×

معرفی ویژگی های لینک نوفالو در سایت

نوفالو یک اتریبیوت است که به تگ در HTML اختصاص داده می شود تا به برخی موتورهای جستجو دستور دهد که لینک نباید در فهرست رتبه بندی نتایج جستجو تأثیر گذار باشد.

امروزه بیش از ۶۰% از لینک های وب به صورت نوفالو هستند، آیا این منطقی است که موتور های جستجو این حجم از لینک ها را مورد بررسی قرار ندهد؟ قطعا خیر!

لینک نوفالو چیست؟

لینک Nofollow

نوفالو اتریبیوت اچ تی ام ال است که در تگ به صورت Rel=”Nofollow” قرار می گیرد. نوفالو بودن لینک برای موتور های جستجو به معنی عدم دنبال کردن پیوند می باشد.

ایده ابداع نوفالو در ابتدا برای جلوگیری از ارسال هرزنامه در وبلاگها پدید آمد. با در نظر گرفتن اینکه نظرات اسپم و هرز در کل انجمن ها و وبلاگ نویسی تأثیر گذاشته است ، در اوایل سال ۲۰۰۵ مت کاتس از گوگل و جیسون شلن وبلاگ نویس راه حل نوفالو کردن لینک های خروجی غیر مرتبط را پیشنهاد کردند.

جالب است بدانید که Nofollow از نظر قانونی یک اختراع محسوب شده و مخترع آن حق کپی رایت دارد!

موتور های جستجو به ویژه گوگل چطور با لینک Nofollow برخورد می کنند؟

به صورت کلی این لینک ها معمولاً برای اهداف رتبه بندی و خزیدن استفاده نمی شوند.

سایرس یک فعال حرفه ای صنعت سرچ در ماز است که در ویدئویی چند دقیقه ای به طور مستقیم اعلام کرد که ما مدارکی داریم که ثابت می کند موتور های جستجو بعضی از لینک های نوفالو را دنبال می کنند.

سری به پنل سرچ کنسول سایت خود زده و وارد بخش Links شوید اگر خوش شانس باشید باید لیستی از لینک های اشاره شده به سایت خود پیدا می کنید، با کمی دقت متوجه خواهید شد که بعضی از آن ها حتی شاید بیشتر لینک های سایت شما نوفالو باشند.

اگر نوفالو مهم نیست و گوگل از آن ها استفاده ای نمی کند دلیل وجود آن در سرچ کنسول چه می تواند باشد؟

معرفی انواع اتربیوت های نوفالو

rel مقدار توضیحات
rel="sponsored" لینک را که مرتبط با تبلیغات و با پول خریداری شده است (لینک پولی Paid Links)
نوفالو قبلاً برای این نوع لینک های توصیه می شد و هنوز روشی قابل قبول است، اگر چه برای لینک پولی اسپانسر شده پیشنهاد می شود.
rel="ugc" طبق به روزرسانی های گوگل، می توانید rel = “ugc” را برای محتوای تولید شده توسط کاربر علامت گذاری کنید. وردپرس در نظر دارد rel = “ugc” را در به روزرسانی بعدی خود راه اندازی کند.
rel="nofollow" از نوفالو استفاده کنید وقتی مابقی قابل استفاده نمی باشند، در این صورت ترجیح می دهید گوگل سایت شما را با لینک خروجی مرتبط در نظر نگیرد یا صفحه را به واسطه لینک سایت شما با خزنده ایندکس نکند.

گوگل در اوایل سال ۲۰۰۵ اعلام کرد که لینک های نوفالو نمی تواند در پیج رنک گوگل مورد هدف قرار دهد. در ضمن موتورهای جستجو یاهو و بینگ نیز به این اتریبیوت احترام می گذارند.

در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۰۹ ، مت کاتس، مدیر تیم ضد اسپم گوگل در وبلاگ خود اعلام کرد که گوگل بات نحوه برخورد با لینک Nofollow را تغییر داده است تا مانع استفاده وب مسترها از نوفالو برای بالا بردن پیج رنک شود.

پیش از این، وب مسترها برای به افزایش پیج رنک صفحات، گاه گداری از لینک های نوفالو برای اهداف لینک سازی استفاده می کردند. پس از انجام این آپدیت گوگل بات لینک های نوفالو را دنبال کرده و رتبه صفحه را به تعداد کل لینک های خروجی تقسیم می کند ، اما رتبه صفحه را فقط از طریق لینک فالو (Dofollow) عبور می دهد.

در نتیجه اگر یک صفحه دارای ۵ لینک عادی و ۵ لینک خروجی nofollow باشد، رتبه صفحه با در نظر گرفتن ۱۰ لینک تقسیم می شود و یک سهم توسط ۵ لینک عادی منتقل شده و یک سهم توسط مجموع لینک های نوفالو.

تفاوت لینک فالو و نوفالو

لینک فالو (Follow) و نوفالو برای کاربران وب یکسان هستند اما هر کدام مفهوم خاصی از نظر موتور جستجو دارند.

نمونه لینک فالو:

Nofollow Link

نمونه:

Do follow Link

با قرار دادن تگ روبات روی مقدار “nofollow” در هدر، می توانید همه لینک های خروجی یک صفحه را نوفالو کنید. با این حال ، برچسب nofollow معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به موتور جستجو اجازه می دهد برخی از لینک را در صفحه در حالی که دیگران دنبال می کنند دنبال نکند.

لینک فالو به خزنده موتور جستجو این اجازه را میدهد که آن را دنبال کرده تا صفحه جدیدی را پیدا کند و همینطور در رتبه نتایج جستجو خود از آن استفاده کند.

تاثیر لینک نوفالو بر روی سئو سایت

بیایید به طور خلاصه آنچه گوگل می گوید راجع به نحوه برخورد با بک لینک نوفالو در سئو را یادآوری کنیم:

گوگل پیج رنک انکر تکست را از طریق این پیوندها منتقل نمی کند.

به نظر می رسد که همه چیز به اندازه کافی واضح به نظر می رسد تا زمانی که این جلمه را بخوانید:

به طور کلی ، ما آنها را دنبال نمی کنیم. این بدان معنی است که گوگل پیج رنک آنکر تکست را از طریق این لینک ها منتقل نمی کند.

به طور کلی، من فکر می کنم این گفته بسیار واضح تر از آنچه هست باید باشد و دلالت بر این دارد که آنها در بعضی موارد لینک های نوفالو را دنبال می کنند.

چه کسی ممکن است بداند؟ ، هیچ کس نمی داند.

 • برخی معتقدند که هنوز لینک های نوفالو پیج رنک منتقل می کنند.
 • برخی تصور می کنند که گوگل پیج رنک را به بعضی از آنها منتقل می کند (اختصاصی می دهد) نه همه.
 • برخی دیگر بر این باورند که مردم بیش از حد در حال خواندن جمله هایی هستند که در بهترین حالت هفت سال از آخرین تغییر آن می گذرد 🙂

تیم سولو افسر ارشد بازاریابی در شرکت Ahrefs طبق آمار و مستندات می گوید:

این می تواند نشانه ای باشد که گوگل برخی از لینک های نوفالو از صفحات قوی را بیشتر از لینک های فالو شده از صفحات ضعیف، مورد پردازش قرار می دهد.

Ahrefs.Com

وجود لینک Nofollow برای طبیعی جلوه دادن بک لینک پروفایل سایت ضروریست

لینک پروفایل طبیعی باید مانند یک سبد میوه رنگارنگ باشد، متنوع، درهم و غیر قابل تشخیص.

برخی از لینک ها دنبال می شوند و برخی دیگر خیر. تغییر این پروسه کاملا غیر ممکن است زیرا برخی افراد ناگزیر نوفالو به شما اشاره می کنند …

بعلاوه ، اکثر لینک هایی که در لیست زیر مشاهده می کنید متاسفانه نوفالو هستند.

 • شبکه های اجتماعی (فیسبوک، لیندکین، تویتر، یوتوب)
 • انجمن های گفتگو (ردیت، کورا)
 • اطلاعیه های مطبوعاتی
 • کتاب و پست های مهمان
 • ویکی پدیا
 • پینگ بک
 • دایرکتوری ها

خلاصه بگوییم، اگر یک وب سایت فقط به دنبال لینک های قوی دوفالو با درصد قابل توجهی از آنکر تکست حاوی کلمه کلیدی باشد ممکن است سر از انباری گوگل در خواهد آورد.

لینک نوفالو برای سایت ترافیک ایجاد می کند

نوفالو فقط برای اهداف سئو مفید نیست بلکه این لینک ها به صورت مستقیم ترافیک ایجاد کرده و کاربران را مستقیما وارد سایت می کنند.

اگر قبلاً نامی از کورا نشنیده اید بدانید که یک وب سایت پرسش و پاسخ است که هر کسی می تواند به سؤالاتی که افراد ارسال می کنند پاسخ دهد. در این پاسخ ها، کورا به منابع مربوطه لینک می دهد.

تمامی لینک های خروجی کورا به صورت نوفالو به منابع داده می شوند اما تنها کافیست تا آدرس صفحه ای از سایت شما پاسخ یک سوال پرطرفدار باشد در اینجاست که با انبوهی از ترافیک مواجه خواهید شد.

در برابر پنالتی از شما محافظت می کند

بعضی اوقات دلایل موجهی برای خرید لینک های پولی وجود دارد. اگر وب سایت ترافیک زیادی داشته باشد ، خرید رپورتاژ آگهی در آن سایت ممکن است کاملاً منطقی باشد.

اگر هزینه خوبی را برای یک رپورتاژ تبلغاتی پرداخت می کنید، احتمالاً می خواهید لینک خود را درج کنید تا خوانندگان بتوانند به راحتی وب سایت شما را پیدا کنند.

مشکل چیست؟ گوگل اظهار دارد که خرید لینک خلاف قوانین وبمستر است در اینجا جامعه سئو به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

 • کسانی که معتقدند گوگل می تواند لینک خریداری شده را توسط الگوریتم به صورت دقیق شناسایی کرده و سایت خاطی را جریمه کند.
 • کسانی که معتقدند گوگل نمی توانند لینک پولی را با الگوریتم دقیق تشخیص دهند.

بررسی اینکه نظریه کدام یک از این افراد درست است کار الان نیست اما بعدا به این موضوع نیز می پردازیم.

در حال حاضر، فرض می کنیم نظریه دسته دوم صحیح است و گوگل قابلیت تشخیص بین لینک های طبیعی و پولی را ندارد و گوگل هنوز در تلاش برای شناسایی این دسته از لینک ها است.

با صحیح بودن این نظریه همه می توانند به راحتی در سایت خود به خرید و فروش لینک مشغول شوند درست است؟ خب نه!

گوگل ابزاری دارد که به هر کسی امکان گزارش خرید و فروش لینک را می دهد به نام Search Console Report Paid Links.

در اینجا ممکن است گوگل نباشد که باید از آن بترسید – بلکه رقبای شما حکم ابزار شناسایی اقدامات مشکوک کلاه سیاه شما هستند.

در این مورد فکر کنید: اگررقیب شما رتبه های کلمات کلیدی شما را در اوضاع خوبی ببیند و از ابزار مانند سایت Ahrefs برای پیدا کردن لینک های شما استفاده کند، چرا آنها به گوگل گزارش نمی دهند؟

اگر این کار باعث شود تیم وب اسپم گوگل نگاهی مستقیم به وب سایت شما بکند، به راحتی لینک های پولی را کشف کرده و یک مجازات دستی صادر می کند، خب یک رقیب کمتر نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *