HTML : زبان نشانه گذاری یا برنامه نویسی؟

زبان HTML

زبان نشانه گذاری HTML که مخفف عبارتHypertext Markup Language  است یک زبان نشانه گذاری استاندارد برای اسنادی است که برای نمایش در یک مرورگر وب طراحی شده است. برای اینکه وارد دنیای طراحی وب شوید اولین چیزی که باید آن را یاد بگیرید HTML است. مرورگرهای وب اسناد HTML را از یک سرور وب یا از انبار محلی دریافت می کنند و اسناد را به صفحات وب چند رسانه ای ارائه می دهند. HTML ساختار یک صفحه وب را از نظر معنایی توصیف می کند و در اصل نشانه هایی را برای ظاهر شدن در این سند درج می کند. عناصر HTML بخش های سازنده صفحات HTML هستند.

به دستور العمل های این زبان برنامه نویسی Tag یا برچسب گفته می شود که محتوای یک صفحه وب با استفاده از آنها نشانه گذاری می شود و نحوه نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب توصیف می شود. هر کدام از برچسب های HTML معنی خاصی دارند و بنابراین تاثیر مشخصی بر محتوا می گذارند. به عنوان مثال برای تغییر شکل متن و کوچک یا بزرگ کردن یک کلمه یا پیوند به صفحه دیگر یک برچسب تعریف شده است. 

از زبان برنامه نویسی HTML چه می دانید

ویژگی های زبان HTML

یک سند HTML ، یک پرونده مبتنی بر متن است که معمولا با پسوند .htm یا .html نامگذاری شده و محتویات آن از برچسب ‌های HTML تشکیل می‌ شود. مرورگرهای وب، که می توانند برچسب ‌های HTML را درک و تفسیر کنند، تک ‌تک آنها را از داخل سند HTML خوانده و محتوای آن صفحه را رندر می کنند. HTML در حقیقت یک زبان برنامه ‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌ گذاری است و اساسا برای ساخت دادن به اطلاعات و جداسازی اجزای منطقی یک نوشتار مثل عناوین، تصاویر، فهرست ‌ها و جداول استفاده می شود. از طرف دیگر، HTML را نباید به عنوان زبانی برای صفحه ‌آرایی یا نقاشی صفحات وب استفاده کرد. در حال حاضر این کار بر با استفاده از فناوری ‌های دیگری مثل CSS انجام می شود.  به طور کلی HTML عبارت است از:

 • HTML مخفف Hyper Text Markup Language است
 • HTML ساختار یک صفحه وب را توصیف می کند
 • HTML از یک سری عناصر تشکیل شده است
 • عناصر HTML به مرورگر می گویند چگونه محتوا را نمایش دهد
 • عناصر HTML توسط برچسب ها نشان داده می شوند
 • برچسب های HTML برچسب هایی از مطالب مانند “عنوان” ، “پاراگراف” ، “جدول” و غیره را نشان می دهد
 • مرورگرها تگ های HTML را نشان نمی دهند اما از آنها برای ارائه محتوای صفحه استفاده می کنند

HTML چطور کار می کند؟

HTML شامل یک سری کد کوتاه است که توسط نویسنده سایت در یک فایل متنی تایپ شده است که به آنها تگ یا برچسب گفته می شود. متن به عنوان فایل html ذخیره می شود و از طریق مرورگر مانند Internet Explorer یا Netscape Navigator دیده می شود. مرورگر فایل را می خواند و متن را به یک شکل قابل مشاهده ترجمه می کند ، و صفحه را آنگونه که نویسنده در نظر دارد ارائه می دهد. برای ایجاد صفحات HTML می توان از یک ویرایشگر متن اصلی به یک ویرایشگر گرافیکی قدرتمند استفاده کرد.

از زبان برنامه نویسی HTML چه می دانید

تاریخچه زبان HTML

HTML توسط تیم برنرز لی ، فیزیکدان در پژوهشکده سرن در سوئیس اختراع شده است. او اولین کسی بود که ایده یک سیستم ابرمتن مبتنی بر اینترنت را ارائه داد. Hypertext به معنای متنی است که شامل منابع (پیوندها) به سایر متونی است که بینندگان می توانند بلافاصله به آنها دسترسی پیدا کنند. او اولین نسخه HTML را در سال 1991 منتشر کرد ، که شامل 18 برچسب HTML می شد. از آن زمان ، هر نسخه جدید از زبان HTML با برچسب ها و ویژگی های جدید (اصلاح کننده برچسب) به نشانه گذاری ارائه می شود. با توجه به مرجع HTML عناصر HTML Developer Network Mozilla ، در حال حاضر 140 برچسب HTML وجود دارد و برخی از آنها دیگر منسوخ شده اند و توسط مرورگرهای مدرن پشتیبانی نمی شوند. با توجه به افزایش سریع محبوبیت  این زبان برنامه نویسی، اکنون HTML استاندارد جهانی وب در نظر گرفته می شود. مشخصات HTML توسط کنسرسیوم جهانی وب W3C حفط و توسعه می یابد.

مزایای زبان HTML

با تغغیراتی که در تکنولوژی و به وجود آمدن وسایل ارتباطی جدید مثل تلفن همراه به وجود آمد باعث شد تا توسعه دهندگان وب سایت های سازگار با HTML بیشتری ایجاد کنند. مزایای این زبان نشانه گذاری هر روز در حال بیشتر شدن و تکامل است. HTML برای تمام وب سایت های سراسر جهان استفاده می شود و توسط تمام مرورگرهای تلفن همراه و یا توسعه وب برنامه های کاربردی موبایل فعال می شود. زبان برنامه نویسی HTML مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

 • کاربرد و استفاده آسان: استفاده از HTML بسیار آسان است. برای یادگیری این زبان نیازی لازم نیست که حتما برنامه نویس باشید. اگر توانایی ویرایش یک متن را دارید می توانید HTML بنویسید و آن را یاد بگیرید. 
 • پشتیبانی از تمام مرورگرها: تقریبا همه مرورگرها از HTML پشتیبانی می کنند. البته مرورگرها از زبان های برنامه نویسی دیگر به غیر از HTML نیز پشتیبانی می کنند اما این زبان رایج تر است. در نتیجه، زمانی که یک وب سایت را با استفاده از HTML ایجاد می کنید، در تمام مرورگرها در سراسر جهان نشان داده می شود. علاوه بر این بهینه سازی وب سایت مبتنی بر HTML برای سازگاری مرورگر نه دشوار و نه پیچیده است.
 • سینتکس HTML و XML مشابه هم هستند: امروزه از XML برای ذخیره سازی داده ها استفاده می شود. شباهت سینتکس بین HTML و XML باعث شده است که کار کردن بین این دو پلتفورم بسیار آسان شود. این یکی از ویژگی های بارز HTML به حساب می آید که سینتکس شبیه به زبان برنامه نویسی دیگری دارد. 
 • HTML رایگان است: یکی از بهترین و شاید بزرگترین مزیت عمده HTML رایگان بودن آن است. هیچ نرم افزاری برای HTML نیاز نیست و هیچ افزونه ای هم نیاز ندارد که یعنی می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه توسعه وب سایت خود صرفه جویی کنید. گاهی اوقات برای استفاده از سیستم های مدیریت محتوای متن باز ممکن است تمام پلاگین های مورد نیاز رایگان نباشد. 
 • HTML سازگارترین برنامه با موتور جستجو است: در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی وب، HTML سازگارترین برنامه با موتورهای جستجو است. استفاده از HTML برای سئو یا بهینه سازی موتور جستجو به طور قابل توجهی آسان تر از هر زبان برنامه نویسی دیگری است. HTML برای ایجاد یک وب سایت سازگار با SEO، بیشترین انعطاف پذیری را در اختیار شما قرار می دهد. 
 • کمک به زیبایی: یک وب سایت HTML می تواند از لحاظ زیبایی به جذابیت سایت کمک زیادی کند. ساخت یک وب سایت خوب برای پیشرفت کسب و کار شما مفید باشد. اگر می خواهید به زیبایی هم توجه داشته باشید، استفاده از HTML مناسب کار شما است. این زبان نشانه گذاری در واقع به شما کمک می کند تا وب سایت زیباتری داشته باشید.
 • درک بهتر ساختار صفحه وب: با یادگیری HTML، نه تنها می توانید برای موارد مختلف از آن استفاده کنید بلکه باعث می شود تا درک بهتری از ساختار یک صفحه در مرورگر داشته باشید.
 • ویژگی های جدید: با داشتن ویژگی ها و استانداردهای جدید، یادگیری HTML برای ایجاد برنامه های کاربردی فرانت اند  مانند ابزارهای کشیدن و انداختن ، دانش نامه ها، اتاق ها یا تالار های بحث و دیگر موارد مفید، آسان تر است. 
 • ذخیره حافظه ی پنهان: HTML راه حل های هوشمند تری برای مشخص کردن فایل هایی ارائه می دهد که مرورگر شما باید آن را در حافظه ی پنهان ذخیره کند. صفحات وب می توانند حتی زمانی که آفلاین هستید، به درستی بالا بیایند. 
 • در بیشتر موارد، HTML همان چیزی است نیاز دارید: با وجود تمام مزایای استفاده از HTML، اولین قدم که باید در زملن مفهوم سازی یک وب سایت انجام دهید، تعریف دقیقا همان چیزی است که وب سایت باید انجام دهد. آیا به دنبال یک وب سایت هستید که اطلاعاتی در مورد کسب و کار شما ارائه می دهد یا به دنبال کار تجارت الکترونیک هستید؟ آیا وب سایت شما عمدتا شامل اطلاعات بازاریابی و شرکتی می شود یا بیشتر خبری است؟ هر چند ساعت یا روز محتوا کجا اضافه شده است ؟ آیا وب سایت شما به طور عمده اطلاعات را برای بازدیدکنندگان پخش می کند یا به بازدیدکنندگان سایت خود برای ایجاد تعامل نیاز دارید؟ کلمه عملی در تعریف قابلیت وب سایت شما “نیاز” است. در اغلب موارد، وب سایت های کسب و کار نیازمند قابلیت های پیشرفته ای هستند که نیاز به فن آوری های برنامه نویسی یا سیستم های مدیریت محتوا هستند.

از زبان برنامه نویسی HTML چه می دانید

مزایای یادگیری زبان HTML 

HTML پایه و اساس تمام صفحات وب است. بدون HTML، سازماندهی متن یا اضافه کردن تصاویر یا فیلم ها به صفحات وب امکان پذیر نیست. HTML تمام آن چیزی است که باید برای ایجاد صفحات وب که از لحاظ ظاهری جذاب است را بدانید. برخی از مزایای یادگیری زبان HTML عبارتند از:

 • درآمد بیشتر: امروزه کاربرد زبان برنامه نویسی HTML رو به افزایش است، زیرا زیر ساخت وب زبان HTML است. با یادگیری این زبان برنامه نویسی فرصت های شغلی بسیاری برای شما وجود خواهد داشت.
 • فرمت بندی وبلاگ: گاهی اوقات ممکن است زمانی که روی یک محتوا یا صفحه ی وب خود کار می کنید، عکس ها فاصله بندی نا مرتب هستند، متن ها به هم ریخته اند، با داشتن کمی دانش HTML می توانید وارد پست های خود شوید و کدهایی را که باعث مشکل شده اند، رفع کنید. 
 • طراحی ایمیل برای مشتریان: ایمیل تبدیل به یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی آنلاین شده است. با استفاده از ویرایش گرهای HTML می توانید ایمیل هایی را سازماندهی کنید.

همه افرادی که به دنیای طراحی وب و برنامه نویسی وب علاقه دارند باید با HTML آشنا باشند. یادگیری این زبان برنامه نویسی آنقدرها هم که تصور می شود کار سختی نیست البته به شرط اینکه آن را به شکل اصولی یادبگیرید.