۴ عادت اشتباه زوج در رفتار با همسر

وقتی صحبت از ازدواج و رفتار با همسر در میان است، اشاره به عادات اشتباه زوج در برقراری ارتباط با هم ساده به نظر می‌رسد. چه کسی می‌تواند ادعا کند هرگز صدایش را در دعوا با همسر بالا نبرده است؟ یا ناعادلانه به همسرش تهمت نزده است؟ یا از شرکت در بحث و گفتگو با همسر خود شانه خالی نکرده باشد؟
مسئله‌این است اگر مراقب نباشیم، این نوع رفتارها می‌تواند منجر به بروز اختلاف در زندگی مشترک زوج شود. اگر رفتار با همسر صحیح نباشد، همین مشکلات کوچک به مشکلات بزرگ تبدیل شده و باعث رنجش ، احساس خشم و نفرت نسبت به همسر شود و هنگام بروز مشکلات بزرگتر در زندگی، حل آنها سخت‌تر خواهد شد.
تنها با توجه به کیفیت برقراری رفتار با همسر می‌توانیم مشکلات زندگی مشترک را به‌صورت اصولی حل کنیم. در این مقاله از سایت مرکز درس به بیان چهار مورد از رایج‌ترین عادات اشتباه در رفتار با همسر و نحوه اجتناب از آن‌ها می‌پردازیم.

رفتار با همسر با بی میلی و سردی

همگی دورهم جمع بودیم. همسرم وارد اتاق شد و دید حالم زیاد خوب نیست. سؤال کرد اتفاقی افتاده‌؟ من به سردی پاسخ دادم: “هیچی. چیزی نیست.”
بنا بر دلایلی، اکثراً بر این باوریم که همسر باید بدون اینکه چیزی بگوییم متوجه شود که دقیقاً در ذهن ما چه میگذرد. انگار که می‌خواهیم آن‌ها را امتحان کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم ثابت کند که ما را به‌اندازه کافی خوب می‌شناسد تا احساسات ما را بدون هیچ “اشاره کلامی” حدس بزند.
در واقع، این رفتار باعث احساس رنجش همسر نسبت به شما خواهد شد. وقتی پاسخ شما در برابر سؤال او سکوت است، همسر شما احساس می‌کند که در موقعیت نامعقولی قرارگرفته و ممکن است حالت دفاعی به خود بگیرد. فردی که این کار را انجام می‌دهد، سبب می‌شود تا حال بدشان بدتر شود و خود را این‌گونه متقاعد می‌کند که همسر او نتوانسته از آزمون سربلند بیرون بیاید.
اگر مشکلی در زندگی مشترک شما وجود دارد که باید حل شود، همیشه صحبت و گفتگو با همسر بهتر از سکوت و بی محلی همسر است. شجاع و صادق باشید. اگر مسئله‌ای در زندگی مشتررک و ازدواج برای شما حائز اهمیت است، پس سرکوب کردن احساسات و نگرانی‌ها فقط حل اختلافات زناشویی را سخت تر خواهد کرد.

عدم پذیرش مسئولیت در رفتار با همسر

وقتی از دست همسر خود ناراحت هستید، ممکن است وسوسه شوید و با همسر خود طوری رفتار کنید انگار که همه‌چیز تقصیر اوست. ما دوست نداریم باور کنیم که اختلاف زن و شوهر همیشه باید از دو زاویه نگاه مختلف زوج یده شود. پذیرش این‌که برای بهبود روابط زن و شوهر باید اقدامات مناسبی انجام دهیم معمولاً برای ما دشوار است.
اما اگر مسئولیت اعمال خود در زندگی مشترک را بر عهده بگیریم، به‌احتمال‌زیاد می‌توانیم اختلاف با همسر خود را بهتر حل کنیم.
اگر برای ابراز نگرانی‌هایتان به‌جای استفاده از عباراتی مثل”تو همیشه” یا “تو هرگز” از عبارات “من احساس می‌کنم یا “من دوست دارم” استفاده کنید، متوجه رفتار متفاوت همسرتان خواهید شد. این مورد به شما کمک خواهد کرد تا بر احساسات خود تمرکز کنید و به او این پیام را انتقال دهید که مایل هستید نظر همسر خود را نیز در ارتباط با موضوع جویا شوید.

عدم کنترل احساسات در رفتار با همسر

جای تعجب نیست که بسیاری از ما زمانی که با همسر خود در حال بحث و دعوا هستیم از کوره درمی‌رویم. حتی فکر کردن به اینکه اگر بر سر موضوعی مهم باهم اختلاف نظر داشته باشیم چه اتفاقی خواهد افتاد هم ترسناک است. گاهی اوقات غلو کردن درباره یک موضوع بسیار راحت‌تر از بازگو کردن و صحبت درباره آن موضوع است.
اما فریاد زدن بر سر همسر یا بروز رفتار پرخاشگرانه با همسر باعث نمی‌شود او شمارا بهتر درک کند. در حقیقت، رفتار با همسر در حین احساس خشم و ناراحتی موجب بدتر شدن روابط زناشویی می‌شود.
در رفتار صحیح با همسر بهتر است سعی کنیم نحوه بیان احساسات خود را مدیریت کنیم. مراقب باشید در حین بحث و اختلاف با همسر صدایتان را بالا نبرید، رفتار خشونت آمیز اجتناب کنید. اگر همسر شما احساس کند به حرف‌هایشان گوش داده می‌شود و در حین بیان نظرات و خواسته ها مورد توهین و تهمت قرار نخواهند گرفت، مشکلات زناشویی خیلی بهتر حل می‌شود.

در رفتار با همسر موضع مشخصی داشته باشد

آیا چیزی که راجع به آن با همسر خود جنگ و دعوا می‌کنید واقعاً آن‌قدر مهم است؟ اگر واقعاً سر هر موضوع بی‌اهمیتی با همسر خود بحث و دعوا کنید، ازدواج شما به یک میدان جنگ مبدل می‌شود که باید در رفتار با همسر خود حالت دفاعی داشته باشید. به‌طور مشابه، رفتار همسر شما نیز شرطی می‌شود، به‌طوری‌که تنها زمانی که خشمگین و عصبانی هستید شمارا جدی می‌گیرد و به صحبت‌های شما توجه می‌کند.
ترک این عادت رفتاری که به خاطر هر موضوع بی‌اهمیتی با همسر خود وارد بحث و دعوا نشوید به همان اندازه نحوه ارتباط با همسر درباره مسائل مهم و اساسی زندگی حائز اهمیت است.
اگر واقعاً، مسئله‌ای که با همسر خود راجع به آن اختلاف دارید آن‌قدر با ارزش نیست، سعی کنید کمی همسر خود را آزاد بگذارید. احتمالاً کارهای زیادی هم وجود دارد که شما انجام می‌دهید و او با توجه به کم‌اهمیتی موضوع با شما شروع به بحث نمی‌کند.

منبع : مشاوره با ما

بیشتر بخوانید :   خرید و فروش در بورس سکه و طلا
Emitis Parsamehr

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*