ادوب کانکت چیست؟ برگزاری کلاس های مجازی و ویدیو کنفرانس ها

امتیاز 3.00 ( 1 رای )
ادوب کانکت چیست

در این مقاله از مرکز درس می خواهیم یکی از مهم ترین برنامه ها و نرم افزار های شرکت ادوب را معرفی کنیم. نرم افزار ادوب کانکت از جمله نرم افزارهای  کاربردی در تشکیل کلاس های آموزشی و کنفرانس های غیر حضوری و آنلاین می باشد.  این نرم افزار، با فراهم کردن فضایی مشابه فضای کلاس های درسی  و سالن های کنفرانس، توانسته است ارتباط غیر حضوری افراد شرکت کننده در کنفرانس های مختلف کلاس های علمی آموزشی را به نحو احسنت برقرار نموده و نیازهای آموزشی گروه مختلفی از افراد را  مرتفع نماید.

 برگزاری کلاس های آموزشی مجازی

امروزه به دلیل  گسترش دامنه ارتباطات مردمی در سراسر جهان، نیاز به برگزاری کلاس های غیر حضوری آنلاین افزایش یافته و کنفرانس های تحت وب جایگزین ویدئو کنفرانس های قدیمی شده اند.  برگزاری جلسات و کلاس‌های غیر حضوری با کمک نرم افزارهای پیشرفته و با کیفیت مانند ادوب کانکت، تاثیر بسیار زیادی در صرفه‌ جویی زمان، هزینه‌های رفت و آمد و هزینه های آموزشی داشته و مانع از ترددهای غیرضروری و کاهش مراجعات حضوری به جلسات، کنفرانس ها و کلاس های آموزشی در مکان های دور از  مبدا می‌گردد.

از ویژگی های بسیار مهم برگزاری جلسات غیر حضوری کمک به کاهش هزینه‌های غیر ضروری آموزشی بوده و با استفاده از این قابلیت می توان جامعه هدف وسیع تری را پوشش داده و بدون اعمال محدودیت های خاص، به توسعه و گسترش آموزش های کاربردی پرداخت.

برگزاری دوره های آموزشی آنلاین به دلیل دسترسی آسان شرکت کنندگان، علاوه بر کسب درآمد بیشتر در آموزشگاه های علمی، امکان آموزش های مختلف در مناطق دورافتاده را نیز فراهم می‌آورد. استفاده از کلاس ها و جلسات آنلاین، تنها احتیاج به شبکه اینترنت، صفحه وب، سیستم کامپیوتری و یک نرم‌افزار مورد استفاده در تشکیل وب کنفرانس داشته و می توان به سادگی، کلاس، جلسه و کنفرانس مورد نظر خود را در هر مکان و هر زمانی برگزار نمود.

شرکت تولید کننده نرم افزار Adobe Connect

نرم افزار Adobe Connect از جمله نرم افزارهای طراحی و تولید شده توسط شرکت ادوبی (Adobe) است. شرکت ادوبی(Adobe) یکی از شرکت های صاحب نام و برجسته در زمینه تولید نرم افزارهای مختلف و کاربردی در زمینه های متفاوت، به ویژه نرم افزارهای گرافیکی و طراحی می باشد. این شرکت امریکایی در سال ۱۹۸۲ توسط چارلز گسچه و جان وارناک تأسیس گردیده و فعالیت خود را با محوریت رضایت مداری کاربران و برطرف نمودن احتیاجات آن ها در زمینه نرم افزارهای طراحی و گرافیکی به شکل حرفه ای آغاز نمود. نرم افزار فتوشاپ از جمله برجسته ترین نرم افزارهای طراحی شده توسط متخصصین این شرکت پرآوازه بوده و در رقابت تنگاتنگی با سایر شرکت های طراحی و تولید نرم افزاری، توانست گوی سبقت را از تمامی آن ها ربوده و یک محبوبیت جهانی را از آن خود نماید.

ویژگی های نرم افزار Adobe Connect

از ویژگی های بسیار مهم نرم افزار ادوب کانکت، ارسال داده ها از مبدا برگزارکننده به تمامی کاربران در مقصدهای مختلف دنیا،  با توجه به سرعت اینترنت کاربر می باشد. به شکل کلی می توان گفت، هیچ محدودیتی در خصوص استفاده از این نرم افزار وجود نداشته و حتی در سرعت های پایین  اینترنتی نیز می توان از آن استفاده نمود. با وجود اینکه امروزه  نرم افزارهای بسیار زیادی  جهت برگزاری  وب کنفرانس ها در بازار موجود هستند، اما با این حال، نرم افزار ادوب کانکت  از بهترین  و موفق ترین نرم افزارهای موجود در این زمینه بوده و قادر به ارائه برقراری ارتباط، با کیفیت قابل قبول می باشد.

 قابلیت های نرم افزار ادوب کانکت

 این نرم افزار قابلیت راه اندازی وبینار را داشته و به خوبی مدیریت و ایجاد ارتباط صحیح و رضایت بخش بین کاربران و برگزار کننده را ایجاد می نماید. امکان به اشتراک گذاشتن تصاویر و فایل های آموزشی در قالب ورد، پاورپوینت و نمایش آن ها برای کاربران از دیگر ویژگی های مهم نرم افزار ادوب کانکت بوده و بسیاری از مشکلات در این زمینه را برطرف نموده است. این نرم افزار با قابلیت استفاده از وایت برد، فضایی مشابه با فضای کلاس های آموزشی و سمینارهای کلاسی ایجاد نموده و قدرت یادگیری شرکت کنندگان را به حداکثر رسانده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های  حائز اهمیت نرم افزار ادوب کانکت،  ایجاد قابلیت چت و گفت و گوی تک نفره و دسته جمعی شرکت کنندگان در وب کنفرانس مورد نظر می باشد؛  از این رو امکان تبادل نظر بحث آزاد در جلسات غیر حضوری و آنلاین وجود داشته و این قابلیت در بهبود یادگیری در جلسات آموزشی کمک شایان ذکری خواهد نمود. امکان به اشتراک گذاشتن صفحه کامپیوتر شخصی برگزار کننده برای برای افراد شرکت کننده در جلسه و قابلیت ضبط کنفرانس و ارسال فایل برای متقاضیان از دیگر ویژگی های بسیار مهم ارائه شده توسط نرم افزار پر طرفدار ادوب کانکت  می باشد.

در این نرم‌افزار قابلیت چیدمان صفحه به شکل کاملا دلخواه و استفاده از لینک آنلاین آموزشی وجود داشته  و ایجاد فضای نظرسنجی و امکان تبادل نظرات افراد شرکت کننده در وب کنفرانس نیز  از قابلیت های بسیار مهم این نرم افزار به شمار می آیند. امکان برقراری ارتباط اعضای شرکت کننده در جلسات درسی و غیردرسی، یک فضای صمیمی، دوستانه و نزدیک به هم برای کاربران ایجاد نموده و فضایی پویا در جهت یادگیری بهتر فراهم می آورد.

ادوب کانکت چیست

 امنیت نرم افزار ادوب کانکت

 برقراری امنیت و ایجاد یک فضای محرمانه و ایمن، از مهمترین فاکتورهای قابل توجه و حائز اهمیت در برگزاری جلسات آموزشی و غیر آموزشی آنلاین می باشد. این قابلیت، از هک شدن  پورتال های مختلف توسط افراد سودجو و منفعت طلب پیشگیری نموده و محیطی کاملا ایمن ایجاد می نماید. نرم افزار ادوب کانکت این ویژگی را در اختیار کاربران قرار داده و با قابلیت ایجاد نام کاربری و رمز گذاری برای کاربران،  امکان استفاده خصوصی و ایمن از این نرم‌افزار را فراهم آورده است.

 بخش های اصلی و مهم نرم افزار ادوب کانکت

 با توجه به توضیحات ذکر شده در خصوص ایمنی نرم افزار، سه قابلیت و سرویس اصلی برای این نرم افزار در نظر گرفته شده است که عبارت اند از:

قابلیت   Adobe Connect Meetings

در این بخش از قابلیت های نرم افزار ادوب کانکت، ابزارهای ضبط صوتی پیشرفته تعبیه گردیده و امکان ایجاد دفتر کار شخصی و دائمی برای برگزارکنندگان در نظر گرفته شده است. امکان رمز گذاری و ایجاد فضای امنیتی آموزشی شخصی، دقیقا مشابه فضای حقیقی از قابلیت های این بخش از نرم‌افزار محسوب می گردد.

قابلیت Adobe Connect Webinars

یکی از بهترین و پرطرفدار ترین ویژگی های نرم افزار ادوب کانکت، امکان برگزاری سمینارهای آموزشی و غیر آموزشی در قالب وب، با نام جهانی وبینار می باشد. این سرویس، کاربرد فراوانی داشته و امکان مدیریت و اجرای صحیح این جلسه را برای کاربران فراهم می آورد.

قابلیت Adobe Connect Learnings

نرم افزار ادوب کانکت دارای تمامی قابلیت های راه اندازی کلاس آنلاین بوده و امکان برگزاری کلاس های درسی، جلسات غیر حضوری ضبط شده و زنده را از طریق سیستم های کامپیوتری و اندروید فراهم آورده است. با نصب این نرم افزار می توان به شکل کاملاً مشابه با کلاس های درسی، جلسات کنفرانس ها و سمینارهای آموزشی و غیر آموزشی را به خانه کاربران برده و محدودیت‌های مراجعه حضوری را برای آنها برطرف نمود.

محیط نرم افزار ادوب کانکت

 محیط نرم افزار ادوبی کانکت شامل ۶ بخش اصلی می باشد که عبارت اند از:

بخش شرکت کنندگان

 بخش اول مربوط به شرکت کنندگان کاربران کلاسهای مجازی است.

نوار ابزار

 بخش دوم شامل نوار ابزار و در واقع مهمترین بخش محیط نرم‌افزار است که به واسطه آن می توان تغییرات مورد نظر برگزاری کلاس های آنلاین را اعمال نمود.

بخش Notes

 بخش سوم محیط نرم افزار، مربوط به اعمال یادداشت ها و نحوه اشتراک گذاری آنها با تمامی کاربران است.

بخش Chat

 گفت و گو و یا اصطلاحاً چت، یکی دیگر از بخش های بسیار مهم طراحی شده در نرم افزار ادوب کانکت بوده و به واسطه آن شرکت کنندگان و کاربران نیز قادر به تبادل نظر با یکدیگر و میزبان وب کنفرانس و جلسات آنلاین خواهند بود.

بخش Files

بخش پنجم محیط نرم‌افزار مربوط به فایل ها بوده و به واسطه آن می توان فایل های صوتی، تصاویر ذخیره شده و جلسه آنلاین را ضبط نموده و در اختیار کاربران قرار داد.

بخش اشتراک گذاری و یا Share

بخش آخر محیط این نرم افزار، اشتراک گذاری و یا اصطلاحا قابلیت share کردن تصاویر، مطالب شخصی کامپیوتر و فایل های آماده شده در قالب برنامه پاورپوینت می باشد.

 بخش های فرعی نرم افزار ادوب

بخش مدیریت

 در این قسمت، مدیریت کامل کلاس ها و جلسات توسط مدیران، کارشناسان و ناظرین جلسه انجام گرفته و اجازه دسترسی کاربران، اخراج کاربران و تغییر وضعیت کلاس ها توسط امکانات این بخش انجام خواهد شد.

بخش ارائه دهندگان نرم افزار برگزار کنندگان

یکی از مهمترین بخش های فرعی نرم افزار آموزش آنلاین بوده و با استفاده از ابزارهای کاربردی موجود در این بخش می‌توان، مدیریت فایل ها و اشتراک گذاری آنها را به بهترین شکل به انجام رسانید.

بخش شرکت کنندگان

 این بخش از نرم‌افزار در اختیار شرکت کنندگان کلاس ها و جلسات غیر حضوری بوده و با استفاده از قابلیت های گفتگوی متنی، دانلود فایل های بارگذاری شده، استفاده از فایل های صوتی، قابلیت اشتراک گذاری نظرات و فایل های آپلود شده و شرکت در نظرسنجی می توان، از وب کنفرانس ها جلسات و کلاس‌های آموزشی بهره مند شد.

ادوب کانکت چیست

در انتها ، اگر می خواهید با نرم افزار ادوب کانکت کار کنید و از طریق آن، کلاس ها و کنفرانس های مجازی تشکیل دهید ، می توانید مقاله ی آموزش کار با ادوب کانکت را مطالعه کنید