ارز دیجیتال چیست ؟

کریپتوکارنسی، ارز دیجیتال یا رمزارز دنیای تازه‌ای است که تحول بزرگی در مبادلات مالی ایجاد نموده است. ارز دیجیتال بر مبنای سه ویژگی مهم غیرمتمرکز بودن، شفافیت و غیر قابل تغییر تولید شده است. منظور از عنوان غیرمتمرکز این است که برخلاف ارزهای رایج نیازی به نظارت هیچ نهاد، بانک یا دولتی در این سیستم وجود ندارد.

این سیستم که با استفاده از فناوری بلاک‌چین محقق شده مانند یک دفتر حسابرسی بزرگ است که تمام ارزهای موجود از قبل در سیستم تعریف شده و تمام مبادلات در آن به ثبت می‌رسد و هرکسی می‌تواند اطلاعات آن را مشاهده کند. بنابراین تمامی افراد حاضر در شبکه به دلیل شفافیت موجود در واقع ناظر سیستم هستند و صحّت مبادلات را تأیید می‌کنند.

از سوی دیگر هر رمزارز در واقع رشته‌ای از کدها است که از قبل در سیستم تعریف شده و امکان تغییر و یا تولید نمونه تقلبی آن وجود ندارد. پیشرفت ارزهای دیجیتال تا به امروز فوق‌العاده بوده و افراد بسیاری سرمایه‌گذاری در این زمینه را آینده‌نگری هوشمندانه می‌دانند.

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتالی بیت‌کوین

گرچه تلاش‌های فراوانی برای تولید ارز دیجیتال صورت گرفت ولی ارز دیجیتالی بیت‌کوین به عنوان اوّلین و مهم‌ترین ارز دیجیتالی شناخته می‌شود که در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. سازنده بیت‌کوین فردی به نام ساتوشی ناکاماتو معرفی شده که هویت او نامعلوم است.

سیستم بیت‌کوین به گونه‌ای طراحی شده که تعداد مشخص و محدودی از بیت‌کوین در سیستم از ابتدا تعریف شده است.

تولید بیت‌کوین جدید تنها از طریق استخراج صورت می‌گیرد. به عبارت ساده‌تر هر بیت‌کوین در یک بلاک مخفی شده که قفل آن تنها با حل یک سری معادلات ریاضی پیشرفته باز می‌شود. بنابراین برای استخراج بیت‌کوین جدید باید با تجهیزات پیشرفته کامپیوتری به حل این معادلات پرداخت.

البته استخراج در حقیقت نوعی مسابقه است و هرکس زودتر به جواب برسد بیت‌کوین جدید به عنوان جایزه به او می‌رسد.

از سوی دیگر سابقه تراکنش هر بیت‌کوین در سیستم ثبت می‌شود. هر زمان که درخواست تراکنش جدید وارد سیستم شود این تراکنش باید توسط سایر اعضا مورد تأیید قرار گیرد. در نتیجه نیازی به حضور واسطه‌ای مانند بانک وجود ندارد.

تراکنش بین دو عضو شبکه به صورت مستقیم صورت می‌گیرد.

در ضمن اطلاعات هویتی افراد نیز در این شبکه نامعلوم است تنها کدها که مجموعه‌ای از اعداد و حروف هستند برای شناسایی استفاده می‌شوند.

امروزه بیت‌کوین نقش اساسی در دنیای ارزهای دیجیتالی دارد. افزایش یا کاهش قیمت بیت‌کوین بر مسیر حرکت سایر ارزها تأثیر مستقیمی دارد. بنابراین بدون شک بیت‌کوین (BTC) را باید پیشگام دنیای ارز دیجیتال دانست.

ارز دیجیتالی بیت‌کوین

منظور از بهترین ارز دیجیتال چیست

توسعه و پیشرفت بیت‌کوین سبب شد ایده‌های تازه و متنوع در زمینه ارزهای دیجیتال بیش از پیش مورد توجّه قرار گیرند. در نتیجه امروزه دردنیای دیجیتال انواع ارزهای دیجیتال وجود دارند. البته تنها تعداد کمی از آنها توانسته‌اند محبوبیت لازم را کسب کرده و در فهرست بهترین ارزهای دیجیتال قرار گیرند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

لایت‌کوین (Litecoin)

یکی از اوّلین ارزهای دیجیتال که با فاصله اندکی از بیت‌کوین تولید شد لایت‌کوین با نشان اختصاری LTC بود. این ارز توسط یکی از مهندسین سابق شرکت گوگل طراحی و تولید شد. لایت‌کوین که بر اساس یک شبکه پرداخت جهانی متن باز ایجاد شده بود در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد. این ارز دیجیتال بسیار مشابه بیت‌کوین است و مهم‌ترین تفاوت آنها در نحوه استخراج است.

استخراج لایت‌کوین به آسانی و با کامپیوترهای معمولی امکان‌پذیر است. در نتیجه نرخ تولید و تأیید تراکنش در آن سریع‌تر از بیت‌کوین است. امروزه به جز تولیدکنندگان لایت‌کوین بسیار از تجار نیز برای معاملات خود از این سیستم استفاده می‌کنند.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم با نشان اختصاری ETH بر یک پلتفرم نرم‌افزاری غیرمتمرکز بنا شده که امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می‌کند.

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که امکان وقفه، تقلب و دخالت یا کارشکنی شخص ثالث در آن وجود ندارد. به گفته سازندگان اتریوم از این سیستم می‌توان برای کدگذاری،غیرمتمرکزسازی، ایمنی و مبادله هرچیزی استفاده نمود.

ارز دیجیتال ریپل (Ripple)

این ارز دیجیتال اساساً بر مبنای یک سیستم پرداخت جهانی جدید و کارآمد ایجاد شد. ریپل در واقع یک سیستم پرداخت جهانی فوری، ایمن و با هزینه بسیار اندک را به کاربران خود ارائه می‌کند. در شبکه ارز دیجیتال ریپل با نام اختصاری XPR برای تولید نیازی به استخراج وجود ندارد.

حذف مصرف انرژی موردنیاز برای استخراج سبب افزایش سرعت این سیستم می‌شود. این شبکه پرداخت آنی و بین‌المللی از سال ۲۰۱۲ به خوبی توانسته بسیاری از مؤسسات مالی را با خود همراه کند.

ارز دیجیتال مونرو (Monero) چیست

این سیستم بر سه اصل امنیت، حریم شخصی و تمرکززدایی بنا شده است. مونرو یا XMR در مواردی مانند امکان استخراج، شباهت‌هایی به بیت‌کوین دارد.

ولی در سیستم مونرو مفهوم تازه‌ای در زمینه حفظ حریم شخصی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده است. برای محرمانه ماندن هویت اشخاص در این شبکه از قانون “امضای حلقوی” یا “امضای گروهی” استفاده می‌شود.

به این صورت که با توجّه به شرایط تراکنش از ترکیب امضای فرد اصلی در کنار چندین امضای دیگر استفاده می‌شود. این ترکیب انحصاری در عین اینکه حاوی امضای شخص اصلی است به دلیل ترکیب با دیگر امضاها قابل شناسایی نیست. بدین ترتیب مونرو در دنیای ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ارزی ایمن، خصوصی و غیرقابل ردیابی محبوبیت فراوانی یافته است.

منظور از بهترین ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتالی ترون (Tron) چیست

ترون با نام اختصاری TRX که توسط یک چینی راه‌اندازی شده را می‌توان جاه‌طلبانه‌ترین پروژه در دنیای دیجیتال نامید. ترون یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های اجرایی مبتنی بر بلاک‌چین است که توان اجرایی فوق‌العاده‌ای دارد. در حالی که در اتریوم و بیت‌کوین به ترتیب ۱۵ و ۷ تراکنش در ثانیه انجام می‌شود سازندگان ترون ادعا می‌کنند قابلیت ارائه ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارند.

ساختار ترون بسیار پیچیده و بحث‌برانگیز است به نحوی که بسیاری در غیرمتمرکز بودن آن تردید دارند. در سیستم ترون به جای فرایند استخراج از فرایند اثبات سهم استفاده می‌شود.

در این فرایند تنها دارندگان ارز دیجیتالی ترون می‌توانند در فرایند تولید و تأیید بلاک مشارکت کرده و کسب درآمد کنند.

بهترین ارزهای دیجیتال چیست

 • ارزهای دیجیتال جدید
 • ارز دیجیتال فیس‌بوک

شرکت فیس‌بوک نیز چند سالی است بر روی پروژه ارز دیجیتال خود با نام لیبرا (Libra) کار می‌کند. این ارز دیجیتال از نوع استیبل کوین است که به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که با پشتوانه ارز فیزیکی مانند دلار، یورو و . . . تولید می‌شود.

فیس‌بوک ابتدا ادعا کرده بود با مشارکت شرکت‌های معتبری ارز لیبرا راه‌اندازی خواهد شد که تاکنون در جذب این شرکت‌ها موفق نبوده است. وب‌سایت رسمی این پروژه Libra.org است و سایر وب‌سایت‌ها با نام‌های مشابه اعتباری ندارند.

ارز دیجیتال تلگرام

تلگرام نیز قرار بود بر مبنای شبکه بلاک‌چین ارز دیجیتال خود با نام “گرام” را عرضه کند. ولی کشمکش‌های حقوقی این شرکت با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تا کنون اجازه نداده این پروژه به سرانجام برسد.

ارز دیجیتال کینگ‌مانی

ارز دیجیتال کینگ‌مانی یکی از مواردی است که در فهرست ارزهای دیجیتال مشکوک قرار دارد. وجه تمایز آن با سایر موارد مشابه این است که فعلاً امکان تبدیل آن به بیت‌کوین وجود دارد. ولی کینگ‌مانی در هیچ صرافی معتبری عرضه نمی‌شود. از همه عجیب‌تر اینکه ظاهراً این شرکت و سایت آن متعلق به سوئیس است ولی ۷۰ % کاربران آن را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

ارز دیجیتال پای (Pi Network)

این ارز دیجیتال با حیله تبلیغاتی استخراج ارز دیجیتال با گوشی معروف شد. امّا تمام آنچه اتّفاق می‌افتد نصب یک برنامه بر روی گوشی تلفن همراه است که شمارشگری را نمایش می‌دهد که ظاهراً حاصل عملیات استخراج است. ولی هیچ سایت یا پشتوانه‌ای مبنی بر اعتبار آن وجود ندارد.

ارز دیجیتال را چگونه می‌توان به روش رایگان استفاده کرد

تنها راه دریافت ارز دیجیتال رایگان مراجعه به سایت‌هایی با عنوان فاست (Faucet) است. در این سایت‌ها به ازای بازدید کاربران به صورت قطره‌ای مقادیر بسیار کم بیت‌کوین به کاربر تعلق می‌گیرد. امّا نکته اینجاست که برداشت بیت‌کوین تنها در مقادیر بالا امکان‌پذیر است. در حقیقت مقادیر ارز دیجیتال رایگان ارائه شده به اندازه‌ای ناچیز است که کاربران هرگز نمی‌توانند برداشت داشته باشند.

بهترین ارزهای دیجیتال چیست

ارز دیجیتال در ایران به چه صورت خرید و فروش می‌شود

ورود اولّیه ایرانی‌ها به دنیای ارزهای دیجیتال به سال ۱۳۹۴ بازمی‌گردد. ولی اوج علاقمندی و استقبال ایرانی‌ها در سال ۱۳۹۶ و هم‌زمان با بالا رفتن قیمت دلار رخ داد. زیرا افزایش قیمت دلار سبب افزایش فوق‌العاده قیمت ریالی بیت‌کوین شد. بسیاری از افراد به دلیل قیمت ارزان برق، استخراج بیت‌کوین را بهترین روش سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌دانند.

با این وجود مخالفت‌های دولت، هزینه نگهداری دستگاه‌های استخراج که معمولاً تنها دست دوّم و کارکرده آنها وارد ایران می‌شود و کمبود برق در برخی از ماه‌های سال مهم‌ترین موانع این امر محسوب می‌شوند. البته طرفداران ارز دیجیتال بر این باورند که این صنعت فرصت مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها و انجام مبادلات با دنیا، ایجاد اشتغال و حتّی بومی‌سازی بلاک‌چین و راه‌اندازی ارز دیجیتال ایرانی است.

صرافی ارز دیجیتال چیست

با توجّه به افزایش علاقمندان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کسب و کار صرافی‌های ارز دیجیتال نیز رونق یافته است. کلیه مبادلات ارزهای دیجیتال اعم از خرید و فروش ارزهای مختلف در بستر یک صرافی صورت می‌گیرد. برای ثبت‌نام در صرافی اطلاعات هویتی کاربر ثبت می‌شود بنابراین انتخاب یک صرافی معتبر اهمّیت زیادی دارد. یک صرافی ارز دیجیتال معتبر باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

 1. احراز هویت دقیق، سریع و آسان
 2. ارائه ارزهای دیجیتال متنوع
 3. ارائه نشانی فیزیکی دفتر صرافی
 4. ارائه خدمات پشتیبانی و مشاوره
 5. داشتن رزومه پربار و سابقه و اعتبار کافی
 6.  نداشتن محدودیت خرید و فروش
 7. ارائه نرخ واقعی و لحظه‌ای
 8.  داشتن کیف پول اختصاصی
 9. داشتن اپلیکیشن

صرافی ارز دیجیتال در ایران چگونه است

با توجّه به تشدید تحریم‌ها علیه ایران اغلب انواع صرافی آنلاین ارز دیجیتال برای ایرانیان مسدود هستند. حتّی با شرایط خاصی مثل ثبت‌نام با ایمیل و عدم ارائه شماره تلفن ایران نیز احتمال بلوکه شدن حساب وجود دارد. بنابراین استفاده از خدمات یک صرافی ارز دیجیتال در ایران منطقی‌تر است. برای انتخاب بهترین گزینه علاوه بر موارد فوق می‌توانید میزان معاملات روزانه و رضایت کاربران صرافی را نیز در نظر بگیرید.