آموزش مخراج کاری به روش دور دیوار

مخراج کاری

اولین گام در جهت نصب سنگ‌های قیمتی، افزودن درخشش و جلوه به جواهراتتان است که در این مقاله از مرکز درس آموزش می دهیم. نصب لوله، علاوه بر‌آن‌که شیوه‌ای جدید در چیدمان سنگ‌های قیمتی به‌ شمار می‌آید، مرحله‌ای مهم در نصب، به‌ روشی پیچیده‌تر نیز محسوب می‌گردد.

اولین گام در جهت نصب سنگ‌های قیمتی، افزودن درخشش و جلوه به جواهراتتان است.
نصب لوله، علاوه بر‌آن‌که شیوه‌ای جدید در چیدمان سنگ‌های قیمتی به‌ شمار می‌آید، مرحله‌ای مهم در نصب، به‌ روشی پیچیده‌تر نیز محسوب می‌گردد.
ساخت “دور دیواره‌های Bezels ” هماهنگ با اندازه و اشکال مختلف سنگ‌ها، بیانگر مهارت فوق‌العاده تولید‌کننده است. در ‌هر‌حال، نصب لوله، امکان استفاده از سنگ‌های تراش‌خورده در طرح مورد‌نظر را برای شما به ‌سهولت فراهم می‌سازد.
در این‌جا شما با نحوه‌ی به‌کار‌گیری شیوه فوق، توسط لوله‌ای با دیواره‌ای ضخیم یا ‌دو لوله تلسکوپی آشنا می‌شوید.
سنگ‌های مدور و تراش خورده در اندازه‌های مختلف در‌ دسترس می‌باشند و به‌طور معمول بر‌حسب میلی‌متر در ‌امتداد یا طول قطر، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ولی بر‌عکس سنگ‌های قیمتی، قلمرو تنوع لوله‌ها از نظر اندازه، محدود است. همچنین می‌توان با‌ کشیدن سیم به ‌سمت پایین، قطر لوله‌‌ها را کاهش داد. 

مواد

سنگ‌های تراش یافته 
    لوله نقره 
    ابزار و ذخایر
    ابزار سنجش: خط برنجی یا اندازه‌گیری درجه 
    انعطاف پذیری محور، تنظیم فرز، مته
    موم
    ارّه جواهر‌سازی با ۰/ ۲ تیغه

ابزار برش لوله 

    کاغذ سنباده، various grits
    مواد لحیم‌کاری: انبرک مسی، مواد گداز‌آور، سرکه، مشعل لحیم‌کاری و لایی لحیم‌کاری
    جلا‌دهنده فرز، هل دهنده و غلتانک
    تجهیزات پولیش یا تعادل در انعطاف‌پذیری فرز‌های میله و سنبه‌ها
    صفحات طراحی (اختیاری)
    انبر‌دست‌هایی با نوک مدور (اختیاری)
    انبرک‌های طراحی یا سنگین کار (اختیاری)

نصب لوله با لوله‌ی حاوی دیواره‌ای ضخیم 

از شماره ۱ تا ۴: برش Cut the seat 

    قطر سنگ مورد نظر را اندازه‌گیری کنید. قطر بیرونی حداقل می‌بایست ۵/ ۰میلی‌متر (۱/ ۶۴ اینچ) و بزرگ‌تر از سنگ باشد.
در‌صورتی‌که سنگ شما بزرگ‌تر از لوله دیواره ضخیم است، مطلب نصب لوله توسط لوله‌های تلسکوپی را مشاهده کنید. (اندازه گیری دقیق، اقدامی مهم تلقی می‌شود، بدین منظور از “ابزار بخش برنجی Slide-gauge Brass” و برای داشتن دقت بیشتر از “ابزار اندازه‌گیری درجه”، استفاده نمایید.
خط‌کش برنجی اعداد را بر حسب میلی‌متر و ابزار اندازه‌گیری درجه، آنان را دقیق‌تر و بر‌حسب ۱/ ۱۰ میلی‌متر نشان می‌دهد.
    دستگاه تنظیمات “فرز Bur” سنگ جواهر که اندکی کوچک‌تر از قطر سنگ جواهر است را انتخاب کنید.
     با حفر لوله دیواره ضخیم، “قسمت مرکزی یا (جای استقرار، صندلی) “Seatرا برش دهید تا دور دیواره را شکل دهید .
(۴) به ‌وسیله موم یا دیگر مواد روغنی، به‌طور کامل فرز را چرب کنید. موم ماده‌ای چند منظوره است به‌ همین جهت زمانی‌که اندازه و تناسب (جای استقرار، صندلی) Seat را در نظر دارید، می‌توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.
برای نگه‌داشتن سنگ قیمتی تا آن‌جا که ممکن است، از فلزکوچکی استفاده کنید. اگر قسمت مرکزی بسیار عمیق برش خورده ‌است، لبه دور دیواره، تراش‌ها یا قسمت فوقانی را پوشانیده و سنگ را از نظر پنهان می‌نماید. افراد تازه کار می‌توانند بخش “آناتومی سنگ” را در قسمت زیر مشاهده کنند.
در ‌هر حال، در صورتی که قسمت مرکزی بسیار کم عمق برش خورده باشد، فلز کافی برای محکم نگه‌داشتن سنگ قیمتی در اختیار نخواهیم داشت. به ‌این علت ممکن است سنگ به بیرون پرتاب شود. اما اگر سنگ بسیار کوچک باشد، می‌بایست از فرز بزرگ‌تر دیگری استفاده گردد، تا مکانی برای محکم نگه‌داشتن سنگ داشته باشید.

از شماره ۵ تا ۹: انتهای دور دیواره لوله را به ‌‌اندازه کافی برش دهید.

قبل‌از انجام اقدام فوق،‌ لازم است که بخش “ابتدای قسمت تحتانی سنگ “Culet مورد توجه قرار‌ گیرد. در‌صورتی‌که از “ورقه پشتی  Back Plat” یا تنظیمات سنگ جواهر بر روی حلقه، استفاده می‌کنید (یا سنگ را در یک حلقه نصب می‌کنید،) Culet  نمی‌بایست از قسمت زیرین لوله دیده شود. (۵) مکان مناسب برای سنگ، این امکان را برای “کمربند “Girdle مهیا می‌سازد تا روی صندلیSeat یا قسمت مرکزی واقع شود، درحالی‌که بخش کوچکی از لبه دور دیواره، بالاتر از کمربند قرار گرفته است. 

(۶) اگر دور دیواره بسیار ضخیم به ‌نظر برسد، می‌توانید برای کاهش میزان ضخامت، قسمت خارجی را سنباده بکشید.
(۷) پس از مشخص نمودن اندازه قسمت مرکزی و صندلی Seat و عمق مورد نیاز Culet ، به کمک ارّه جواهر‌سازی و ارّه منبت‌کاری، بخشی از قسمت طولی لوله را قطع کنید.
(۹-۸) سپس به‌دقت هر دو قسمت انتهایی را سنباده بکشید تا لوله میزان گردد.
کاغذ سنباده‌ای که به صفحه “اکریلیک Acrylic”، توسط اسپری چسبیده است، سطحی صاف و چسبنده‌ای را به ‌وجود می‌آورد که برای اتصال لبه‌های فلزی مناسب می‌باشد.

لحیم کاری مکان نصب لوله

قسمت‌های دیگر فلز مورد نظر که شامل قطعات لوله‌ای می‌شود، به عنوان دور دیواره استفاده می‌گردد و پس از آماده سازی، آنان را به ‌یکدیگر لحیم‌ می‌کنید. طی عملیات لحیم‌کاری، بهتر است حرارت شعله را بر روی قطعات بزرگ‌تر فلز متمرکز سازید تا از ذوب دهانه باریک دور دیواره ممانعت به‌عمل آید. تمامی عملیات لحیم کاری و پرداخت، می‌بایست قبل از نصب سنگ به انجام برسد. در صورتی که لوله را به ورقه پشتی یا قطعه‌ای از فلز، لحیم کرده‌اید، لازم است بخش داخلی لوله پاک‌سازی گردد. همچنین سوراخی در ورقه عقبی، واقع در مرکز لوله حفر شود تا امکان تمیز کردن باشد.

از شماره ۱۰ تا۱۳: نصب سنگ جواهر قیمتی

(۱۰) برای نصب سنگ جواهر می‌توانید از ابزار‌های ویژه‌ای استفاده نمائید. از جمله:””Bezel pusher، “جلا دهنده “burnisher یا “Bezel rocker” که دور دیواره را به ‌سمت پایین هل می‌دهد تا سنگ را در جای خود نگه دارد. 
(۱۱) دور دیواره را بر روی سنگ فشار دهید، این عمل را به‌طور متناوب از قسمت‌های مخالف انجام دهید.
(۱۲) زمانی که سنگ در جای خود محکم گردید، همه قسمت‌های دور دیواره را به نرمی و با ملایمت جلا و صیقل دهید.
(۱۳) با استفاده از پارچه‌ای ویژه پولیش یا چرخ سنباده توسط دست، مراحل پایانی کار را به انجام برسانید.
پس از نصب سنگ، پولیش جواهرات به شیوهTumble  توصیه نمی‌شود زیرا این روش باعث خرد شدن تراشه‌ها می‌گردد و رنگ سنگ‌های قیمتی، مات و کدر به‌ نظر می‌رسد. 


چسباندن یا نچسباندن

نصب‌کنندگان مبتدی سنگ ممکن است بخواهند با استفاده از مقدار بسیار اندکی سیمان کریستال، سنگ را در جای خود نگاه دارند. سپس قبل از آن‌که ابزاری را برای فشار دادن یا انتقال دور دیواره به ‌سمت سنگ به‌کار گیرند، اجازه می‌دهند تا به‌طور کامل خشک گردد. طلاسازان سنتی استفاده از چسب را برای نصب هر نوع سنگ، علاوه بر مرصع‌کاری یا کاربرد مروارید، نشانه آشکاری از ناتوانی و عدم مهارت فرد به‌شمار می‌آورند. به این علت که شما می‌بایست آثار چسب را توسط استون پس از نصب سنگ از میان ببرید. با افزایش میزان مهارت خود سعی کنید در مجموع استفاده از آن را کنار بگذارید.


آناتومی سنگ قیمتی 

این سیترین، طرحی مدور با تراش برلیان دارد، ولی اکثر اصطلاحاتی که در این‌جا به آنان اشاره شده است، برای تراش دیگر سنگ‌ها نیز کاربرد دارد.
در هر حال، اصطلاحات مزبور را به دایره لغات ویژه جواهر‌سازی خود اضافه کنید تا بتوانید آگاهانه درباره بسیاری از تراش‌های سنگ، صحبت کنید.

نصب لوله توسط لوله‌های تلسکوپی ستون 

(الف) لوله‌های تلسکوپی، قطعه کوچکتری از لوله هستند که درون لوله‌ای بزرگ‌تر قرار گرفته‌ و به‌طور کامل در آن‌، جا می‌افتند و در واقع با آن تناسب پیدا می‌کنند.
(ب)  در‌صورتی که قطعه‌ای از لوله درون دیگری جا نمی‌گیرد، می‌توانید بخش “لوله‌گذاری مناسب با شرایط مورد نظر را، به‌ شیوه کشیدن آن به‌سمت پایین” مشاهده کنید.
قبل از هر چیز از قرار گرفتن صحیح لوله، مطمئن شوید چرا که باید قطعه کوچک‌تری از لوله، محکم و مستقیم درون لوله بزرگ‌تر قرار گیرد و از داخل در قالب یک تکیه‌گاه و محافظ عمل کند.

(ج) هر دو قطعه لوله ارّه‌کاری شوند تا با قرار گرفتن یکی درون دیگری، ‌ارتفاع لازم را بیابند. در‌صورت ضرورت، لوله داخلی از طریق سنباده، کوتاه‌تر گردد. حال ارتفاع را مورد بررسی قرار دهید تا امکان قرار گرفتن سنگ در لوله، در حالی‌‌که تراش‌های تاج بالا‌تر ‌از دهانه بزل یا دور دیواره مشاهده می‌شود، میسر گردد.
در مورد لوله‌های حاوی دیواره‌ی ضخیم، بهتر است تا آن‌جا که امکان دارد، از فلز اندکی،  برای نگه‌داشتن سنگ استفاده شود. با توجه به طرح مورد نظر، لحیم‌کاری لوله‌ها به ورقه پشتی، در‌حالی‌که یکی درون دیگری قرار دارد، یا لحیم‌کاری هر‌دو به یکدیگر، از جمله شیوه‌هایی است که می‌توان در این زمینه به‌کار گرفت.
قسمت مرکزی یا نشیمن‌گاه Seat  را توسط یک فرز  ویژه‌ی نصب، برش دهید تا لبه‌ی صاف واقع در لوله داخلی را بلند نموده و زاویه مناسبی را برای تراش‌های پاویلیون سنگ به ‌وجود آورید تا بدون خطر خرد یا شکسته‌شدن سنگ در جا‌ی خود قرار گیرد.سنگ را همانند مراحل ۱۳-۳ لوله دیواره ضخیم، نصب نمایید.

لوله‌گذاری متناسب با شرایط مورد نظر از طریق کشیدن آن به ‌سمت پایین 

در صورتی که لوله شما بسیار بزرگ است و هدفتان نگه‌داشتن سنگ در جای خود، یا قرار دادن لوله تلسکوپی درون قطعه‌ای از لوله دیگر است، از ورقه‌ای برای کشیدن آن به ‌سمت پایین استفاده کنید. قسمتی از لوله مورد نظر را که می‌خواهید کوچک‌تر به ‌نظر برسد، پس از حرارت، سرد کنید.

(الف) قطعه‌ای حدود ۱ اینچ (۵/ ۲۵ سانتی‌متر) از دیواره یک سمت لوله را ارّه‌کاری نمایید. به ‌وسیله اره در قسمت مرکزی انتهای لوله، برشی ایجاد کنید، به‌طوری‌که جهت آن به ‌سمت یک دیوار متمایل شود.

(ب)  از انبرک‌های حاوی دماغه مدور استفاده کنید تا لبه‌های لوله موج‌دار گردد.

(ج) بخش انتها‌یی و قسمت موج‌دار شده لوله را وارد قسمت خمیده و تا خورده‌ی ورقه طراحی نموده تا حداقل ۱/۲  اینچ (۱۳ سانتی متر) بیرون از قسمت باریک قرار گیرد.
قسمت برجسته یا برآمده را توسط “انبرک‌های طراحی یا سخت کار  “heavy-duty گرفته و لوله را به‌ درون ورقه طراحی وارد سازید.

دوباره شرایط را بررسی کنید تا از هماهنگی آن با شرایط سنگ یا قطعه دیگری از لوله مطمئن شوید. این مرحله را تکرار کنید و از حفره‌های کوچک‌تر موجود بر روی ورقه طراحی به ‌تدریج استفاده نمایید تا لوله، اندازه دلخواه را بیابید.
دقت کنید تا سوراخ‌های بیشتری در ورقه طراحی ایجاد نشود. در ضمن، لوله به ‌سرعت به ‌سمت پایین کشیده می‌شود و شما می‌توانید به ‌سهولت به هدفتان دست یابید.