آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس

آیا تا کنون دیتابیس وردپرس خود را بهینه کرده اید؟ بهینه سازی دیتابیس وردپرس و حذف داده های ناخواسته منجر به کاهش حجم دیتابیس و بهبود عملکرد آن می گردد. در این مقاله از مرکز درس نحوه بهینه سازی سریع دیتابیس وردپرس تنها با یک کلیک را آموزش میدهیم.

چرا باید دیتابیس وردپرس را بهینه کنیم؟

اگر برای مدتی است که از وردپرس استفاده میکنید، احتمالا داده های زیادی در دیتابیس سایت وردپرسی شما ذخیره شده است که دیگر مورد نیاز شما نیستند همچون نظرات اسپم، سطل زباله و meta dataهای بدون استفاده و غیره.

این داده ها در حقیقت حجم دیتابیس وردپرس شما را افزایش میدهند بنابراین بک آپ وردپرس شما فضای بیشتری اشغال کرده و زمان بیشتری نیز برای بازیابی آن نیاز دارد.

حذف این داده های ناخواسته به طور قابل توجهی حجم دیتابیس وردپرس را کاهش می دهد. این بدان معناست که پروسه بک آپ گیری سریع تر انجام شده، بازیابی داده ها ساده تر شده و همچنین عملکرد دیتابیس ارتقا پیدا میکند.

نحوه ی بهینه سازی دیتابیس وردپرس

از آن جایی که برای انجام این کار به صورت مستقیم بر روی دیتابیس کار میکنیم پیشنهاد میگردد قبل از انجام هر کاری حتما از سایت خود یک بک آپ کامل تهیه کنید.

سپس وارد داشبورد وردپرس شده و پلاگین WP-Optimize را نصب و فعال نمایید.

پس از فعالسازی، این پلاگین در نوار منوی وردپرس شما یک بخشی با نام WP-Optimize اضافه می شود. با کلیک بر روی این بخش وارد صفحه تنظیمات این پلاگین می شوید.

تنظیمات پلاگین wp-optimize برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

در این صفحه می توانید لیستی از عملیاتی که این پلاگین بر روی دیتابیس شما اعمال می کند را مشاهده می کنید.

با دقت این صفحه را بررسی کنید و تیک هر موردی را که تمایلی به اجرای آن ندارید را بردارید.

مواردی که با رنگ قرمز در این صفحه دیده می شوند نیاز به عملیات پیچیده تری در دیتابیس دارند. چنانچه این پروسه در حین عملیات با مشکلی مواجه شود و یا قطع گردد ممکن است که داده های دیتابیس با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل پیشنهاد میکنم قبل از انتخاب مواردی که با رنگ قرمز مشخص شده اند حتما از وب سایت خود یک نسخه بک آپ تهیه نمایید.

پس از انتخاب موارد، بر روی گزینه Run on all selected item در بالای صفحه کیلک کنید.

اکنون پلاگین شروع به بهینه سازی دیتابیس وردپرس شما کرده و این پروسه را به شما نشان میدهد.

این تمام اقداماتی بود که برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس میبایست انجام داد.

توجه داشته باشید، چنانچه جداول دیتابیس MySQL شما از موتور اینودی بی استفاده میکند بنابراین پلاگین WP-Optimize برای بهینه سازی این جداول عمل نخواهد کرد. برای بهینه سازی این مورد باید به صورت دستی از phpMyAdmin اقدام کنید.