کند خودتان پیش قدم شده و در جلسات هفتگی یا ماهانه به شیوه ای صمیمانه از همسرتان بخواهید که اشتباهات و نقص های شما را متذکر شود و از این فرصت طلایی برای بهبود رابطه با همسر خود و دستیابی به تجربه یک ازدواج موفق بهره بگیرید. به خاطر داشته باشید فقط مردگان اند که اشتباه نمی کنند و تصور داشتن همسر ایده آل فقط یک رویاست.  

تمام مسائل خصوصی گذشته خود را به خاک بسپارید

در اوایل ازدواج و شروع زندگی مشترک دیگر جایی برای نگه داشتن دفترچه خاطرات و عکس های آنچنانی دوران مجردی، پیام تبریک فرستادن به دوست قدیمی، دعوت به جشن عروسی دوست مجردی و غیره نیست .

مسائل خصوصی زندگی زناشویی خود را با اقوام و دوستان فاش نکنید

 در مورد اختلافات زندگی زناشویی به دنبال یک مشاور روانشناس خوب بگردید. برای شروع اگر پدر یا مادر خود را فردی آگاه و عادل می‌دانید می‌توان مورد را با آنها در میان گذاشت ولی خودتان تصمیم درست را در نهایت بگیرید . مراجعه به یک مرکز مشاوره خانواده و کمک گرفتن از یک روانشناس خوب برای حل مشکلات زندگی و بهبود روابط زناشویی با همسر خود را حتما مد نظر قرار دهید.

منبع : مشاوره با ما