همه چیز درباره مهمانداری هواپیما

مسافران هواپیما نقش مهمی در سفرهای هوایی دارند و در نتیجه راحتی و آسایش آنها باید به بهترین نحو تامین شود. بخش زیادی از انجام این کار به عهده مهمانداران هواپیما است. شرکت های هواپیمایی به کمک مهمانداران خود که عضو خدمه هوایی به حساب می آید ایمنی و آسایش مسافران را تضمین می کنند. مهماندار هواپیما در واقع متخصص ارائه خدمات به مشتری است. این خدمات شامل ارائه سرویس پذیرایی و موضوعات مربوط به تضمین ایمنی مسافران در طول پرواز است. فردی که می خواهد یک مهماندار هواپیما شود باید شخصیت اجتماعی قوی داشته باشید و از کمک کردن به دیگران لذت ببرید. مسئولیت های یک مهماندار هواپیما به طور کلی عبارت است از:

 • خوش آمدگویی و بدرقه مسافران
 • کمک به مسافران برای نشستن در صندلی خود
 • ارائه و نمایش نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی به مسافران
 • پاسخ دادن به سوالات مسافران و آرام کردن مسافران مضطرب
 • ارائه نوشیدنی و غذا به مسافران
 • انجام کمک های اولیه به مسافران در صورت لزوم

از مهمانداری هواپیما چه می دانید

مهمانداری هواپیما را از کجا شروع کنید؟

افراد اجتماعی که به کمک به دیگران و ارتباط با افراد جدید علاقه دارند و علاوه بر این دوست دارند که همیشه در محل کار خود لباس مرتب و شیک بپوشند و به سراسر دنیا سفر کنید یکی از بهترین گزینه ها انتخاب شغل مهمانداری هواپیما است. حضور در هواپیما مستلزم انعطاف پذیری زیاد است زیرا یک مهماندار هواپیما باید در مدت کوتاه مسافت های زیادی را در هواپیما در کنار انواع مختلف مسافر طی کند. علاوه بر این به لحاظ جسمی باید به اندازه کافی قوی باشید چرا که شغل مهمانداری هواپیما ایجاب می کند تا روی پای خود برای مدت طولانی بیاستید و در بعضی موارد به مسافران در جا به جا کردن چمدان هایشان هم کمک کنید. قبل از اینکه بخواهید در یک شرکت هواپیمایی استخدام شوید مسلما باید در مورد این شغل اطلاعاتی کسب کنید و آموزش جامع و کاملی نیز در یک موسسه و آموزشگاه معتبر دیده باشید.

شغل مهمانداری هواپیما چه مزایایی دارد؟

یکی از بهترین مزایای اینکه یک مهماندار هواپیما باشید این است که می توانید به کشورهای مختلف دنیا سفر کنید. علاوه بر این می توانید برای اعضای خانواده خود نیز بلیط هواپیما با تخفیف های ویژه بگیرید. یکی از دیگر مزایای این شغل ان است که ساعات کاری و زمانبندی آن انعطاف پذیر است و اکثر شرکت های هواپیمایی یک برنامه سه روزه دارند و بقیه هفته را می توانید به برنامه های شخصی خود برسید. ملاقات با افراد جدید یکی دیگر از ویژگی های این شغل است و همین موضوع باعث جذب بسیاری از افراد به این شغل شده است. اکثر شرکت های هواپیمایی برای مهمانداران خود مزایای مختلفی را در نظر می گیرد که بسیاری از شغل ها این مزایا را ندارند.

از مهمانداری هواپیما چه می دانید

وظایف یک مهماندار هواپیما چیست؟

مهمانداران هواپیما برای اطمینان از ایمنی و آسایش مسافران هواپیما خدمات معمول را به آنها ارائه می دهند و در موارد اضطراری به آنها کمک می کنند. مهمانداران هواپیما در یک پرواز به طور معمول باید موارد زیر را انجام دهند:

 • برای گفتگو درمورد شرایط کابین و جزئیات پرواز  در جلسات مقدماتی پرواز با خلبانان شرکت کنند.
 • تجهیزات اضطراری را قبل از پرواز بازرسی کنند.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی و تجهیزات اضطراری را به مسافران نشان دهند.
 • بسته بودن کمربند ایمنی مسافران در صورت نیاز و رعایت کردن سایر موارد ایمنی را چک کند.
 • نوشیدنی ، وعده های غذایی یا میان وعده هایی را سرو کند.
 • مراقب نیازهای مسافران بخصوص نیازهای ویژه آنها باشد.
 • در صورت لزوم مراقبت های پزشکی و فوریت های پزشکی را مدیریت و هماهنگ کند.
 • به مسافران در سوار و پیاده شدن در مواقع اضطراری راهنمایی کند.

از مهمانداری هواپیما چه می دانید

طبق قانون ، شرکت های هواپیمایی برای تأمین امنیت و ایمنی مسافران به کمک مهمانداران هواپیما در اختیار مسافران هستند. وظیفه اصلی مهماندار پرواز ، ایمن نگه داشتن مسافران و اطمینان از این است که همه از مقررات امنیتی پیروی می کنند و فضای هواپیما برای پرواز امن است. یک مهماندار هواپیما سعی می کند فضای کابین مسافران را به فضایی راحت و بدون استرس تبدیل کند. در بعضی مواقع ، آنها ممکن است با مسافرانی برخورد کنند که رفتار مخرب نشان می دهند.
حدود 1 ساعت قبل از بلند شدن هواپیما خلبان می تواند در مورد اطلاعات مربوط به پرواز ، از جمله مدت زمان پرواز ، مسیری که هواپیما طی می کند ، و شرایط آب و هوایی ، یک جلسه توجیهی پرواز با مهمانداران هواپیما برگزار کند. مهماندار هواپیما باید تجهیزات اضطراری مورد نیاز در طول پرواز را بررسی کنید و کابین مسافران را از لحاظ تمیز بودن قبل از پرواز چک کند و علاوه بر این موجودی غذا و نوشیدنی را بررسی کند تا مطمئن شود که همه چیز به اندازه کافی وجود دارد. مهماندار هواپیما هنگام سوار شدن مسافران به استقبال آنها می روند و مسافران را به صندلی های خود هدایت می کنند و در صورت لزوم در جا به جا کردن وسایل به آنها کمک می کنند.

مهماندار هواپیما استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی را برای همه مسافران ، چه به صورت حضوری و چه از طریق ضبط ویدئو قبل از پرواز هواپیما نشان می دهند. با این حال ، مهمترین مسئولیت یک مهماندار هواپیما در پرواز کمک به مسافران در مواقع اضطراری است. این مسئولیت از برخورد با مسافران غیرقانونی گرفته تا انجام کمک های اولیه ، مهار آتش سوزی احتمالی ، محافظت از کابین مسافران و هدایت آنها برای خروج از هواپیما است. مهماندار هواپیما به سؤالات مربوط به پرواز هم پاسخ می دهند و به مسافرانی که نیازهای ویژه ای دارند کمک می کنند و به طور کلی در صورت نیاز باید به همه مسافران کمک می کنند. قبل از نشستن هواپیما ، مهماندار هواپیما باز هم برای اطمینان از بستن بودن کمربند ایمنی آنه را چک می کنند و صندلی ها را در حالت ایستاده قفل قرا داده و کلیه وسایل حمل را به درستی سر جای خود قرار دهند. قبل از ترک هواپیما ، مهماندار هواپیما وضعیت کابین مسافران را بررسی می کند و گزارش هایی درباره هرگونه مسائل پزشکی ، ایمنی یا امنیتی که ممکن است در طول پرواز رخ داده باشند را ارسال می کند.

آیا برای مهماندار هواپیما شدن مناسب هستید؟

برخی از ویژگی ها در همه مشاغل مشترک است اما در کنار آن هر شغلی ویژگی های مخصوص به خود را دارد که قبل از انتخاب آن بهتر است با آن آشنا باشید و ببینید که آن شغل با سبک زندگی و شرایط جسمی و روحی شما مناسب است یا نه. از آنجایی که یک مهماندار هواپیما زیاد پرواز می کند اغلب مجبور است که زمان خود را با زمان پرواز تنظیم کند و به نوعی زندگی شخصی خود را با توجه به ساعت کاری تنظیم کند. کسی که قصد دارد در این شغل موفق شود بادی یک فر کاملا مستقل باشد.

در این شغل علاوه بر اینکه همکاری بین مهمانداران وجود دارد اما هر یک از آنها باید بتوانند که به تنهایی از عهده مدیریت کردن شرایط و موقعیت های جدید برآیند و بتوانند آن را هدایت کنند و حتی اگر مجبور بودند برای مدتی و طی چند روز از خانواده خود دور باشند با این موضوع مشکلی نداشته باشند و دوری از خانواده آنها را اذیت نکند و بر روحیه آنها تاثیر نگذارد. یک مهماندار هواپیما باید جز افرادی باشد که در لحظه زندگی می کند چرا که در طول مدت زندگی خود ساعات مختلفی از شبانه روز را ممکن است بیدار باشد.

برای مثال بسیاری از پروازها صبح و یا نیمه شب به مقصد می رسند و تا پرواز بعدی یک مهماندار می تواند از فرصتی که دارد برای دیدن شهر و کشور جدید استفاده کند. یک مهماندار هواپیما فضای شخصی زیادی در هواپیما ندارد و گاهی ممکن به دلیل مسافت زیاد مدت زمان طولانی را در هواپیما باشند و باید در عین حال از این فضا و ماندن در یک فضای بسته خسته نشوند و رفتار شاد و پر انرژی با مسافران داشته باشند.

یکی دیگر از مواردی که قبل از مهماندار هواپیما شدن باید در نظر بگیرد توجه به شرایط فیزیکی است. هر شرکت هواپیمایی متناسب با ابعاد هواپیماهای خود ویژگی های فیزیکی متفاوتی را برای مهماندران هواپیما در نظر می گیرد. قد یک مهماندار هواپیما معمولا باید بین 16 تا 189 سانتی متر باشد. حداقل سن یک مهماندار هواپیما بسته به شرکت هواپیمایی متفاوت است و می تواند بین 18 تا 21 سال باشد. حداکثر سن برای این شغل وجود ندارد و شما تا زمانی که به لحاظ فیزیکی سالم و توانا باشید می توانید در این شغل فعالیت کنید. در مورد وزن نیز وزن خاصی به عنوان اجبار تعریف نشده است با این حال بسیاری از شرکت های هواپیمایی ملاک های ظاهری و بصری یک مهماندار برایشان جز معیارهای اولیه است و به قد و وزن مناسب اهمیت می دهند.